iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Podzimní Peruc
Podzimní Peruc
Napsal Plazík st.   
Středa, 16 říjen 2013

    Občas si vyjdu Perucí, zejména tou historickou spodní, a trochu ji nafotím. Tentokráte to byly podzimní procházky.

popis Za podzimními barvami jsem vyrazil již začátkem října. Všude však ještě převládala zelená, listy se letos nějak nechtějí začervenat, zažloutnout, zhnědnout a já nevím, jaké další barvy mají ještě rády. Překvapením jsou letošní kaštany, které již dlouhá léta v červnu díky klíněnce zhnědnou a do konce léta bývají holé. V tomto roce vydržely zelené až do srpna a i začátkem října mají pěkné rozčepýřené listy.
Já vyrazil za odpoledním sluncem a chtěl jsem obejít spodem celou Peruc až parku. Kolem kina a Přítelovic vily jsem došel až na bývalou Šlepku, úzkokolejku do cukrovaru v údolí pod vsí (dnes kemp a koupaliště). Minul jsem bývalé velké zahradnictví rodiny Páchovi a po chvíli přede mnou zazářil dům paní Třeskové, který nyní citlivě rekonstruují Dvořákovi ze Stradonic. Copak zde asi bude, prý možná služby pro turisty. Peruc je potřebuje a už se těším. Kolem Oldřicha jsem vyšel k rybníku Dolejšáku, kde jsem se, jako již mnohokráte, na delší dobu zaseknul. I když je v posledních letech jeho okolí neupravené a na hladině spadané větve (peručtí rybáři na vše sami nestačí), stále mne láká toto místo, jako stvořené pro vodníky a Rusalky. Ještě pár fotek u Hořejšího rybníku a hle, sluníčko se schovalo za střechy peruckých domů. V parku již jen pár fotek a nakonec ještě opukové zdi bývalých farských chlévů. Jak dlouho ještě asi budou stát? V posledních letech se začínají rozpadat.

FOTO kolem Dolejšáku

popis V prvé polovině října začalo pršet a po ránu leží mlha, to správné počasí na podzimní zbarvení přírody. Možná, že letos nejsou barvy jako v letech předchozích, ale pro citlivé oko je krásné dívat se na keře, stromy a spadané listí se širokou paletou barev. Počasí je více aprílové, po minutách se střídá pošmourno, sluníčko a déšť. Vyrazil jsem za mírného slunce k zámku a Boženině studánce, tam již paprsky životadárce zahalila nízká oblačnost. Vrata na spodní zámeckou zahradu jsou již téměř rozpadlá a krásný zdobený plot pomalu rozebírají vandalové. Studánka zatím jejich nájezdům odolala, ale špína okolo není pro oko turisty nic moc. Kolem devastovaného prvorepublikového obchodu a vinárny pana Rosenbauma a branou k další rozpadající se historické perucké stavbě bývalého pivovaru. Kousek dál je Mateřská škola, kterou jsme v prvé polovině 70.let postavili pro malé Peručáky a dodnes pro ně slouží. Z parku se ozýval dětský křik, ale děti to byly trochu větší, družina perucké školy sbírala kaštany pro zvířátka na zimu. Zde již pestrost barev září i v šedivém počasí a jeden neví, kam dřív namířit objektiv. Prošel jsem k vratům a zpět kolem uzavřené Fillovi síně další branou prošel mezi zámek a kostel. Ještě pár fotek ne úžasném prostoru, vytvořeném mistrem
P. P. Columbanym. Druhá malá barevná podzimní procházka končí. Podzim má své kouzlo, ale nás již brzo čeká zima. Uvidíme, co nám přinese.

FOTO Procházka parkem 
FOTO Procházka parkem s LOMO náladou
FOTO Procházka parkem snová a stará (pouze na Facebooku)

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde