iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií zajímavých míst naší vlasti pořizovaných při společných letech s bratrem pilotem Vojtěchem Hanzlikem letadlem Navigator.
PLAKÁTEK 

Velká premiéra 
Kino Peruc
30. září 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie / Drama/ Pro herce Šnajdra je život jedna velká hra. Málokdo pozná, kdy věci myslí vážně. Jeho žena Markéta je už na něj alergická a manželskou krizi se snaží řešit u psychologa. Film Česko. Délka filmu 90 min.
  
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Putování papírového
draka
 
Kino Peruc
2. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Pohádka pro nejmenší děti.  Animovaný. Program krátkých tematicky i stylisticky rozmanitých animova-ných filmů pro diváky od čtyř do cca deseti let. Pásmo představuje současné snímky ze střední a východní Evropy. Délka filmu  70 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Jan Žižka 
Kino Peruc
7. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Historický/Akční/Drama. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Film Česko. Délka filmu  125 min.
Nevhodný do 15 let
.
Vstupné 100 Kč 

Song Ladies
Za Dubem
Peruc

sobota 15.10.2022
18 hod.
Koncert kladenského ženského vokálního souboru Song Ladies.
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic 2
Kino Peruc
16. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Akční/Dobrodružný/Komedie/Rodinný/Sci-Fi. Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného schopného nepřítele. A začal se nudit. Občas pomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů. Film  USA / Japonsko. Délka filmu  122. 
Přístupný film
Vstupné 50 Kč 

Pánský klub 
Kino Peruc
21. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie. Terapie pro „eroticky závislé“ svede dohromady naprosto nesourodou pětici. Setkání nabírají nečekaný spád a rozjíždí se svižná mozaika neuvěřitelných příběhů. Film Česko. Délka filmu 91 min. 
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Princezna Rebelka 
Kino Peruc
30. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Animovaný. Mia je dvanáctiletý sirotek. Žije v ulicích středověkého města, kde zná každý kout a které ji svým způsobem patří. S vrabčím hnízdem na hlavě a trochu umouněná je ale Mia samostatné, velmi vynalézavé a protřelé děvče. Film Francie. Délka filmu 89 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč   

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK
8. října 2022
sobota 16:00 hod.

Koncert v kostele sv. Bartoloměje Michaely Káčerkové (varhany) a Tomáše Strašila (violoncello).

PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Bretaní 2013
Bretaní 2013
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 15 srpen 2013
   V minulém vyprávění jsem popisoval náš letošní příjezd do Francie a putování po zajímavém pobřeží Normandie. Po noclehu v Avranches jsme se po několika kilometrech ocitli v sousedním regionu v Bretani.

   Bretaň je trochu jiná Francie. Již její název odkazuje na blízkost Anglie, pod kterou tato část pevniny často patřila. Je zde živý i původní keltský jazyk a Bretaň má i jiná privilegia. Třeba se zde neplatí mýtné na dálnicích. Ale my už jedeme bezvadným pirátským autobusem firmy Altano a v dáli v mlhavém oparu vidíme na obzoru špičku, podobnou hotelu na Ještědu. Přibližujeme se a již rozeznáváme věž a detaily jedné z největších turistických zajímavostí Francie, klášter Mont-Saint-Michel .
popis Základy kláštera zde byly na žulové skále v moři postaveny již před více než 1000 lety. Přes 30 let to již není ostrov, klášter je propojen náspem s pevninou. Naše cesta také na pevnině končí, z velkého parkoviště jezdí kyvadlová autobusová doprava zdarma pod klášter a městečko. Na pobřeží Bretaně je jeden z největších odlivů v Evropě, voda klesá až o 15 metrů a tak se na původní ostrov mohlo pouze při poklesu hladiny po tekutých píscích. Nyní na náspu a v okolí probíhá velká stavební činnost a ta trochu ruší prvý dojem z monumentální památky. My však prošli branou a již jsme v jiném, středověkém světe. Úzkými uličkami přicházíme ke vstupu do kláštera, jsme mezi prvými hosty toho dne. Ale ouha, zaměstnanci památky stávkují. Nakonec to byla výhoda, dovnitř nás pustili bez vstupného. Klášter je neskutečně mohutná stavba, návštěvník nechápe, jak se na malou skálu vešla a hlavně kolik materiálu a jak se sem muselo dopravit. Z velké terasy je pohled na tmavé písky odhalené odlivem, naopak mezi zdmi je ukryta krásná renesanční růžová zahrada. Rozměry vnitřních prostor jsou obdivuhodné a pilíře pod hlavní věží snad nejsilnější, které jsem kdy viděl. Slunce úzkými vysokými okny vytváří krásná zákoutí pro oko a to fotografovo zejména. Náš čas však již vyprchává a my musíme rychle městečkem zpět k autobusu, který nás odvezl zpět na parkoviště. Opět povzdech. I zde bych mohl být celý den, pozorovat příliv a odliv, změnu svatého Michala v různém osvětlení a podívat se na něho i zvenčí.
Odjíždíme do
Cancale, typického přístavního městečka, s hlavním cílem ochutnat ústřice. Ústřice je prý pro Francouze něco jako náš vánoční kapr, pojídají je v tunách a proto jsou v moři umělé pěstírny těchto mlžů. Celé pobřeží je pokryto jejich lasturami, pár jsem si jich přivezl. Za přístavním molem je tržnice se stánky plnými beden s ústřicemi. Paní Vorudová kupuje prvou várku (ne vařené, ale syrové) a labužníci se na ústřice vrhají, rozevírají je, pokapu citronem a vycucávají slizkou hmotu. Ne děkuji, já se jdu projít dál po pobřeží a k pomníku nad městem. popis Dalším přístavním městem na naší cestě je Saint Malo . A je to nejen přístavní, ale dokonce korzárské město. Zde se korzáři za své bohatství spřáhli dokonce i s místním biskupem. Město je obehnáno vysokými  hradbami, na přilehlých ostrůvcích jsou malé pevnosti. I na ně je přístup pouze při zdejším velkém odlivu. Já procházel s kamarády nádhernými uličkami uprostřed hradeb, dal jsem si i místní speciální palačinku, ale udělal jsem chybu. Mám chodit sám a viděl bych i hradby zvenčí, zajímavé omleté kůly a pevnůstky. Poučení pro příště. Nedaleko od města ústí do moře řeka La Rance a je zde vybudována velká přílivová elektrárna s 24 turbínami. Dobrý nápad, voda vyrábí cestou tam i zpět. Končí další den naší cesty a my se ubytováváme nedaleko St. Brieuc v Langueux. Večer jsem si opět s harmonikářem Pepou zazpívali.
Ráno nebalíme, budeme zde spát i další noc a vyrážíme na celodenní výlet na
Pobřeží růžové žuly. Poblíž městečka Lannion s pomocí policie hledáme menhir, ale asi jsme ho přejeli. Stavíme v městečku Guéradur u Trégastel u malého gotického kostelíku sv. Anny. Zajímavá stavbička s viditelnými stopami práce starých kameníků. A kolem obrovské kameny, na kterých pracuje  kameník současný. Ale pokračujeme dál do Ploumanachu, parkujeme a míříme na pláž, kolem které se tyčí velké skály a balvany z růžové žuly.  popis Vyrážím vpravo mezi domy a po chvíli jsem přímo na pobřeží mezi balvany. A je opět na co koukat, skály spadají přímo do moře a na nich leží další balvany a viklany. Jeden by řekl, že když ne některý sedne racek, že se převáží. Kousek dále je čtverhranný maják stejné barvy jako okolní žula, kolem něj se dá projít dále a já toho využívám. I zde pokračují seskupení balvanů krásné až bizarní, zajímavé až úžasné. I zde by jeden mohl být celý den, ale já chci ještě okusit vodu La Manche a tak pospíchám zpět. Stejně jsem byl téměř poslední, všichni již z pláže odcházejí. Já navlékl své pardálí plavky a při odlivu téměř 100 metrů kráčím bahýnkem do mořské vody. Příjemné osvěžení, ale rychle zpět a po chvíli bloudění jsem u autobusu. Popojíždíme jen kousek do Perros-Guirec a jdeme do přístavu k výletní lodi. Čeká nás plavba na Ptačí ostrovy , nebo také  Souostroví sedmi ostrovů. popis Já měl náhodou na mp3 povídání o této přírodopisné raritě Bretaně a tak jsme trochu věděli, co nás čeká. Po několika minutách připlouváme mezi skalními hroty k bílému ostrovu Rouzic. Ale chyba, není bílý, ale bělají se na něm tisíce mláďat ptáka Tereje bílého. Kapitán lodě nám předvádí svoji výjimečnou zručnost, když se mezi ostrými skalisky téměř na místě otočí tak, abychom osazenstvo ostrova viděli všichni. A tak plujeme od ostrova k ostrovu a vidíme desítky dalších ptáků, já poznal pouze kormorány. Cestou zpět to s námi vzala posádka dle Pobřeží růžové žuly a my viděli prošlá místa ještě jednou, tentokráte z moře. Krásná plavba. Vracíme se zpět do St. Brieuc a paní Růženka nás vzala do Plunche na společnou večeři. To asi neměla dělat, ale nakonec, dobře jsme se najedli a i pobavili. Čecháčkové v nezvyklém zařízení udělali tokovou show, že by z toho francouzská televize měla silvestrovský program.
    Ráno balíme a míříme směr Paříž. Ale cestou máme ještě dvě zastávky ve starých bretaňských městech. Prvým byl Dinan. Jak je to ve Francii časté, historické centrum s hrázděnými domy, dřevěným podloubím a mohutným hradem s hradbami nad řekou. Pod nimi dva mosty, jeden vysoký viadukt přes celé údolí a druhý gotický malý přes řeku La Rance. Já seběhl dolů až k řece úžasnou dlážděnou uličkou, jeden domeček hezčí než druhý. A pohled vzhůru na viadukt a město byl zajímavý. Udýchaný klusem vzhůru jsem stihl bez zpoždění náš autobus. Druhým městem bylo východobretaňské Vitré . popis I z tohoto městečka dýchá středověk jejími úzkými hrázděnými uličkami. Na konci jedné z nich je domeček, křivý na všechny strany. Jako z pohádky. Ale ještě víc pohádkový je hrad téměř 1000 let starý. Jedna kulatá věžička vedle druhé a na každé ostrý jehlan. A vše vzorně opravené a udržované. Krásné rozloučení s Bretaní.
Neviděli jsme sice typické bretaňské stavby venkova ani farní komplexy a menhiry, ale trochu jsme si k této tajemné a krásné části Francie přičuchli. Na dálnici čekáme až shoří havarovaný kamion, přes Versailles a za La Defense  jsme dojeli na předměstí Paříže, kde jsme měli poslední francouzský nocleh. A to jsem ještě nepřipomněl, že jsme se cestou míjeli s projetou i plánovanou trasou Tour de France. Místo dojezdu pod Vítězným obloukem nás čekalo další den, ale o tom až příště.

FOTO Normandie - Bretaň 
FOTO Mont-Saint-Michel
FOTO Stíny katedrál

FOTO Cancale

FOTO Saint-Malo
FOTO Trégastel Sainte-Anne

FOTO Pobřeží růžové žuly
FOTO Flora mezi žulou v Bretani

FOTO Ptačí ostrovy
FOTO Dinan
FOTO Vitré

Prvé povídání o Normandii
Pokračování Paříž dopoledne
Pokračování Paříž odpoledne

 

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde