Málokde si dnes připomněli významné výročí vzniku Československé republiky před 95 lety, většinou se to odbyde vyvěšením vlajky, jako u nás na Peruci. V Opočně u Loun si však naší historie a předků váží a tento svátek se pravidelně schází v místní Sokolovně.
Tradici připomínky událostí v roce 1918 a setkání se vzácným hostem zavedli před 4 lety, za starostování Jaroslava Richtera a za velké pomoci Milouše Červencla. Nejinak tomu bylo i letos pod novým vedením obce Václavem Fymanem. Letos přibližně 60 účastníků přišlo a přijelo v krásném teplém počasí, oproti loňské sněhové nadílce.
Tradičně toto setkání zahajuje lounský pěvecký sbor Kvítek celou Československou hymnou. Starosta Opočna poté přivítal přítomné a připomněl důležitost výročí. Kvítek přidal dvě národní písničky a před besedou poděkovali představitelé Opočna Milouši Červenclovi, řediteli Památníku Lidice, za pomoc při mnohých akcích, které zde dokáží během roku připravit.
Nastal čas na besedu, před přítomné předstoupil letošní vzácný host, známý historik plukovník PhDr. Eduard Stehlík a novinář Robert Tamchyna. V úvodu nám plk. Stehlík připomněl okolnosti vzniku Československa v roce 1918 a zdůraznil, že jednou z nejdůležitějších skutečností, které tomu pomohly, byly stovky padlých českých a slovenských legionářů ve Francii i Rusku. Další část besedy byla věnována hrdinům i stovkám padlých ve válce druhé. Hodně se mluvilo o okolnostech atentátu na Heydricha, o málo známých skutečnostech ze života hrdinů Kubiše a Gabčíka a byli připomenuti i bojovníci se vztahem k Lounsku. Nejznámějšími jsou letec a rodák z Donína generálporučík František Fajtl a lounský rodák kapitán Otakar Jaroš. Nebyli ale samotní, kteří se z našeho kraje aktivně zapojili do bojů s fašismem. V závěru besedy Eduard Stehlík zodpověděl několik dotazů přítomných.
Letošní připomenutí 28. října 1918 v Opočně bylo opět důstojné a zajímavé a věřím, spolu s doktorem Červenclem, že si jej zde budeme připomínat pravidelně minimálně do roku 2018, roku stého výročí obnovení našeho samostatného státu.
Zazněla i myšlenka, že třeba i neobvyklými způsoby je nutné seznamovat s naší historií i dnešní mládež. Neznalost historických souvislostí i neuvědomění si jejich důsledků na současnost má jistě vliv i na dnešní život v naší republice. Dle mého je následkem nezájmu i nemorálnost a nezodpovědnost české společnosti i politiky. Znám však část mladých lidí, kteří mají o naší historii zájem a ti jsou nadějí pro budoucnost. Je však škoda, že je nepodporuje ani současná škola, vždyť na Peruci téměř žádná třída nepřišla na připomínku bývalého žáka místní školy Františka Fajtla a to nemluvím o výstavě k připomínce bojů našich vojáků na všech frontách 2. světové války při příležitosti 70. výročí bitvy u Sokolova a smrti Otakara Jaroše.
FOTO z Opočna
ČLÁNEK o akci na stránkách Památníku Lidice
ČLÁNEK na stránkách Obce Opočno
|