iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
30. 4. - 26. 6. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava kladenských fotografů Sonii Šulek Carraro a Ivana Šulka z cest tam a zase zpátky.
Vernisáž 30. 4. 2022 v 15 hodin.

PLAKÁTEK 

Libochovické divadelní léto
Libochovice, U Tří lip
13. 5. - 11. 6. 2022
Již 63. přehlídka ochotnických divadelních souborů vám nabízí 4 představení pro dospělé a 2 pro dětské diváky. Vše v plakátku. Určitě se zajeďte na některé podívat, ochotníci umí.
 
PLAKÁTEK     

Ženy a život
kino Peruc
pátek 27. 5. 2022
19.00 hod.

Komedie / Romantický. Eliška je hodná holka. Možná až moc. Chybí jí ostré lokty a přebývá slepá víra. O to akčnější je ovšem její všeho schopná sestra Ilona. Obě slečny se společně vrhnou do budování rodinného podniku, fungujícího tak trochu “ode zdi ke zdi”, stejně jako Eliščin vztah se samolibým populárním sportovcem. Film Česko. Délka filmu 87 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Hudba ve Smolnici
Koncert laureátů
Kostel sv. Bartoloměje Smolnice 
28.5.2022 16 hod.
Vystoupí laureáti mezinárodní houslové a kytarové soztěže. 
PLAKÁTEK    

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK     

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow Železničáři zahájili
Železničáři zahájili
Napsal Plazík st.   
Sobota, 20 duben 2013

   Již několik let se jezdím podívat za přáteli historie železnic do Zlonic - Lisovic. Tuto sobotu 20.4. zde zahajovali již 17. sezonu.

   Měl jsem na tento den mnoho naplánovaných akcí, ale výměnu oken firma Vorlíček již poněkolikáté odložila, na vyjížďku za kamarády motorkáři na Stochov bylo zimno a vlhko a tak jsem kolem deváté vyrazil do Zlonic. Malý nákup, zastávka u mého automechanika, Fabie potřebuje technickou a rychle do Lisovic. Muzeum již bylo otevřeno a prví návštěvníci si prohlíželi vystavené exponáty. Vím, že pan Čech měl v posledních měsících problémy s lidmi, které této záslužné činnosti nepřejí, ale s kamarády vše zvládl a muzeum je v plném provozu. Některé exponáty zmizely, jiné zase přibyly a je zde na co koukat. Největší nový exponát je renovovaný autobus Ikarus/Avia 553.004 LUX, který do muzea svážel návštěvníky.
popis Já deset let vyrůstal přímo na nádražích, tatínek byl výpravčím a poté náčelníkem žst. a já se nakonec u dráhy vyučil. I proto mne oslovila expozice zabezpečovací techniky. Jsou zde elektromechanické řídící přístroje, které byly na nádražích na Peruci, ve Vrbně a Chlumčanech. Již jsem se jich kdysi dotýkal i trochu je obsluhoval, když jsem za tátou chodil do služby. Jsou to krásné a úžasné zařízení, jejichž původ je v Rakousko-Uhersku 19.století. A některé sloužily až do roku 2000. Je zde i starý telegrafní přístroj, ano přesně ten z Burianova Přednosty stanice. I ten jsem jako kluk obdivoval, když na jedné straně výpravčí ťukal na klíč a jeho kolega v sousední stanici četl tečky a čárky z papírového proužku na kotouči.
O patro výš je jezdící vláček, ale hlavně dokumenty a fotky, připomínající 140. výročí naší Pražsko-duchcovské dráhy. A zde mne zase oslovily originální plánky železničních stanic, hradel, hlásek, výtopen Peruce, Vrbna, Chlumčan a Lenešic. Dnes vše toto chátrá, mnohé je i zbořeno. Jsme již pamětníci, těmito místy jsme kdysi procházeli a s naší pamětí vymizí ze světa. Ale díky panu Čechovi, jeho kamarádům a podobným "šílencům" snad něco zůstane. Patří jim dík.
popis Z Benešova byl vypraven do Zlonic Slavnostní expres - Posázavský pacifik, tažený motorovou lokomotivou řady T435 (720 Hektor). Stihl jsem ho na nádraží, prohlédl a nafotil a trochu natočil při jeho odjezdu do Klobuk. Příští neděli pojede ještě zajímavější souprava na Řípskou pouť a také do Zlonic, tentokráte tažena párou (asi Šlechtičnou). Takže, kdo nestihl prvý víkend mezi vláčky v Lisovicích, jistě využije ten příští i s nedělní vyjížďkou PARNÍM VLAKEM NA ŘÍP . Přátelé historie a železnic neváhejte.

FOTO od vláčků

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde