iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Meghalaya
Cesta do Indie

Peruc
Za Dubem

16.6.2024 v 17 hod.
Promítání a vyprávění Toma Ulricha o cestě do severovýchodní  Indie.

PLAKÁTEK

140 let SDH Peruc
Peruc - za hřištěm
29. 6. 2024 
12:00 - 22:00 hod.

Peručtí hasiči vás zvou na oslavu 140. výročí svého spolku. Bohatý program, od 20 hod. taneční zábava.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Maminčiny setiny 3, válka a co poté?
Maminčiny setiny 3, válka a co poté?
Napsal Redakce   
Středa, 14 listopad 2012

     Dokončení vzpomínek paní Pišvejcové, tak jak je sepsal před 12 lety její syn Jaroslav.

 

   Začal život v bývalé vlasti a Pišvejcovi, obklopeni  chladem až nepřátelstvím nadšených a  „vítězných“ spoluobyvatel přišli o těžce vytvořené nové hospodářství. Říše zkonfiskovala bez náhrady veškeré nemovitosti a živý inventář – dobytek.Rodina se čtyřmi dětmi se po krátkém čase musela odstěhovat, azyl našla u rodičů manžela paní Libušky. V nejtěžším a nejistém období rodiny, kdy jediným kladem byla ztráta povinnosti splácet vysoké dluhy,nezapřel manžel svoji mentalitu rolníka.Hledal východisko v pronájmu hospodářství a to se mu po několika pokusech podařilo na Lounsku. Propachtoval třicetihektarový statek na Peruci, kam se rodina koncem roku 1940 odstěhovala.Již potřetí začal proces počátků hospodaření, se všemi těžkostmi včetně zadlužení. Situace byla ztížena protektorátními poměry. Snad jen útrapy denního života byly na vesnici snazší, základní obživu poskytovalo hospodaření.Pan Pišvejc neměl náturu bojovníka a jako většina vesničanů, rolníků, se nezapojil do žádné odbojové činnosti.
    Válka skončila a Pišvejcovi přirozeně usilovali o návrat svého hospodářství v pohraničí. Ale jak již při první návštěvě, nedlouho po konci války ,zjistili, že usedlost byla obsazena příslušníkem „Svobodovy“ armády.Ten, očekávajíc svoji rodinu z Volyně, od záboru neustoupil. Situaci vyřešily až úřady, když rodině přidělily podíl z percelace velkostatku na Peruci.Součástí byly hospodářské budovy, obytné stavení bylo získáno až po finančně nároční přestavbě ovčína.Rodina musela začít splácet i svůj předválečný dluh,jehož značná část po odečtu odškodného za vysídlení ji nebyla nijak prominuta.
    Byl to již čtvrtý počátek hospodaření za uplynulé čtvrtstoletí. Ten však v počátku padesátých let vyústil v období kolektivizace zemědělství. Za výše popsané těžké finanční situace a při tlaku tehdejšího poúnorového režimu, hrozícímu tvrdými sankcemi při neplnění dodávek, se rozhodl pan Pišvejc se svoji ženou vstoupit do JZD Peruc.
    Je známo, že v padesátých letech nová zemědělská družstva procházela nejtěžším obdobím své existence, výdělky družstevníků byly minimální a žilo se zejména se záhumenek. A případné úspory vzala měnová reforma v roce 1953.
    Naše jubilantka s hrdostí vzpomíná, že v tomto tak těžkém období postupně vystrojila svatbu všem svým třem dcerám.  Syn, který po otci nezdědil mentalitu zemědělce, vystudoval na základě svého rozhodnutí stavařinu na technice v Praze. Nezapomenutelnou událostí pro rodinu byla jeho promoce na stavebního inženýra v roce 1957 v pražském Karolinu.
    Rodina přežívala všechny těžkosti a útrapy hlavně díky ladícímu partnerství paní Libušky se svým manželem, vztahu vzájemného porozumění a lásky. Přesto jubilantka dodnes vzpomíná na některé drobné rozepře a zejména na tu v roce 1940. Tenkrát ji při hledání možnosti dalšího hospodaření manžel přivezl na pěkný statek s výhodným pronájmem.Bylo to na Rakovnicku a statek byl samotou mezi lesy. Paní Libuška, společensky založená, však odmítla. I po letech ji ještě manžel připomínal  tuto ztracenou příležitost.
    V šedesátých letech se situace v peruckém JZD stabilizovala a rodině umožňovala skromný spokojený život. Naše jubilantka celou dobu dělal v kravíně. Zažila dobu ručního dojení krav ve starých prostorách, ale i přechod k počátkům dojení strojního a jeho širokého uplatnění v nových kravínech. V roce 1965 dovršila zákonem stanovenou hranici a odešla do důchodu. I poté však v případě potřeby v družstvu vypomáhala.
    Všechny děti se již osamostatnili a založili rodiny. V roce 1972 po delší nemoci ztratila svoji životní oporu, manžela Miloslava. Tak zůstala ve stavení sama. K překonání tak obávaného období ji pomáhala práce na záhumence a časté návštěvy dětí a kamarádek.. Nejhorší pro ni byly noci v prázdném domě.
    K delší dobu trápícím bércovým vředům se začali přidávat i další nemoci stáří. Nevyhnuli se ji ani  operace , od žlučníku až po šedý zákal. Paní Libuška nacházela pomoc v těchto chvílích ve své rodině, v generacích peruckých praktických lékařů a v lounské a mostecké nemocnici.
 Nejtěžší rány do oslabené psychiky však přinesl odchod nejbližších. V roce 1989 zemřela nejmladší dcera Marta a v roce 1993 druhá dcera Miloslava. Obě po těžké nemoci. Sama o této situaci říká „Nejkrutější pro matku je pochovávat své dítě.“V té době zemřel i bratr Václav a její další kamarádky, s kterými si tak rozuměla.V roce 1995 se k ní přistěhoval po odchodu do důchodu její syn Jaroslav, který ji poskytuje nejzákladnější péči a hlavně ji zbavuje nenáviděné samoty. Často přichází nejstarší dcera Libuše a nahrazuje chybějící ženskou ruku v domácnosti.
    Při každém setkání se stoletým člověkem se ptáme jaký je recept na dlouhověkost.V případě naší jubilantky není na takovou otázku určitá odpověď. Stravovala se stejně jako všichni ostatní členové rodiny. Její jídelníček je zcela v rozporu s principy zdravé výživy. Nijak se nevyhýbala živočišným tukům,ovar a tlačenka byli uctívanou pochoutkou..Husy a kachny se před „popravou“ několik týdnů cpaly šiškami, aby „daly“ co nejvíce lahodného sádla na pekáči. S dnešními zásadami  se hodně pohybovala, nekouřila a alkoholu se napila jen v nutných společenských situacích. Ne z uvědomění, ale nechutnalo ji to.Máme-li si přece jen něco vzíti z jejího způsobu života, je to zásada „všeho s mírou“.
    Paní Libuše Pišvejcová a její celá rodina poděkovala při příležitosti  svých  narozenin věrným kamarádkám, paní Malypetrové a Novákové, peruckému lékaři MUDR Bufkovi, lounské paní doktorce MUDR Zikové a pečovatelkám z lounského Medika servisu.
    Sté narozeniny – velevýznamnou událost - oslavila jubilantka se svou rodinou, dvěma dětmi, šesti vnoučaty a devíti pravnoučaty.  Byla přijata na perucké Radnici a dokonce si při muzice, která ji před vchodem hrála, zatancovala.

(Z podkladů pana Jaroslava Pišvejce připravil Mir.Blažek)
 
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde