iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

Sestry v sedle
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
2.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie. Pětice jeptišek vidí před sebou jediný cíl: vyhrát cyklistický závod a vyhrát peníze, které by rády použily na renovaci zchátralého hospice. Jediným háčkem v této věci je, že nikdo z nich neví, jak jezdit na kole. Ještě horší je, že nejsou jediní, kdo se dostal na startovní čáru soutěže. Film Francie. Délka filmu 87 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč 

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Dětský den
Fotbalové hřiště Peruc

3.6.2023 14 hod.
Těšit se můžete na soutěže, pěnu, letadlo...
PLAKÁTEK

Ročovský pěvecký sbor
Za Dubem Peruc

4.6.2023 15 hod.
Stodolní divadlo zve na koncert Evergreeny 20. století.
Vstupné dobrovolné
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Příběh Tengenenge pokračuje...
Příběh Tengenenge pokračuje...
Napsal Redakce   
Pátek, 28 prosinec 2012

   Začátkem roku 2011 moje Galerie u Plazíka prostřednictvím paní Dr. Marie Imbrové představila sochařskou kolonii v Tengenenge ( Zimbabwe ) a hlavně malé černoušky, toužící po vzdělání. Požádal jsem černochovskou sousedku, zdy by mne nepodala informaci o pokračování její pomoci Africe. Zde jsou fotky i povídání:

 

    Od roku 2005 dojíždím do Zimbabwe, za svými přáteli z Tengenenge, úžasné sochařské komunity a zejména za jejich dětmi. Všechny, které se tam narodily,  zcela automaticky dědily řemeslo či umění svých rodičů. Bez naprosté volby. A to jsem se rozhodla změnit…
Jako diplomat se sídlem v Harare nebylo pro mne těžké vesnici navštěvovat, byt´ byla v buši a 150 km od hlavního města, a dětem přispívat. A nepřestala jsem s tím, ani po mém návratu v roce 2008 do Čech. Uvědomila jsem si totiž, že pokud vytrvám, mohou mé děti (v průběhu těch čtyř let mého diplomatického působení se jich tam narodilo přes padesát) jednou chodit do školy, získat vzdělání a rozhodnout se tak sami, čím budou. Po několika soukromých cestách, kdy jsem do vesnice dovezla hračky, léky a uspořádala benefiční prodej soch v Harare, jsem se rozhodla s přáteli založit v roce 2010 Klub přátel Tengenenge, registrovaný na mé trvalé adrese, to je v Černochově. Prvotním cílem bylo zabezpečit dětem rodné listy a posléze i školní docházku.  Na Peruci jsem se představila na jaře v roce 2011  v Galerii U Plazíka, kde jsem vystavovala fotografie svých dětí a dobrovolníků, kteří od roku 2010 se mnou do vesnice jezdí. Prostor pro své aktivity, které částečně souvisí i s Tengenenge jsem pak dostala i v hostinci U Dubu.
Byla jsem tam pochopitelně i letos. Změny v této oblasti Zimbabwe probíhají pomalu a celá komunita je nadále závislá na přímém prodeji soch. Plány, které měl s rozšířením prodeje soch Dominic Benhura, zimbabwský sochař z Harare a majitel dolu na kámen, se nenaplnily, a vesnice žije dál svým tradičním  životem, spravována od roku 2012 opět nepříliš efektivně místním managmentem.
Mění se však bezprostřední okolí, které ještě více prohlubuje komplikovaný přístup do vesnice,  jediná komunikace již vede přes pozemky zakoupené čínskou firmou a turisté běžně do této oblasti nejezdí, a galeristé sporadicky.
popis Výrazně se však mění podmínky pro život dětí a to  díky výrazné podpoře našeho Klubu přátel Tengenenge v ČR (blíže viz. www.tengenenge.cz), které je občanským sdružením a veškeré finační dary přesměrovává v jejich pospěch.  A tak již předminulý rok dostaly všechny děti šanci chodit do místní školky a naučit se tak anglicky.  Ta skutečná škola,  Horse Shoe, je devět kilometrů daleko, děti tam chodí tam stezkami v buši jen v době sucha. Mají tak časté absence, nebo musí pomáhat rodičům pracovat s kamenem. Nicméně školka, kterou tam Klub pomohl vybudovat a nadále posílá plat dvěma jejím učitelům se již stala mezistupněm k získání vzdělání. V lednu tohoto roku získala školka statut registrovaného  předškolního zařízení školy Horse Shoe, a skupina 32 dětí z Tengenenge nastoupila do školy, aniž by musela absolvovat vyrovnávací stupeň.
Během své návštěvy v březnu tohoto roku jsem byla na své děti a učitele patřičně hrdá. Společně s dalšími dobrovolnicemi jsme pak ověřovaly i možnosti jejího dalšího rozšíření  a soustředily se na nedodělky kolem budovy školky, zejména na drenážní práce a vybudování malého hřiště pro děti. Odborné práce dozorovala Štěpánka Chaloupková, architektka z Prahy, která se výjezdu do Tengenenge zúčastnila sice poprvé, ale odvedla tam úžasný kus práce. Vedla také jednání na regionálním pracovišti Ministerstva školství Zimbabwe o zbudování stavby kuchyně, pro kterou je možné obdržet od státu část potravin, nicméně její provoz musí být zajištěn komunitou. S tímto dalším cílem Klubu přátel Tengenenge se spojuje i záměr zapojit místní ženy do vaření, úklidu a dalších prací, a podporou chovu kuřat či výrobou hraček posílit jejich ekonomickou samostatnost. První vyrobené panenky byly již dovezeny do Čech a úspěšně vydraženy v Praze.
    V listopadu proběhla v Praze II. BENEFICI PRO TENGENENGE v hotelu Holiday Inn a a dětskou benefici pro nás uspořádala Základní škola v Třešti.
     Velice ráda bych v roce 2013 upevnila své aktivity na Lounsku a spolupracovala i s dalšími místními sdruženími, která jsou aktivní a podporují místní společenský život.
Fotky z roku 2012

Dr. Marie Imbrová

www.imbrova.cz
www.tengenenge.cz

Výstava v Galerii u Plazíka

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde