iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc 
Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025

Výstava fotografických obrazů a autorské čtení.
Vernisáž v sobotu 4. května ve 14 hodin.
PLAKÁTEK 

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Koncert ROPS
Peruc Za Dubem
Stodolní divadlo

4.5.2025 16 hod. Tradiční koncert Ročovského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK  

Den matek
Peruc Za Dubem
11.5.2025 14 - 17 hod. Bohatý program ke Dni matek.
PLAKÁTEK   

Orel rozsápe orla
Peruc, Pamětní síň E. Filly
16. 5. 2025 10 - 18 h.

Zahájení výstavní sezony.
PLAKÁTEK   

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Květen
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Dopisy z Reichu 1
Dopisy z Reichu 1
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 28 únor 2013

    Začítám se do prvých dopisů mého tatínka z nasazení v Říši, ve Frankfurtu nad Mohanem, v roce 1944. Popisuje zde cestu a prvé dny v lágru a v rozbitém městě.

Josef Blažek                                                  Hana Langerová
Gleisbraütrupp 14                                          2. ročník rod. dívčí školy
Frankfurt a/Main                                           Cítoliby
Niederrad                                                     Protektorát


(2 – dopis)        
Niederrad 29.V. 44
Moje Haničko!
Z daleké ciziny, do míst která jsou mě tak drahá, zasílám mnoho srdečných pozdravů. Nejvíce těch vzpomínek a pozdravů patří jednomu českému děvčátku, které mě dovedlo tolik spoutat, že při loučení, třeba-že oči se smály, srdce plakalo. Nejsem z těch, kteří ukazují své city nebo pohnutí mysli, musel jsem se však mnoho přemahat abych tuto zásadu udržel.
Nyní Ti několika větami vylíčím moje cestování. Z domova jsem odjel v 10.30 hod. Z Loun nás jede 7. V Praze nás přebrali úředníci od řiditelství a zavedli nás do rychlíku Praha – Berlín. Odjíždíme ve 4.30 hod. Tím okamžikem přestávám být občanem Protektorátu. Dívám se naposledy na Prahu, na věže Hradčan, na Stromovku, Vltavu a českou krajinu, kterou jedem směrem na Kralupy. Roudnice, poslední naše stanice a již opouštíme Čechy. Každý jedeme s jinými pocity.
Přesně v 8 hodin přijíždíme do Drážďan. Zde čekáme hodinu a přesedáme na rychlík do Frankfurtu. Drážďany je město nedotčené válkou. Město, kde dnes koluje všechen německý život. Massy lidí v ulicích a mračna v nádraží. Všechny vlaky přeplněné a mnoho jich vůbec nejede. V rychlíku jsme měli vyhražen oddíl, než však jsme se tam dostali byl obsazen. Do vlaku se chodí většinou oknem. Z Drážďan vyjíždíme v 8 hod. V Lipsku je již vidět účinky války. Hlavní hala je rozbitá. Jedeme směrem na Vímar, Erfurt. V 7 hod. ráno jsme ve Frankfurtu. Na místo určení se dostávám po dlouhém čekání ve 2 hod. odpol.
Jsem v ubykacích ještě asi se 120 Čechy. Zde na předměstí Frankfurtu je hezky a ani trosky zde nejsou tak vidět. Pět minut od lágru teče řeka Main a je zde hodně zahrad a lesů.
Nechci snad tě unavovat s popisem města, avšak jedním slovem Frankfurt je vyřízen. V městě není jednoho domu, který by nebyl poškozen. K nebi ční většinou jen komíny a zdi. V domech kde ještě lidé bydlí jsou okna zalepena papírem. V lese ještě nyní doutná listí a dříví. Život v nádraží jde již zase normálně. Na všech nárožích čteš nápisy: „Frankfurt bleibt fest für Sieg.“. Do práce půjdu až zítra tj. v úterý. Jsme tu většinou samí mladí lidé a myslím, že bude veselo. Harmoniky a zpěv je slyšet od rána.
Přímý nálet tu ještě nebyl. Přelety již tři. Dva včera odpoledne a jeden v noci.
Haničko. Oba tyto dny vzpomínám na Tebe, líbám v duchu tvoje krásné líce a vzpomínám jak jsme mohli býti šťastní oba tyto dny. Vše jsem to zavinil já neboť se neumím dostatek bránit. Věřím však, že zase vysvitne slunce na našem nebi. Vše dobré Tobě a Tvé mamince přeje, ještě jednou děkuje, mnoho vzpomíná
líbá Pepík.
Moje adresa:



(3 – dopis)        
Niederrad 8. VI. 44
Moje Haničko.
Předem mého dopisu přijmi ode mne srdečný pozdav a stálou vzpomínku na Tebe. Vzpomínám stále a v popředí všeho je jedno krásné, hodné, milované děvčátko tam u nás doma v zemi krásné, v mém domově.
K úmrtí Tvého dědečka projevuji Tobě a Tvé mamince upřímnou soustrast. Velice mě překvapilo, že Ty taková zdavá, mladá a také stůněš. Myslím však, že již si zdráva. Musíš hledět, abys byla zdráva a pomáhala mamince, když teď je sama.
Já měl svátky dost dobré. Prohlížel jsem zříceniny města Frankfurtu a jeho okolí. Frankfurt bývalo krásné město. Nyní však už není. Hned než přijedeš vlakem do města objevují se úkazy války. Je vidět krátery v polích, přelámané stromy, rozbité skleníky zahradníků a trochu poškozené domy. Ve vlastním městě ukáže se hrůza války v celé nahotě. Při vjezdu do hlavního nádraží, které je obrovské, je vidět rozbitou hallu, pobořené čekárny a skladiště a rozbitých tisíce oken.
Před nádražím je obrovský kryt pro několik tisíc osob. Okolo jsou obrovské budovy, jako ředitelství drah, hlavní pošta, divadlo a nemocenské pokladny, všechny v sutinách.  Dále v ulicích vidíš jen trosky budov, zbytky nábytku a nářadí po ulicích. Zajatecké čety odklizují trosky. V nejstarší městské čtvrti nestojí jeden dům. Celkem město je vyřízeno. Nyní se už ani náletů nemusíme tolik bát, neboť zde není co tlouct. Nejméně poškozená čtvrť je Niederrád.
Při pohledu na takovou zkázu naskytne se myšlenka, proč vše to. Ničí se tisíce lidských životů a ztrácí se neocenitelné památky a hodnoty pro prázdnou myšlenku, která lidem nikdy nepomohla. Směrem za Niederrad je krásný les, který je celý ohořelý a místy přelámaný a vyvrácený od bomb. Ještě je vidět obaly zápalných bomb a někde ještě celá.
Okolí města je krásné, je tu mnoho ovocného stromoví. Je vidět do hor, které se jmenují Taunus, které jsou porostlé krásnými lesy.
Němčina zde není hezká. Tak zvaná „Platt Deutch“. Mnoho nerozumím, neboť už do toho kladou hodně francouzského přízvuku. Němců je zde hodně málo. Samý auslender. Čechů asi 4 tisíce. Též mnoho Belgičanů, Francouzů, Holanďanů, Italů, Poláků a nejvíce Rusů. Je tu hotová Ženéva tj. Společnost národů.
Já pracuji na překladišti. Vykládám zboží. Překladiště je hodně zničeno. Za normálních dob vycházelo denně až 70 vlaků zboží.
Minulý týden tu byly velká horka. Tento týden hodně prší a je chladno.
Dělám zatím denní službu. Od 6-ti hodin do 3.30h. Na práci si neztěžuji, té jsem byl vždy zvyklý. Jídlo je německé, ale sním všchno. K snídani máme černou kávu v poledne donesou do práce polévku a v 5 hod. oběd. Večer zas černé kafe. Jednou za týden je bílé. Svačiny si nosíme z domova a kupujem si kávu. Ta bývá většinou bílá. V pondělí jsme měli kakao. V neděli dostáváme marmeládu, máslo a sýr na celý týden. Chleba máme 4 kg na týden. Týdně asi 3 vajíčka a asi 40 dkg masa a uzeniny. Nejvíce je tady brambor. Ty jsou celý týden.
Tak jsem se vžil do té bídy, že bych nepřestal ani psát.
Haničko. Vzpomínám, zdali jsi našla ten prsten? Co u vás nového? Tady dohromady nic. Jen máme novou frontu. Já říkal, že musím jí jít naproti. Schází mě tady noviny. Radio je rozbité při náletu a tak víme jen to co říkají a píší Němci.
Pozdravuj ode mne Maruš a Pepíka. Děkuji ještě jednou za dopis, který byl pro mne něčím drahým a svátkem v mém všedním životě.
Líbám v duchu tvoje krásné rety, vzpomínám na dobré a něžné oči, na zlaté vlásky a na Tebe celou a s tím končím svůj dopis.
Tvůj Pepík
Kdyby snad v tomto labyrintu jsem zabloudil a nenašel cestu zpět, buď hodně šťastna a vzpomínej na mne v dobré. Jsi první děvče, které vzalo srdce a které jsem musel tolik zklamat a v nejkrásnějším čase odejít. Buď silná a takovým budu i já též a tato víra přivede nás zase k sobě. Dnes každý bojujem na svou pěst.
(přiložený lístek)
Váženým rodičům Haničky Langerové, které vděčím za mnoho, děkuji za vše a přeji, aby osud, který nás všechny dnes trestá se obrátil ku štěstí a vzpojenosti. S přáním osobního blaha, hlavně zdraví, pozdravuje Vás
Josef Blažek

Dopisy z Reichu 0

Pokračování - Dopisy z Reichu 2  

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde