iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK

Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

SEXMISE
Divadlo Most

19.4.2023
středa 17 hod.

Kulturní komise při Městysu Peruc pořádá zájezd do divadla v Mostě. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle: 415 697 175 u paní Nikoly Zelenkové. Autobusovou dopravu na představení hradí Městys Peruc.
Vstupné 340 Kč
PLAKÁTEK

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Jak jsme vedli jízdu
Jak jsme vedli jízdu
Napsal Plazík st.   
Úterý, 27 srpen 2013

    O oslavách výročí setkání protinapoleonské koalice na Peruci jsem zde v posledních dnech psal několikrát, ale nyní k nám vojáci skutečně přijeli. I o této jízdě jsem jako jediný na Peruci informoval.

 

  popis    Již asi před deseti dny jsem kontaktoval pana Jaroslava Pelíška, který organizuje Pochod spojeneckých vojsk ze Slaného do Ústí se zastávkou na Peruci. Poslední informace říkala, že jezdci vyjedou ve 13 hodin ze Slaného a u Orla budou mezi 14. a 15. hodinou. Kolem druhé odpolední se nás u památníku sešlo asi 15, včetně dvou novinářů okresních týdeníků. Když se nic nedělo, ani pan Pelíšek nevolal, vytočil jsem jeho číslo já a dozvěděl se, že mají zpoždění. Jeli jsme na chvilku ke mne do galerie a ve tři jsme byli opět na místě setkání. Zase nic. Další telefonát a dozvídáme se, že se celé skupina po ztrátě mapy pohybuje někde kolem Dřínova. Rozhodli jsme se s redaktorem Svobodného hlasu Jaroslavem Tošnerem jezdce na koních vyhledat. Páleč, Vyšínek a druhou cestou přes Páleček ke Kobylníkům. Další telefonát a již se vidíme. Koně přijíždí kolem velkých kravínů do vesničky. Počkali jsme na všech devět jezdců v dobových uniformách (vlastně mezi nimi byly tři jezdkyně) a navedli jsme je přes klobucké nádraží k Vrbičanům. U jednoho koně praskl třmen a tak vzniklo další zdržení. Jezdci dál pojedou přes pole a my se vracíme k Vranýmu k pomníku.
Je půl šesté a na obzoru se objevuje zformovaná skupina spojeneckých jezdců. Vítáme je u pomníku, fotíme a velitel sboru připíjí šampáňem, přivezeným kozáky až z Ruska, na počest jejich předchůdců v roce 1813. Přijíždí i další dvě jezdkyně z ranče u Poplz, aby je dovedly do místa společného noclehu. Nemůžeme ale připustit, aby jízda vynechala Peruc. Cvalem po poli a v šest večer se konečně rakouští, ruští a pruští vojáci objevují před místním kostelem sv. Petra a Pavla, kde 19. srpna 1813 přivítal pan farář Hauser rakouského císaře, ruského cara a pruského krále, krátce před přehlídkou na vranském poli. Vyhládlé jezdce po dlouhém odpoledni v sedle však nyní nikdo z vedení Městysu nevítá, a tak s kamarádkou Danou kupujeme šišku salámu a předáváme je jezdkyni na nádherném hřebci jako dar místních. Opět nezbytné focení a jízdní hlídka odjíždí kolem zámku k Oldřichovu dubu a dále přes Krásnou vyhlídku na poplzský ranč.
Jsem rád, že alespoň touto jízdou bylo připomenuto dvousté výročí významné události na Peruci a pár náhodných místních občanů s dětmi mohlo vidět krásnou parádu.

FOTO z pondělního odpoledne
Článek a fotky ve Svobodném hlasu na Facebooku

Pochod spojeneckých vojsk Perucí
Na Napoleona z Peruce!

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde