iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Po stopách 1. pochodu

Louny - Pátek - Peruc
15. 6. 2024 
8 - 19 hod.

KČT a Oblastní muzeum Louny zvou na akci Po stopách prvního pochodu 1894. Strat Louny, náměstí - 28 km v 8 hod., Pátek nádraží - 10 km ve 13 hod., cíl Peruc nádraží.

PLAKÁTEK

Meghalaya
Cesta do Indie

Peruc
Za Dubem

16.6.2024 v 17 hod.
Promítání a vyprávění Toma Ulricha o cestě do severovýchodní  Indie.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Sladký život
Letní kino v parku
Pátek 14.6.
21.00 hod.

Hokejový reprezentant Rosťa Beran je borec každým coulem. Žije v luxusním bytě, má rychlé auto a spoustu mladých milenek v duchu hesla: Nad třicet let neberu! Peníze a titul mistra světa mu dávají báječný pocit nedotknutelnosti a nadřazenosti. Ale nic netrvá věčně… Nečekaný kolaps v posteli s krásnou blondýnou udělá za Rosťovou bohorovnou pohodou tlustou EKG čáru. Hrají: Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Jan Cina a další. Komedie / Česko / 2024 / 102 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Příběh Tengenenge pokračuje...
Příběh Tengenenge pokračuje...
Napsal Redakce   
Pátek, 28 prosinec 2012

   Začátkem roku 2011 moje Galerie u Plazíka prostřednictvím paní Dr. Marie Imbrové představila sochařskou kolonii v Tengenenge ( Zimbabwe ) a hlavně malé černoušky, toužící po vzdělání. Požádal jsem černochovskou sousedku, zdy by mne nepodala informaci o pokračování její pomoci Africe. Zde jsou fotky i povídání:

 

    Od roku 2005 dojíždím do Zimbabwe, za svými přáteli z Tengenenge, úžasné sochařské komunity a zejména za jejich dětmi. Všechny, které se tam narodily,  zcela automaticky dědily řemeslo či umění svých rodičů. Bez naprosté volby. A to jsem se rozhodla změnit…
Jako diplomat se sídlem v Harare nebylo pro mne těžké vesnici navštěvovat, byt´ byla v buši a 150 km od hlavního města, a dětem přispívat. A nepřestala jsem s tím, ani po mém návratu v roce 2008 do Čech. Uvědomila jsem si totiž, že pokud vytrvám, mohou mé děti (v průběhu těch čtyř let mého diplomatického působení se jich tam narodilo přes padesát) jednou chodit do školy, získat vzdělání a rozhodnout se tak sami, čím budou. Po několika soukromých cestách, kdy jsem do vesnice dovezla hračky, léky a uspořádala benefiční prodej soch v Harare, jsem se rozhodla s přáteli založit v roce 2010 Klub přátel Tengenenge, registrovaný na mé trvalé adrese, to je v Černochově. Prvotním cílem bylo zabezpečit dětem rodné listy a posléze i školní docházku.  Na Peruci jsem se představila na jaře v roce 2011  v Galerii U Plazíka, kde jsem vystavovala fotografie svých dětí a dobrovolníků, kteří od roku 2010 se mnou do vesnice jezdí. Prostor pro své aktivity, které částečně souvisí i s Tengenenge jsem pak dostala i v hostinci U Dubu.
Byla jsem tam pochopitelně i letos. Změny v této oblasti Zimbabwe probíhají pomalu a celá komunita je nadále závislá na přímém prodeji soch. Plány, které měl s rozšířením prodeje soch Dominic Benhura, zimbabwský sochař z Harare a majitel dolu na kámen, se nenaplnily, a vesnice žije dál svým tradičním  životem, spravována od roku 2012 opět nepříliš efektivně místním managmentem.
Mění se však bezprostřední okolí, které ještě více prohlubuje komplikovaný přístup do vesnice,  jediná komunikace již vede přes pozemky zakoupené čínskou firmou a turisté běžně do této oblasti nejezdí, a galeristé sporadicky.
popis Výrazně se však mění podmínky pro život dětí a to  díky výrazné podpoře našeho Klubu přátel Tengenenge v ČR (blíže viz. www.tengenenge.cz), které je občanským sdružením a veškeré finační dary přesměrovává v jejich pospěch.  A tak již předminulý rok dostaly všechny děti šanci chodit do místní školky a naučit se tak anglicky.  Ta skutečná škola,  Horse Shoe, je devět kilometrů daleko, děti tam chodí tam stezkami v buši jen v době sucha. Mají tak časté absence, nebo musí pomáhat rodičům pracovat s kamenem. Nicméně školka, kterou tam Klub pomohl vybudovat a nadále posílá plat dvěma jejím učitelům se již stala mezistupněm k získání vzdělání. V lednu tohoto roku získala školka statut registrovaného  předškolního zařízení školy Horse Shoe, a skupina 32 dětí z Tengenenge nastoupila do školy, aniž by musela absolvovat vyrovnávací stupeň.
Během své návštěvy v březnu tohoto roku jsem byla na své děti a učitele patřičně hrdá. Společně s dalšími dobrovolnicemi jsme pak ověřovaly i možnosti jejího dalšího rozšíření  a soustředily se na nedodělky kolem budovy školky, zejména na drenážní práce a vybudování malého hřiště pro děti. Odborné práce dozorovala Štěpánka Chaloupková, architektka z Prahy, která se výjezdu do Tengenenge zúčastnila sice poprvé, ale odvedla tam úžasný kus práce. Vedla také jednání na regionálním pracovišti Ministerstva školství Zimbabwe o zbudování stavby kuchyně, pro kterou je možné obdržet od státu část potravin, nicméně její provoz musí být zajištěn komunitou. S tímto dalším cílem Klubu přátel Tengenenge se spojuje i záměr zapojit místní ženy do vaření, úklidu a dalších prací, a podporou chovu kuřat či výrobou hraček posílit jejich ekonomickou samostatnost. První vyrobené panenky byly již dovezeny do Čech a úspěšně vydraženy v Praze.
    V listopadu proběhla v Praze II. BENEFICI PRO TENGENENGE v hotelu Holiday Inn a a dětskou benefici pro nás uspořádala Základní škola v Třešti.
     Velice ráda bych v roce 2013 upevnila své aktivity na Lounsku a spolupracovala i s dalšími místními sdruženími, která jsou aktivní a podporují místní společenský život.
Fotky z roku 2012

Dr. Marie Imbrová

www.imbrova.cz
www.tengenenge.cz

Výstava v Galerii u Plazíka

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde