iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Z mostu na Letnou
Z mostu na Letnou
Napsal Plazík st.   
Pátek, 16 listopad 2012

   Naposled jsem se prošel Prahou o Sletu. Využil jsem našeho sobotního večerního hraní v Karlíně a vydal se vláčkem do Matky měst hned ráno. Po deváté jsem vystoupil na Masaryčce a namířil své kroky do ulic.

 

    V Praze téměř nikdy nejezdím Metrem, nebo tramvají, není tak veliká, aby se nemohlo chodit pěšky. A z dlažby člověk toho vidí mnohem víc než z oken električek, o podzemí nemluvě. Tradičně k Prašné bráně a Královskou cestou přes Staroměstské náměstí ke Karlovu mostu. Až tady jsem vyndal Olympus a začal trochu fotit. Praha byla lehce zamlžená, ale sluníčko oparem zdárně prosvítalo až na zem. Je to milionkrát obehrané, ale Karlův most i Hradčany byly prvými objekty na čipu. Ještě pohled na Bruncvíka ve světélkující Vltavě a po schodech dolů na Kampu. Nedošel jsem tentokrát k Werichům, ale kolem zaklíčeného mostu (nějak této nové magořině přestávám rozumět) k nejznámější pražské zdi. Opět změnila svoji tvář, občas dosti neuměle přemalovaná, zmizel i velký JL, poničen byl známý znak Greenpeace a v levém koutu se krčí poslední Johnova podobizna. 
popis      Ale dále kolem Maltézských k prvému vytýčenému cíli, Muzeu Karla Zemana . Je hned pod Karlovým mostem v Saském dvoře. Člověk vstoupí a žasne. Hned jsem byl ve svém dětství a mládí a s kamarády se vydal do pravěku. Poté, co jsem prošel až ke známénu trilobitu jsem vstoupil do dalšího světa, světa fantazie pana Verna. Vynález zkázy byl určitě ve světě nejznámější film české kinematografie. A jdu dál za Baronem Prášilem, Bláznovou kronikou a dalšími nádhernými filmy tohoto velkého českého tvůrce. Většina exponátů ukazuje konkrétně, jak režisér filmoval jednotlivé scény a můžete si je také sami vyfotit i nafilmovat. Vše je doplněno desítkami malých monitorů, na kterých běží ukázky z filmů, postupů filmování a rozhovory s tvůrci, přáteli a zejména s dcerou pana Zemana. A to ještě není vše. Mnoho zázraků si můžete, zejména však děti, vyzkoušet na vlastní kůži. Už jste někdy řídili ponorku, letěli s křídly, měli na sobě skafandr, ... - to vše je vám u Zemanů k dispozici. Muzeum není otevřeno ani dva měsíce, ale prošlo jím již desítky návštěvníků a okouzlených dětí. DOPORUČUJI !
popis      Prošel jsem pod obloukem Karlova mostu, ohlédl se ještě na Čertovku a Malostranské mostecké věže a vydal se malostranskými uličkami a podél Vltavy na Klárov a za Úřadem vlády pod Letnou. Párkrát jsem se ještě ohlédl na hladinu Vltavy, ve které se odráželo odpolední slunce. Přešel jsem frekventovanou vozovku nábřeží E. Beneše a začel stoupat na Letnou. Na Letné jsem byl několikrát, ještě kdysi u Stalina, poté párkrát od Sparty, ale nikdy jsem ji neprošel na délku. Prvým objektem, kousek od Kramářovy vily, je Hanavský pavilon. Zajímavá stavbička s restaurací. Měl jsem už hlad, ale nejlevnější předkrm byl za tři stovky. Pod zlatavými listy pozdně podzimních stromů jsem se vydal k místu bývalého pomníku, kde se dnes kývá obří metronom. Přívodní závěstný kabel je ověšen starými tenistkami, zajímavá výzdoba.
Podél sportovišť jsem šel k dalšímu cíli, Národnímu zemědělskému muzeu. U kiosku jsem si ještě dal párek (studený) v rohlíku a vešel do budovy vedle zrekonstruovaného NTM. Za důchodcovských 70 Kč jsem sestoupil do suterénu za traktory. Výstavka je pěkná, ale je to jen část z velké sbírky v Čáslavi.
Stoupám vzhůru. V 1. patře je dvůr statku s vycpanými zvýřaty, ale mne více zaujaly historické fotky na stěnách (asi nejzajímavější z celého muzea). Další síň je věnována holubům a holubářům. Pro ně to asi bude dost poučné. Průvodkyní jsem vyslán do horního patra, na výstavu obalové techniky a vědecké knihovny. Na tu obalovou techniku jsem se těšil, vždyť jsem 12 let ve mlýně mouku balil, ale byl jsem zklamán. Velké popsané panely, sem-tam nějaký exponát a hlavně důraz na sběr a recyklaci obalů. V knihovně stovky knih, těch historických jen pár. Sestupuji zpět dolů a jdu se ještě podívat k lesákům. Také moderní expozice, ale celkem dobře udělaná. Po krátkém popovídání s příjemnou průvodkyní odcházím zklamán z tohoto muzea. Těšil jsem se na modely pivovarů, cukrovarů (snad tady byl i kus toho našeho peruckého) a další zajímavé exponáty. Nedoporučuji.

popis Kolem zavřeného kolotoče a Letenského zámečku (další drahá restaurace) pokračuji podzimním letenským parkem. Mezi stromy vykukují věže Starého města a já se blížím k druhému konci Letné, kde stojí další zajímavá stavba - Bruselská restaurace. Ta sem byla přenesena ze světové výstavy v Bruselu v roce 1958, kde vzbudila velkou pozornost. Desetiletí byla pražskou atrakcí, po roce 1989 byla téměř, jakožto symbol té "zlé" doby, odsouzena k zániku. Naštěstí jsou zde dnes kanceláře nějaké velké firmy. Restaurece zmizela, ale nádherná stavba je snad zachráněna. Procházka po Letné byla moc příjemná a já se podíval na místa, kde jsem za 60 let ještě nebyl. Teď pomalu dolů k Vltavě, k Rozvařilům do Labutě na oběd (za 110 Kč i s pivkem) a do Karlína na jeviště.

FOTO z pražské vycházky

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde