iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK

Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

SEXMISE
Divadlo Most

19.4.2023
středa 17 hod.

Kulturní komise při Městysu Peruc pořádá zájezd do divadla v Mostě. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle: 415 697 175 u paní Nikoly Zelenkové. Autobusovou dopravu na představení hradí Městys Peruc.
Vstupné 340 Kč
PLAKÁTEK

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Hebrejština a underground
Hebrejština a underground
Napsal Plazík st.   
Neděle, 01 prosinec 2013

     Nejen o víkendech, ale i v týdnu se konají zajímavé a poučné akce. Předposlední listopadový týden jsem se něco málo dozvěděl a nápisech na židovských náhrobcích a poslední pátek v tomto měsíci nám kamarád Čuňas promítal undergoundové filmy ze 60. až 80. let.

 

popis    Již mnoho let spolupracujeme s Židovskou obcí Teplice na obově starého židovského hřbitova u Hřivčic. Jako pracovníci partnerských organizací jsme byli pozváni na seminář o náhrobcích na hřbitovech. Nakonec jsem jel z Peruce sám, ale v místě školení v sídle Židovské obce v Praze v Maiselově ulici jsem se setkal s peruckým spolužákem Ivem, pracovníkem z Terezínského památníku Pavlem Strakou a zástupcem ŽO z Teplic Michaelem Lichtensteinem. 
V krásné síni nás uvítal rabín Karol Efraim Sidon a poté jsme se dozvídali mnohé o židovských náhrobcích, nápisech a epigrafice na nich. Vše jsme slyšeli od odborníků na slovo vzatých, Ivy Steinové a Daniela Polakoviče. Některé drobnosti jsme znali, nebo tušili, ale přečíst hebrejské písmo neuměl téměř nikdo z nás. Je samozřejmé, že jsme za pár hodin tuto znalost získat nemohli, ale již víme něco alespoň o systemu psaní čísel a datumů. Není to jednoduché. Po dobrém obědě jsme přejeli na Nový židovský hřbitov na Žižkově, kde nám vše názorně na náhrobcích ukázala doktorka Steinová. Moc poučný den v Praze.
FOTO z Prahy

popisNásledující pátek to bylo úplně o něčem jiném, ale také moc zajímavém. Galerie Benedikta Rejta v Lounech připravila při příležitosti výstavy Michala Matzenauera pořad Samizdat, který uváděl známý disident z Teplic Franta Čuňas Stárek. Ten přivezl mnoho undergroundových filmů, z nichž nám promítl dost ukázek a zejména ke všem něco zajímavého řekl. Sám byl u natáčení mnohých, některé točil sám. Viděli jsme historické záznamy rokenrolových kapel z počátku 60. let i skutečně undergroundových kapel (PPU, DG307,...) z let 70. až 80. Některé jsme znali, ale jiné byli i pro nás novinkou. Třeba jako film o Plasticích uruquayského studenta FAMU z roku 69, dnes významného režiséra a profesora, který se v Česku objevil teprve před pár lety. Mnohé jsme nestihli, Čuňas měl materiály alespoň na 4 hodiny. I tak jsme se toho dozvěděli dost. A já nakonec s Frantou zavzpomínal na prvou polovinu 60.let v Teplicích, když jsem se tam učil a on chodil na základku.

FOTO z galerie

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde