iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Po stopách 1. pochodu

Louny - Pátek - Peruc
15. 6. 2024 
8 - 19 hod.

KČT a Oblastní muzeum Louny zvou na akci Po stopách prvního pochodu 1894. Strat Louny, náměstí - 28 km v 8 hod., Pátek nádraží - 10 km ve 13 hod., cíl Peruc nádraží.

PLAKÁTEK

Meghalaya
Cesta do Indie

Peruc
Za Dubem

16.6.2024 v 17 hod.
Promítání a vyprávění Toma Ulricha o cestě do severovýchodní  Indie.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Sladký život
Letní kino v parku
Pátek 14.6.
21.00 hod.

Hokejový reprezentant Rosťa Beran je borec každým coulem. Žije v luxusním bytě, má rychlé auto a spoustu mladých milenek v duchu hesla: Nad třicet let neberu! Peníze a titul mistra světa mu dávají báječný pocit nedotknutelnosti a nadřazenosti. Ale nic netrvá věčně… Nečekaný kolaps v posteli s krásnou blondýnou udělá za Rosťovou bohorovnou pohodou tlustou EKG čáru. Hrají: Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Jan Cina a další. Komedie / Česko / 2024 / 102 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow Pocta hrdinům
Pocta hrdinům
Napsal Plazík st.   
Pátek, 24 srpen 2012

   Tak se jmenoval letecký den na letišti v Panenském Týnci k poctě stého výročí narození generálporučíka Františka Fajtla DFC. V sobotu 18.srpna se však již vzpomínalo od dopoledních hodin.

    Již v 11 hodin byla na Peruci v Galerii u Plazíka zahájena výstava fotografií z života rodáka z Donína Letec z Lounska
popis
Poté se rodina Františka Fajtla i další návštěvníci přesunuli k jeho rodnému domu v Doníně. Ve 13 hodin začal vzpomínkový akt za přítomnosti mnoha hostí i místních obyvatel. Všechny přivítal starosta Toužetína pan Josef Novotný, nad rodným domem zakroužil Spitfire a začalo pokládání věnců a kytic. U pamětní desky stála čestná stráž složená z vojáků České armády, Sokolů a místních děvčat. Jako prvý položil kytici ministr obrany Alexandr Vondra, po něm hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, starosta Toužetína Josef Novotný, ředitel Obchodní akademie Louny Miloslav Bouda a další čestní hosté. Ředitel školy, která nese jméno Františka Fajtla, ing. Bouda ve svém projevu přiblížil život místního rodáka, válečného letce a dobrého Člověka. Po něm promluvil ministr obrany, paní hejtmanka a dcera generála Fajtla paní Jitka Režná. Její vzpomínání na "kluka" z Donína bylo moc milé. Závěrečnými slovy starosty Novotného a státní hymnou byla vzpomínka v Doníně zakončena. Pokračovalo se na nedalekém letišti v Panenském Týnci.
popis
Zde Obecní úřad Toužetín a Aeroklub Panenský Týnec připravili velký letecký den. I sem se rodina a všichni hosté přesunuli, aby společně se stovkami diváků zhlédli připravený program na počest hrdinů.  Pozornost novinářů i diváků byla upřena i na paní Hanu Fajtlovou, manželku generála Fajtla, na její dcery Janu a Jitku a na originální stroj Spifire, s nímž František Fajtl za války létal. Nad hlavami všech přeletěly dva stroje L-39 a letecký den mohl začít. Nejdříve se snesl na plochu letiště parašutistický výsadek, který dopadl poblíž vrtulníku AČR tzv. Tygřího oka MI-24V. Na startovní dráze byl připraven akrobatický Zlín Z-50 s jedním z našich mistrovských pilotů, který nadšeným divákům předvedl na obloze, ale i těsně nad zemí neskutečné kousky. Po přistání mistra oblohy se na dráze rozjížděly hned tři stroje. Vpředu starší Aero Ae 45super a za ním dva stroje L-200 Morava. Nad plochou letiště vytvořili jejich piloti pěknou formaci a několikrát opět zakroužili nad zdviženými hlavami. Do vzduchu vzlétá i nejstarší přítomný stroj, taková překližková krabička od sirek, předválečná Avia - Praga B.H1. Je úžasné, co naši fandové letectví dovedou. 
popis
Ale to již přichází další velmi očekávaná chvíle. Majitel - letec z Anglie roztáčí vrtuli svého Spitfiru a vznáší se do vzduchu. Při jeho ukázce dovednosti tohoto historického stroje jsme si uvědomili, jak musel být šikovný a odvážný František Fajtl, když s ním létal za války nad evropský kontinent, kde byl i před 70-ti lety sestřelen. Svým hrdinstvím a posléze prací anglických diplomatů se na své 30. narozeniny vrátil ke své letce. Bohužel, protože nejsem odborník přes letadla a vše si nepamatuji, neřeknu vám typ dalšího letadla (možná Stearman). Ale žlutý dvouplošník se silným motorem ukázal co i on dovede. Do vzduchu se jen pár metrů nad zem vznáší vojenský vrtulník MI-24V a ukazuje, co moderní stroje umí. Pohyb úplně na všechny strany s přesností několika milimetrů, ale i rychlé přesuny a vzlety. Pání piloti jsou mistři! Nad plochu letiště v Panenském Týnci přilétá další formace, tentokráte vlečný letoun se dvěmi větroni, nebo jak jsme jako kluci od Rané říkali plachťáky. Po několika obletech a nabrání výšky je vedoucí pilot vypouští a přistává na ploše. Ukázky létajících strojů se pomalu blíží ke konci. Tu se neočekávaně objevuje vrtulník Policie ČR a i jeho pilot dokazuje, že své řemeslo ovládá. Již v dopoledních hodinách přistál na zdejším malém letišti obří Boeing a nyní se chystá vzlétnout zpět do Prahy. Je to ohromné a ohromující, když tento velký dopravní letoun startuje. Letoun s výsostnými znaky původních Československých aerolinií třikrát krouží nízko nad okolím (lidé se na svých zahrádkách skoro krčí) a přelétává opětně nad plochou tejnického letiště. Po třetím přeletu stoupá a vrací se do svého hangáru na Ruzyni. A to je snad všemu konec. Jen Františku Fajtlovi, v poblíž přistaveném modelu to nedá a musí se také proletět nad okolím.  Snad se mu ten dnešní den líbil... .
   Na závěr už jen velký dík starostovi Toužetína panu Novotnému a jeho spolupracovníkům, Aeroklubu PT, všem pilotům a také těm, kteří umožnili, aby se tak nádherná vzpomínka na Františka Fajtla mohla uskutečnit.

FOTO  ze vzpomínkové soboty

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde