iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK 
Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Bretaní 2013
Bretaní 2013
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 15 srpen 2013
   V minulém vyprávění jsem popisoval náš letošní příjezd do Francie a putování po zajímavém pobřeží Normandie. Po noclehu v Avranches jsme se po několika kilometrech ocitli v sousedním regionu v Bretani.

   Bretaň je trochu jiná Francie. Již její název odkazuje na blízkost Anglie, pod kterou tato část pevniny často patřila. Je zde živý i původní keltský jazyk a Bretaň má i jiná privilegia. Třeba se zde neplatí mýtné na dálnicích. Ale my už jedeme bezvadným pirátským autobusem firmy Altano a v dáli v mlhavém oparu vidíme na obzoru špičku, podobnou hotelu na Ještědu. Přibližujeme se a již rozeznáváme věž a detaily jedné z největších turistických zajímavostí Francie, klášter Mont-Saint-Michel .
popis Základy kláštera zde byly na žulové skále v moři postaveny již před více než 1000 lety. Přes 30 let to již není ostrov, klášter je propojen náspem s pevninou. Naše cesta také na pevnině končí, z velkého parkoviště jezdí kyvadlová autobusová doprava zdarma pod klášter a městečko. Na pobřeží Bretaně je jeden z největších odlivů v Evropě, voda klesá až o 15 metrů a tak se na původní ostrov mohlo pouze při poklesu hladiny po tekutých píscích. Nyní na náspu a v okolí probíhá velká stavební činnost a ta trochu ruší prvý dojem z monumentální památky. My však prošli branou a již jsme v jiném, středověkém světe. Úzkými uličkami přicházíme ke vstupu do kláštera, jsme mezi prvými hosty toho dne. Ale ouha, zaměstnanci památky stávkují. Nakonec to byla výhoda, dovnitř nás pustili bez vstupného. Klášter je neskutečně mohutná stavba, návštěvník nechápe, jak se na malou skálu vešla a hlavně kolik materiálu a jak se sem muselo dopravit. Z velké terasy je pohled na tmavé písky odhalené odlivem, naopak mezi zdmi je ukryta krásná renesanční růžová zahrada. Rozměry vnitřních prostor jsou obdivuhodné a pilíře pod hlavní věží snad nejsilnější, které jsem kdy viděl. Slunce úzkými vysokými okny vytváří krásná zákoutí pro oko a to fotografovo zejména. Náš čas však již vyprchává a my musíme rychle městečkem zpět k autobusu, který nás odvezl zpět na parkoviště. Opět povzdech. I zde bych mohl být celý den, pozorovat příliv a odliv, změnu svatého Michala v různém osvětlení a podívat se na něho i zvenčí.
Odjíždíme do
Cancale, typického přístavního městečka, s hlavním cílem ochutnat ústřice. Ústřice je prý pro Francouze něco jako náš vánoční kapr, pojídají je v tunách a proto jsou v moři umělé pěstírny těchto mlžů. Celé pobřeží je pokryto jejich lasturami, pár jsem si jich přivezl. Za přístavním molem je tržnice se stánky plnými beden s ústřicemi. Paní Vorudová kupuje prvou várku (ne vařené, ale syrové) a labužníci se na ústřice vrhají, rozevírají je, pokapu citronem a vycucávají slizkou hmotu. Ne děkuji, já se jdu projít dál po pobřeží a k pomníku nad městem. popis Dalším přístavním městem na naší cestě je Saint Malo . A je to nejen přístavní, ale dokonce korzárské město. Zde se korzáři za své bohatství spřáhli dokonce i s místním biskupem. Město je obehnáno vysokými  hradbami, na přilehlých ostrůvcích jsou malé pevnosti. I na ně je přístup pouze při zdejším velkém odlivu. Já procházel s kamarády nádhernými uličkami uprostřed hradeb, dal jsem si i místní speciální palačinku, ale udělal jsem chybu. Mám chodit sám a viděl bych i hradby zvenčí, zajímavé omleté kůly a pevnůstky. Poučení pro příště. Nedaleko od města ústí do moře řeka La Rance a je zde vybudována velká přílivová elektrárna s 24 turbínami. Dobrý nápad, voda vyrábí cestou tam i zpět. Končí další den naší cesty a my se ubytováváme nedaleko St. Brieuc v Langueux. Večer jsem si opět s harmonikářem Pepou zazpívali.
Ráno nebalíme, budeme zde spát i další noc a vyrážíme na celodenní výlet na
Pobřeží růžové žuly. Poblíž městečka Lannion s pomocí policie hledáme menhir, ale asi jsme ho přejeli. Stavíme v městečku Guéradur u Trégastel u malého gotického kostelíku sv. Anny. Zajímavá stavbička s viditelnými stopami práce starých kameníků. A kolem obrovské kameny, na kterých pracuje  kameník současný. Ale pokračujeme dál do Ploumanachu, parkujeme a míříme na pláž, kolem které se tyčí velké skály a balvany z růžové žuly.  popis Vyrážím vpravo mezi domy a po chvíli jsem přímo na pobřeží mezi balvany. A je opět na co koukat, skály spadají přímo do moře a na nich leží další balvany a viklany. Jeden by řekl, že když ne některý sedne racek, že se převáží. Kousek dále je čtverhranný maják stejné barvy jako okolní žula, kolem něj se dá projít dále a já toho využívám. I zde pokračují seskupení balvanů krásné až bizarní, zajímavé až úžasné. I zde by jeden mohl být celý den, ale já chci ještě okusit vodu La Manche a tak pospíchám zpět. Stejně jsem byl téměř poslední, všichni již z pláže odcházejí. Já navlékl své pardálí plavky a při odlivu téměř 100 metrů kráčím bahýnkem do mořské vody. Příjemné osvěžení, ale rychle zpět a po chvíli bloudění jsem u autobusu. Popojíždíme jen kousek do Perros-Guirec a jdeme do přístavu k výletní lodi. Čeká nás plavba na Ptačí ostrovy , nebo také  Souostroví sedmi ostrovů. popis Já měl náhodou na mp3 povídání o této přírodopisné raritě Bretaně a tak jsme trochu věděli, co nás čeká. Po několika minutách připlouváme mezi skalními hroty k bílému ostrovu Rouzic. Ale chyba, není bílý, ale bělají se na něm tisíce mláďat ptáka Tereje bílého. Kapitán lodě nám předvádí svoji výjimečnou zručnost, když se mezi ostrými skalisky téměř na místě otočí tak, abychom osazenstvo ostrova viděli všichni. A tak plujeme od ostrova k ostrovu a vidíme desítky dalších ptáků, já poznal pouze kormorány. Cestou zpět to s námi vzala posádka dle Pobřeží růžové žuly a my viděli prošlá místa ještě jednou, tentokráte z moře. Krásná plavba. Vracíme se zpět do St. Brieuc a paní Růženka nás vzala do Plunche na společnou večeři. To asi neměla dělat, ale nakonec, dobře jsme se najedli a i pobavili. Čecháčkové v nezvyklém zařízení udělali tokovou show, že by z toho francouzská televize měla silvestrovský program.
    Ráno balíme a míříme směr Paříž. Ale cestou máme ještě dvě zastávky ve starých bretaňských městech. Prvým byl Dinan. Jak je to ve Francii časté, historické centrum s hrázděnými domy, dřevěným podloubím a mohutným hradem s hradbami nad řekou. Pod nimi dva mosty, jeden vysoký viadukt přes celé údolí a druhý gotický malý přes řeku La Rance. Já seběhl dolů až k řece úžasnou dlážděnou uličkou, jeden domeček hezčí než druhý. A pohled vzhůru na viadukt a město byl zajímavý. Udýchaný klusem vzhůru jsem stihl bez zpoždění náš autobus. Druhým městem bylo východobretaňské Vitré . popis I z tohoto městečka dýchá středověk jejími úzkými hrázděnými uličkami. Na konci jedné z nich je domeček, křivý na všechny strany. Jako z pohádky. Ale ještě víc pohádkový je hrad téměř 1000 let starý. Jedna kulatá věžička vedle druhé a na každé ostrý jehlan. A vše vzorně opravené a udržované. Krásné rozloučení s Bretaní.
Neviděli jsme sice typické bretaňské stavby venkova ani farní komplexy a menhiry, ale trochu jsme si k této tajemné a krásné části Francie přičuchli. Na dálnici čekáme až shoří havarovaný kamion, přes Versailles a za La Defense  jsme dojeli na předměstí Paříže, kde jsme měli poslední francouzský nocleh. A to jsem ještě nepřipomněl, že jsme se cestou míjeli s projetou i plánovanou trasou Tour de France. Místo dojezdu pod Vítězným obloukem nás čekalo další den, ale o tom až příště.

FOTO Normandie - Bretaň 
FOTO Mont-Saint-Michel
FOTO Stíny katedrál

FOTO Cancale

FOTO Saint-Malo
FOTO Trégastel Sainte-Anne

FOTO Pobřeží růžové žuly
FOTO Flora mezi žulou v Bretani

FOTO Ptačí ostrovy
FOTO Dinan
FOTO Vitré

Prvé povídání o Normandii
Pokračování Paříž dopoledne
Pokračování Paříž odpoledne

 

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde