Nedávno jsem vás pozval na Setkání u brodu v Opočně u Loun, které odebralo Peruci nárok na umístění pověsti o setkání knížete Oldřicha a selky Boženy. Peruc jsem bránit odejel pouze já.
Do Opočna jezdím moc rád, to vše, co se během roku v této malé vesničce, s o něco více než stovkou obyvatel koná, nemá široko daleko obdoby. A díky všem aktivním občanům a jejich přátelům se odvážili doložit i tvrzení, že k setkání přemyslovského knížete nedošlo na Peruci, ale právě u nich v Opočně. Počáteční myšlenky lidí kolem pana Červencla, Richtra a Fymana se chopili místní hasiči i téměř všichni občané, zapojili se sousedé z Touchovic a celého širokého okolí, nastudovali scénku o setkání u brodu a již se čekalo pouze na počasí. A to v plánovaný pátek 8.června 2013 vyšlo. V Opočně se sešlo několik stovek návštěvníků, prostor u brodu byl přeplněn. Přijely i ženy z Lidic, ano ty, které přežily hrůznou tragédii své obce. Dalším vzácným hostem byl známý a oblíbený herec pan Josef Somr, vypravěč celého příběhu. Vše mohlo začít.
K potoku sestoupily tři sousedky s Boženou a začaly prát prádlo. Po chvíli od Postoloprt přijížděla družina knížete Oldřicha z lovu v místních lesích. Zastavili u brodu, Oldřich slezl z koně a sestoupil k pradlenám peroucích prádlo. Již ze břehu zahlédl kyprou Boženu a přes odpor jejích družek se s ní dal do hovoru. A bylo rozhodnuto, Oldřich si pro Křesinovu ženu Boženu přijede a odveze si ji na Pražský hrad. Rod Přemyslovců je zachráněn, neplodná Němka Guta je nahrazena českou ženou, na prvý pohled krev a mlíko, která mu porodila syna, hrdinného Břetislava. A pan Somr svým hlasem při vstupech do děje dodával scénce dramatičnost a nikdo ani nepoznal, že celý příběh hrají místní amatéři. Všichni byli odměněni velkým potleskem.
Na setkání v Opočně se nesmí zapomenout a tak Oldřich a Božena, na pokyn starosty Václava Fymana, odhalili pamětní desku. Ředitel Lidického památníku Milouš Červencl poděkoval všem aktérům a nechal zvolit nejlépe oblečené sousedy. Těch se v dobových krojích i všedním oblečení sešlo u brodu několik desítek. Vyvoleni byli maličká selka a mnich. Hlavní a první program odpoledne končil a všichni účinkující si zaslouží skutečný dík a obdiv. Ale to nebylo v Opočně vše.
Na sousedícím dětském hřišti vystoupila skupina historického šermu Vítkovci (byla také součástí Oldřichovy družiny) a přítomným ztvárnila známou pověst o Svatoplukovi a jeho třech synech. Profesionální a zajímavé vystoupení. Odpoledne pokračovalo před blízkou hospodou Myslivnou společným posezením s dobrým občerstvením a za doprovodu country kapely Parťáci. Společně s místními a návštěvníky poseděli i spokojené lidické ženy a pan Josef Somr. Součástí odpoledne byla i sbírka pro postižené povodněmi a po sečtení bylo vybraných 11 963 Kč zasláno Mlékojedům na Litoměřicku.
I já pobyl a pozval lidické i pana Somra na Peruc, abych jim ukázal Oldřichův dub a "pravé místo setkání". Věřím, že se u nás staví. No a také jsem poseděl s bývalým starostou Opočna Jaroslavem Richtrem a jeho rodinou, vždyť je to i moje přízeň. Babička Marie Langerová - Richterová zde v pekárně svého tatínka vyrůstala. Tak vlastně ani nevím, zda mně vadí, že Opočno přebírá pověst mé rodné Peruci.
FOTO od Brodu
ODKAZ na Setkání u brodu na stránkách Opočna
|