iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
30. 4. - 26. 6. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava kladenských fotografů Sonii Šulek Carraro a Ivana Šulka z cest tam a zase zpátky.
Vernisáž 30. 4. 2022 v 15 hodin.

PLAKÁTEK 

Libochovické divadelní léto
Libochovice, U Tří lip
13. 5. - 11. 6. 2022
Již 63. přehlídka ochotnických divadelních souborů vám nabízí 4 představení pro dospělé a 2 pro dětské diváky. Vše v plakátku. Určitě se zajeďte na některé podívat, ochotníci umí.
 
PLAKÁTEK     

Po stopách
Emila Holuba
Za Dubem Peruc
19. 5. 2022 - 17 hod.
Přednáška afrikanistky Marie Imbrové.
 
PLAKÁTEK 

Mimi a Líza
kino Peruc
neděle 22. 5. 2022
15.30 hod.

Animovaný. Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi. Film Slovensko / Česko. Délka filmu 68 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Ženy a život
kino Peruc
pátek 27. 5. 2022
19.00 hod.

Komedie / Romantický. Eliška je hodná holka. Možná až moc. Chybí jí ostré lokty a přebývá slepá víra. O to akčnější je ovšem její všeho schopná sestra Ilona. Obě slečny se společně vrhnou do budování rodinného podniku, fungujícího tak trochu “ode zdi ke zdi”, stejně jako Eliščin vztah se samolibým populárním sportovcem. Film Česko. Délka filmu 87 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK     

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow Jak jsme vedli jízdu
Jak jsme vedli jízdu
Napsal Plazík st.   
Úterý, 27 srpen 2013

    O oslavách výročí setkání protinapoleonské koalice na Peruci jsem zde v posledních dnech psal několikrát, ale nyní k nám vojáci skutečně přijeli. I o této jízdě jsem jako jediný na Peruci informoval.

 

  popis    Již asi před deseti dny jsem kontaktoval pana Jaroslava Pelíška, který organizuje Pochod spojeneckých vojsk ze Slaného do Ústí se zastávkou na Peruci. Poslední informace říkala, že jezdci vyjedou ve 13 hodin ze Slaného a u Orla budou mezi 14. a 15. hodinou. Kolem druhé odpolední se nás u památníku sešlo asi 15, včetně dvou novinářů okresních týdeníků. Když se nic nedělo, ani pan Pelíšek nevolal, vytočil jsem jeho číslo já a dozvěděl se, že mají zpoždění. Jeli jsme na chvilku ke mne do galerie a ve tři jsme byli opět na místě setkání. Zase nic. Další telefonát a dozvídáme se, že se celé skupina po ztrátě mapy pohybuje někde kolem Dřínova. Rozhodli jsme se s redaktorem Svobodného hlasu Jaroslavem Tošnerem jezdce na koních vyhledat. Páleč, Vyšínek a druhou cestou přes Páleček ke Kobylníkům. Další telefonát a již se vidíme. Koně přijíždí kolem velkých kravínů do vesničky. Počkali jsme na všech devět jezdců v dobových uniformách (vlastně mezi nimi byly tři jezdkyně) a navedli jsme je přes klobucké nádraží k Vrbičanům. U jednoho koně praskl třmen a tak vzniklo další zdržení. Jezdci dál pojedou přes pole a my se vracíme k Vranýmu k pomníku.
Je půl šesté a na obzoru se objevuje zformovaná skupina spojeneckých jezdců. Vítáme je u pomníku, fotíme a velitel sboru připíjí šampáňem, přivezeným kozáky až z Ruska, na počest jejich předchůdců v roce 1813. Přijíždí i další dvě jezdkyně z ranče u Poplz, aby je dovedly do místa společného noclehu. Nemůžeme ale připustit, aby jízda vynechala Peruc. Cvalem po poli a v šest večer se konečně rakouští, ruští a pruští vojáci objevují před místním kostelem sv. Petra a Pavla, kde 19. srpna 1813 přivítal pan farář Hauser rakouského císaře, ruského cara a pruského krále, krátce před přehlídkou na vranském poli. Vyhládlé jezdce po dlouhém odpoledni v sedle však nyní nikdo z vedení Městysu nevítá, a tak s kamarádkou Danou kupujeme šišku salámu a předáváme je jezdkyni na nádherném hřebci jako dar místních. Opět nezbytné focení a jízdní hlídka odjíždí kolem zámku k Oldřichovu dubu a dále přes Krásnou vyhlídku na poplzský ranč.
Jsem rád, že alespoň touto jízdou bylo připomenuto dvousté výročí významné události na Peruci a pár náhodných místních občanů s dětmi mohlo vidět krásnou parádu.

FOTO z pondělního odpoledne
Článek a fotky ve Svobodném hlasu na Facebooku

Pochod spojeneckých vojsk Perucí
Na Napoleona z Peruce!

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde