iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Peruc
úterý 27.2.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Aristokratka ve varu
Kino Peruc
Pátek 1.3.2024
19:00 h.
Hrabě Frank, manželka Vivien a dcera Marie žijí na zámku Kostka. Pomáhají jim hospodyně, údržbář a kastelán. Zámek chátrá kvůli nedostatku peněz. Objevuje se Bendina dcera, což vše ještě více komplikuje situaci. Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Pavel Liška... Komedie / Česko / Slovensko, 2024, 99 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Pchod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Železničáři zahájili
Železničáři zahájili
Napsal Plazík st.   
Sobota, 20 duben 2013

   Již několik let se jezdím podívat za přáteli historie železnic do Zlonic - Lisovic. Tuto sobotu 20.4. zde zahajovali již 17. sezonu.

   Měl jsem na tento den mnoho naplánovaných akcí, ale výměnu oken firma Vorlíček již poněkolikáté odložila, na vyjížďku za kamarády motorkáři na Stochov bylo zimno a vlhko a tak jsem kolem deváté vyrazil do Zlonic. Malý nákup, zastávka u mého automechanika, Fabie potřebuje technickou a rychle do Lisovic. Muzeum již bylo otevřeno a prví návštěvníci si prohlíželi vystavené exponáty. Vím, že pan Čech měl v posledních měsících problémy s lidmi, které této záslužné činnosti nepřejí, ale s kamarády vše zvládl a muzeum je v plném provozu. Některé exponáty zmizely, jiné zase přibyly a je zde na co koukat. Největší nový exponát je renovovaný autobus Ikarus/Avia 553.004 LUX, který do muzea svážel návštěvníky.
popis Já deset let vyrůstal přímo na nádražích, tatínek byl výpravčím a poté náčelníkem žst. a já se nakonec u dráhy vyučil. I proto mne oslovila expozice zabezpečovací techniky. Jsou zde elektromechanické řídící přístroje, které byly na nádražích na Peruci, ve Vrbně a Chlumčanech. Již jsem se jich kdysi dotýkal i trochu je obsluhoval, když jsem za tátou chodil do služby. Jsou to krásné a úžasné zařízení, jejichž původ je v Rakousko-Uhersku 19.století. A některé sloužily až do roku 2000. Je zde i starý telegrafní přístroj, ano přesně ten z Burianova Přednosty stanice. I ten jsem jako kluk obdivoval, když na jedné straně výpravčí ťukal na klíč a jeho kolega v sousední stanici četl tečky a čárky z papírového proužku na kotouči.
O patro výš je jezdící vláček, ale hlavně dokumenty a fotky, připomínající 140. výročí naší Pražsko-duchcovské dráhy. A zde mne zase oslovily originální plánky železničních stanic, hradel, hlásek, výtopen Peruce, Vrbna, Chlumčan a Lenešic. Dnes vše toto chátrá, mnohé je i zbořeno. Jsme již pamětníci, těmito místy jsme kdysi procházeli a s naší pamětí vymizí ze světa. Ale díky panu Čechovi, jeho kamarádům a podobným "šílencům" snad něco zůstane. Patří jim dík.
popis Z Benešova byl vypraven do Zlonic Slavnostní expres - Posázavský pacifik, tažený motorovou lokomotivou řady T435 (720 Hektor). Stihl jsem ho na nádraží, prohlédl a nafotil a trochu natočil při jeho odjezdu do Klobuk. Příští neděli pojede ještě zajímavější souprava na Řípskou pouť a také do Zlonic, tentokráte tažena párou (asi Šlechtičnou). Takže, kdo nestihl prvý víkend mezi vláčky v Lisovicích, jistě využije ten příští i s nedělní vyjížďkou PARNÍM VLAKEM NA ŘÍP . Přátelé historie a železnic neváhejte.

FOTO od vláčků

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde