iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
2. 7. - 28. 8. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií karlovarského fotografa, který se věnuje převážně barevné fotografii z prostředí rockových koncertů, MFF, sportu, rád fotí přátele, přírodu i život a dění kolem sebe..

PLAKÁTEK 


Koncert sefardských písní
Kaple M.J.Husa Peruc
21. srpen 2022
16 hod.

Zpívá Dana Krausová, na klavír hraje Ladislav Vrchota.
PLAKÁTEK 

Normandie a Bretaň obrazem, slovem a písní
Za Dubem Peruc - Stodolní divadlo
25. srpen 2022
18 hod.

O Normandii a Bretani bude ve Stodolním divadle na Peruci povídat a promítat své fotografie Mirek Plazík Blažek. K tomu budou zpívat francouzské písně členky pěveckého sboru Kvítek za doprovodu Dominika Zahradníčka.
Kavárna otevřena od 17 hodin.

Vstupné dobrovolné.

Řekni to psem
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
26. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Romantický/Komedie. Dita místo vytouženého miminka dostane od přítele Filipa mladou kólii, přestože nikdy psa nechtěla. Navíc pro Ditu je pejskařská komunita směšná a nesnáší psí exkrementy. Film  Česko.  Délka filmu 85 min. 
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií zajímavých míst naší vlasti pořizovaných při společných letech s bratrem pilotem Vojtěchem Hanzlikem letadlem Navigator.
PLAKÁTEK 
  

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK   

 

 
You are here: Hlavní strana
V Podšumaví
Napsal Plazík st.   
Středa, 14 srpen 2013

   Téměř každý rok jezdím s partou mého syna na dovolenou na chalupě někde v Česku. Po východních Čechách a Jesenících to letos bylo Horažďovicko. Jeli jsme jako vždy na přelomu července a srpna, letos přímo v horkém létu.

 

popis    Letos s námi dovolenkovala  kamarádka z Peruce s dcerkou, tak jsem jel svým autem. Šlo to dobře bez dálnic, našim cílem byl Bezděkov. Tento se mezi dalšími špatně hledá. Leží stejně jako Peruc na hranici dvou krajů a třech okresů v jižním cípu okresu Plzeň-jih. Navigace nás ze Smečna, kde jsme měli sraz, přes Beroun a Příbram dovedla přímo k velké dřevěné chalupě v plánovaných 15 hodin. Rozdělili jsme si pokoje, vybalili a odpočívali po cestě. Přímo na terase chalupy je bazén, bohužel právě plný chemie a pod ní velký rybník. Dle místních ale do něj tečou splašky z vísky, takže bez koupání. Ale Bezděkov má jednu úžasnou věc, malý vesnický krámek a na jeho pultu pípu. Takže pro pivo nemusíme nikam jezdit, stačí ujít 150 m, usednout pod deštník a nechat si natočit. Paní a pan vedoucí v létě otevírají každý večer v šest pro osvěžení místních i kolemjdoucích. Šikovní a příjemní podnikatelé. I v parné neděli jsme nikam nejeli, jen Petr zajel s rodinou na nákup do Horažďovic a plavci vyrazili do nedalekého zatopeného lomu. Večer jsme si vyšli na vycházku kolem hastrmana ke kamenné Bábě. Poté jsme si ještě opekli buřtíky na malém ohni.
FOTO - výběr z dovolené
popis Prvý výlet jsme podnikli až v pondělí do nedalekých Horažďovic. Byl jsme zde kdysi ve mlýně, ale město jsem neznal. Je to malebné městečko s mnoha zachovalými branami a s prima hostincem U Bílé růže. Dobře jsme se naobědvali a plavci opět vyrazili do lomu. My jsme s dětmi šli anglickým parkem po dlouhém ostrovu k jezu, kde jsme smočili nohy a holky se vycachtaly celé. Sladká špička v příjemné cukrárně na náměstí a zpět na chalupu. Bazén už byl provozuschopný, takže jsme se poprvé vykoupali přímo doma. Jo, dobrý den.
popis Další den jsme se vydali do Blatné na zámek, kde se točila Šíleně smutná princezna, bílá paní a další mnohé filmy. Na jezírcích kolem zámku Vašek s Helenou kdysi řádili na lodičce. Zámek je v držení původních majitelů, paní baronka ve svých 93 letech bydlí v letohrádku v zámeckém parku. My absolvovali prohlídku interiéru, prošli se parkem, pohladili daňky, jejichž stádo se zde prochází a někdo se svezl i kočárem. Podívali jsme se i do města, oběd byl průměrný. Cestou zpět jsme se stavěli ještě ve Lnářích. I zde je hezký zámek a pěkné okolí, dovnitř jsme však již nešli. Byli jsme v rybníkářském kraji, takže většina cest vedla po hrázích velkých nádherných rybníků. Nikde však prostor na koupání.
FOTO - Horažďovice, Blatná
popis Nemůžeme stále jezdit autem, tak další den byl naplánován pěší výlet do nedalekých Chanovic a navíc s "bojovou hrou".
 Já s Petrem jsme šli napřed a fáborkami značili trasu pochodu. Občas se nám cesta ztratila, takže jsme šli přes pole, strouhou, podél rybníků a v závěru jsme po silnici došli téměř do cíle. Fáborky došly, takže poklad byl uschován za stromem v parčíku za velkými kameny. Hledači pokladů vše zvládli i s kočárkem a sladkou odměnu našli. Chanovice jsou malebná víska s velký dřevařským závodem a hlavně s pěknou naučnou stezkou. Ta vede od kostela a zámečku s velkým upraveným nádvořím bukovým lesem vzhůru k nové rozhledně. Vystoupali jsme do výše 25 metrů a rozhlédli se po kraji rybníků. Směrem na jih se před námi rozprostíraly šumavské hřebeny s viditelným Boubínem i Pancířem. Krásná jihočeská krajina. V další části stezky jsme si prohlédli skanzen lidové architektury s pěknými chalupami. Na kraji Chanovic jsme se před příjemnou hospůdkou najedli a napili a domů jsme po silnici došli včas na pivo u "našeho" krámku.
FOTO - Chanovice a Oselce
popis Nedaleko Horažďovic je naše největší zřícenina, hrad Rabí, který byl cílem našeho dalšího výletu. Ten den již s námi nejeli kamarádi s dětmi, užívali si bazénu. Městečko pod Rabím je malebné, ale vzhůru branami na hrad. Jsou zde dvě prohlídkové trasy a nakonec jsme se rozhodli pro věž i palác. Vychází se od koníren na velkém prvém nádvoří, přes druhé ze studnou se dojde pod právě opravovanou velkou věž a po dřevěném schodišti vzhůru. I z této věže je nádherný rozhled na Pošumaví. Ale rychle dolů do chladných sklepů s krápníky a klecí zpět na prvé nádvoří. Druhá prohlídka začíná téměř za hodinu, tak jsme sešli do městečka, dali si bramborák a pivečka a v pohodě stihli začátek prohlídky paláce. Já ochutnal i Cidre a pokecal si s mladou prodavačkou a Normandii. I druhá slečna průvodkyně nám vyprávěla o dobývání hradu Bratrem Žižkou a jeho vojskem a o okamžiku, kdy přišel o své druhé oko. Začali jsme v palácových komnatách, kde byla expozice z historie hradu, včetně jeho modelů. Poté jsme vystoupili do druhého obnaženého patra s výhledem do celého areálu hradu. Sestoupili jsme opět do sklepa, kde se setmělo a dva stínoví zbrojnoši nám sehráli scénku a dobývání hradu Žižkou. Prohlídka nádherného hradu končí, ale já si jej ještě obešel z vnější strany hradeb. Monumentální pohled. Do večera bylo ještě dost času, tak jsme se rozjeli do Sušice. Tu znám, je tam hezké náměstí ale ve tři odpoledne se zde člověk již moc nenají. Zklamal nás krásný renezanční dům, chlouba Sušice, který na náměstí díky privatizaci chátrá a opadává.  Na druhém rohu je naopak vzorně opravené muzeum, které jsme si prohlédli. Zde na člověka padl smutek v expozici místní světové sirkárny Solo Sušice. I ta byla v této "nové" době zrušena. České tradice v Evropě mizí. Muzeum i s velkým betlémem je ale pěkné. No a rychle domů, do bazénu a na pivečko.
FOTO - Rabí

popis
    V pátek jsem vyjel na výlet již jen s Janou a Pavlem. Našim cílem byly Strakonice. Ani ty jsem dosud neznal, jednou jsem zde byl jen pro řetězy. Zastavili jsme u velkého Strakonického hradu, jak jsem se později dozvěděl, původně templářského. Hrad je nádherně opraven, čistý a zajímavý. I zde jsme zašli do muzea, zvědaví na motocykly ČZ, další českou tradiční výrobu. Ale i ta již zmizela v propadlišti evropského kapitalismu. Motorek zde pár bylo, ale dle Pavla, známého kresliče linek na rámy a nádrže strojů, zklamaly. On by to udělal určitě mnohem lépe. V muzeu nebyly pouze výrobky zbrojovky, ale i tradiční výroba fezů a úžasná dudácká expozice. Tyto dvě české rarity bohudík ještě existují. Branou jsme vyšli z hradu a přes Otavu zamířili do města. Strakonice jsou celé takové upravené, čisté a příjemné, i když v centru již další velké historické zajímavosti nejsou. U hospůdky-krámku jsme se dozvěděli o soukromém muzeu motocyklů v Oselcích a tak jsme se tam museli zajet podívat. Pan Raška sbírá staré motocykly už léta a vybudoval si pro ně z bývalé stodoly pěkný prostor na jejich předvedení. O vystavených strojích mnoho ví, některé rekonstruuje, některým nechává patinu jejich věku. Moc pěkný koníček, tyto lidi obdivuji. Až pojedete kolem, určitě se stavte. Poslední cesta za poznáním Podšumaví končí.
FOTO - Sušice, Strakonice
V sobotu ráno balení, předání chaty a směr domů.  Na cestu zpět jsme se rozdělili, Mirek s Hankou pospíchali, tak jeli po dálnici, Petr s Bárou a holkami to měli do Loun blíž přes Plzeň a my s Romanou a Danielkou spolu s Pavlem a Janou jeli známou cestou na Příbram a Slaný. Dojeli jsme v pořádku, včas a moc spokojení s vydařenou dovolenou. No a teď přemýšlet, kam příští rok. Že by Jižní Morava?

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2022
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Výstavy 2022:

5. 3. - 24. 4. 2022
Africký sen
Ilona Rosenkrancová 
-----------------------------
30. 4. -  26. 6. 2022
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
___________________
2. 7. - 28. 8. 2022
MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
--------------------------------------
3. 9. -  30. 10. 2022
Letem naším světem
Roman Hanzlik

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 32457637

Kdo je zde?

17 hosté