iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezona skončila.
Těšíme se na shledanou v březnu 2022 

Adventní koncert
neděle 5.12.2021
14 hod.

Peruc, kaple M. J. Husa
Vážení přátelé, dovolujeme si vás pozvat na adventní koncert Pěveckého sboru při kostele Církve československé husitské v Lounech pod vedením Ivany Derflerové.
Účast je možná za dodržení aktuálních hygienických nařízení..
PLAKÁTEK
  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc
Vánoční tržnice ZRUŠENA
KAVÁRNA
Mimo sezonu uzavřena.
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Další informace a akce v plakátku.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
kostel sv. Bartolomeje

2021
Série tradičních koncertů ve smolnickém kostele.
Vstupné dobrovolné
PLAKÁTEK
 

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow Jak jsme vedli jízdu
Jak jsme vedli jízdu
Napsal Plazík st.   
Úterý, 27 srpen 2013

    O oslavách výročí setkání protinapoleonské koalice na Peruci jsem zde v posledních dnech psal několikrát, ale nyní k nám vojáci skutečně přijeli. I o této jízdě jsem jako jediný na Peruci informoval.

 

  popis    Již asi před deseti dny jsem kontaktoval pana Jaroslava Pelíška, který organizuje Pochod spojeneckých vojsk ze Slaného do Ústí se zastávkou na Peruci. Poslední informace říkala, že jezdci vyjedou ve 13 hodin ze Slaného a u Orla budou mezi 14. a 15. hodinou. Kolem druhé odpolední se nás u památníku sešlo asi 15, včetně dvou novinářů okresních týdeníků. Když se nic nedělo, ani pan Pelíšek nevolal, vytočil jsem jeho číslo já a dozvěděl se, že mají zpoždění. Jeli jsme na chvilku ke mne do galerie a ve tři jsme byli opět na místě setkání. Zase nic. Další telefonát a dozvídáme se, že se celé skupina po ztrátě mapy pohybuje někde kolem Dřínova. Rozhodli jsme se s redaktorem Svobodného hlasu Jaroslavem Tošnerem jezdce na koních vyhledat. Páleč, Vyšínek a druhou cestou přes Páleček ke Kobylníkům. Další telefonát a již se vidíme. Koně přijíždí kolem velkých kravínů do vesničky. Počkali jsme na všech devět jezdců v dobových uniformách (vlastně mezi nimi byly tři jezdkyně) a navedli jsme je přes klobucké nádraží k Vrbičanům. U jednoho koně praskl třmen a tak vzniklo další zdržení. Jezdci dál pojedou přes pole a my se vracíme k Vranýmu k pomníku.
Je půl šesté a na obzoru se objevuje zformovaná skupina spojeneckých jezdců. Vítáme je u pomníku, fotíme a velitel sboru připíjí šampáňem, přivezeným kozáky až z Ruska, na počest jejich předchůdců v roce 1813. Přijíždí i další dvě jezdkyně z ranče u Poplz, aby je dovedly do místa společného noclehu. Nemůžeme ale připustit, aby jízda vynechala Peruc. Cvalem po poli a v šest večer se konečně rakouští, ruští a pruští vojáci objevují před místním kostelem sv. Petra a Pavla, kde 19. srpna 1813 přivítal pan farář Hauser rakouského císaře, ruského cara a pruského krále, krátce před přehlídkou na vranském poli. Vyhládlé jezdce po dlouhém odpoledni v sedle však nyní nikdo z vedení Městysu nevítá, a tak s kamarádkou Danou kupujeme šišku salámu a předáváme je jezdkyni na nádherném hřebci jako dar místních. Opět nezbytné focení a jízdní hlídka odjíždí kolem zámku k Oldřichovu dubu a dále přes Krásnou vyhlídku na poplzský ranč.
Jsem rád, že alespoň touto jízdou bylo připomenuto dvousté výročí významné události na Peruci a pár náhodných místních občanů s dětmi mohlo vidět krásnou parádu.

FOTO z pondělního odpoledne
Článek a fotky ve Svobodném hlasu na Facebooku

Pochod spojeneckých vojsk Perucí
Na Napoleona z Peruce!

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv