iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Přání k narozeninám 
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow Pocta hrdinům
Pocta hrdinům
Napsal Plazík st.   
Pátek, 24 srpen 2012

   Tak se jmenoval letecký den na letišti v Panenském Týnci k poctě stého výročí narození generálporučíka Františka Fajtla DFC. V sobotu 18.srpna se však již vzpomínalo od dopoledních hodin.

    Již v 11 hodin byla na Peruci v Galerii u Plazíka zahájena výstava fotografií z života rodáka z Donína Letec z Lounska
popis
Poté se rodina Františka Fajtla i další návštěvníci přesunuli k jeho rodnému domu v Doníně. Ve 13 hodin začal vzpomínkový akt za přítomnosti mnoha hostí i místních obyvatel. Všechny přivítal starosta Toužetína pan Josef Novotný, nad rodným domem zakroužil Spitfire a začalo pokládání věnců a kytic. U pamětní desky stála čestná stráž složená z vojáků České armády, Sokolů a místních děvčat. Jako prvý položil kytici ministr obrany Alexandr Vondra, po něm hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, starosta Toužetína Josef Novotný, ředitel Obchodní akademie Louny Miloslav Bouda a další čestní hosté. Ředitel školy, která nese jméno Františka Fajtla, ing. Bouda ve svém projevu přiblížil život místního rodáka, válečného letce a dobrého Člověka. Po něm promluvil ministr obrany, paní hejtmanka a dcera generála Fajtla paní Jitka Režná. Její vzpomínání na "kluka" z Donína bylo moc milé. Závěrečnými slovy starosty Novotného a státní hymnou byla vzpomínka v Doníně zakončena. Pokračovalo se na nedalekém letišti v Panenském Týnci.
popis
Zde Obecní úřad Toužetín a Aeroklub Panenský Týnec připravili velký letecký den. I sem se rodina a všichni hosté přesunuli, aby společně se stovkami diváků zhlédli připravený program na počest hrdinů.  Pozornost novinářů i diváků byla upřena i na paní Hanu Fajtlovou, manželku generála Fajtla, na její dcery Janu a Jitku a na originální stroj Spifire, s nímž František Fajtl za války létal. Nad hlavami všech přeletěly dva stroje L-39 a letecký den mohl začít. Nejdříve se snesl na plochu letiště parašutistický výsadek, který dopadl poblíž vrtulníku AČR tzv. Tygřího oka MI-24V. Na startovní dráze byl připraven akrobatický Zlín Z-50 s jedním z našich mistrovských pilotů, který nadšeným divákům předvedl na obloze, ale i těsně nad zemí neskutečné kousky. Po přistání mistra oblohy se na dráze rozjížděly hned tři stroje. Vpředu starší Aero Ae 45super a za ním dva stroje L-200 Morava. Nad plochou letiště vytvořili jejich piloti pěknou formaci a několikrát opět zakroužili nad zdviženými hlavami. Do vzduchu vzlétá i nejstarší přítomný stroj, taková překližková krabička od sirek, předválečná Avia - Praga B.H1. Je úžasné, co naši fandové letectví dovedou. 
popis
Ale to již přichází další velmi očekávaná chvíle. Majitel - letec z Anglie roztáčí vrtuli svého Spitfiru a vznáší se do vzduchu. Při jeho ukázce dovednosti tohoto historického stroje jsme si uvědomili, jak musel být šikovný a odvážný František Fajtl, když s ním létal za války nad evropský kontinent, kde byl i před 70-ti lety sestřelen. Svým hrdinstvím a posléze prací anglických diplomatů se na své 30. narozeniny vrátil ke své letce. Bohužel, protože nejsem odborník přes letadla a vše si nepamatuji, neřeknu vám typ dalšího letadla (možná Stearman). Ale žlutý dvouplošník se silným motorem ukázal co i on dovede. Do vzduchu se jen pár metrů nad zem vznáší vojenský vrtulník MI-24V a ukazuje, co moderní stroje umí. Pohyb úplně na všechny strany s přesností několika milimetrů, ale i rychlé přesuny a vzlety. Pání piloti jsou mistři! Nad plochu letiště v Panenském Týnci přilétá další formace, tentokráte vlečný letoun se dvěmi větroni, nebo jak jsme jako kluci od Rané říkali plachťáky. Po několika obletech a nabrání výšky je vedoucí pilot vypouští a přistává na ploše. Ukázky létajících strojů se pomalu blíží ke konci. Tu se neočekávaně objevuje vrtulník Policie ČR a i jeho pilot dokazuje, že své řemeslo ovládá. Již v dopoledních hodinách přistál na zdejším malém letišti obří Boeing a nyní se chystá vzlétnout zpět do Prahy. Je to ohromné a ohromující, když tento velký dopravní letoun startuje. Letoun s výsostnými znaky původních Československých aerolinií třikrát krouží nízko nad okolím (lidé se na svých zahrádkách skoro krčí) a přelétává opětně nad plochou tejnického letiště. Po třetím přeletu stoupá a vrací se do svého hangáru na Ruzyni. A to je snad všemu konec. Jen Františku Fajtlovi, v poblíž přistaveném modelu to nedá a musí se také proletět nad okolím.  Snad se mu ten dnešní den líbil... .
   Na závěr už jen velký dík starostovi Toužetína panu Novotnému a jeho spolupracovníkům, Aeroklubu PT, všem pilotům a také těm, kteří umožnili, aby se tak nádherná vzpomínka na Františka Fajtla mohla uskutečnit.

FOTO  ze vzpomínkové soboty

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde