Za několik dní vzpomeneme 70. výročí jednoho z nejhorších činů německého fašismu, vyhlazení světoznámé obce Lidice na Kladensku. Pro ty z nás, kteří se zajedou poklonit památce obyvatel zničené obce, připravil Památník Lidice dvě zajímavé výstavy.
Již 40. ročník soutěže dětského výtvarného projevu vyvrcholí 31. května 2012 vernisáží a následnou výstavou v Lidické galerii, kterou mohou její návštěvníci shlédnout až do 31. října 2012.
„Soutěž má tradici čtyři desítky let. Neznám jiný mezinárodní projekt tohoto druhu s tak dlouhou historií," uvádí Ivona Kasalická, kurátorka výstavy a vedoucí Lidické galerie. „Celkem nám bylo zasláno do soutěže rekordních! 26 064 výtvarných děl z 67 zemí, mezi kterými nechyběly například Brunej, Etiopie, Filipíny, KLDR nebo Mongolsko," dodává.
Stanovené téma soutěže bylo Divadlo – Loutka – Pohádka na počest 100. let od narození Jiřího Trnky.
V Památníku Lidice se uskuteční ve čtvrtek 7. června 2012 v 15:30 hod., ve výstavní síni Pod Tribunou, vernisáž výstavy „České stopy ve Skotsku". Odborným slovem promluví autor výstavy pplk. PhDr. Eduard Stehlík, VHÚ Praha. Putovní výstava se koná v Památníku Lidice od 7. 6. - 20. 6., 3. 7. – 30. 9. 2012. Otevřeno denně 9:00 – 18:00 hod.
Putovní výstava „České stopy ve Skotsku“ je na 8 výstavních bannerech.
V létě 1940 se Velká Británie ocitla ve válce s nacistickým Německem osamocena. Právě tehdy přišel premiér Winston S. Churchill s doktrínou na „podpálení Evropy“, k jejíž realizaci byla vytvořena organizace SOE (Special Operations Executive). Jejím úkolem bylo vedení tajné diverzní války proti nacistickému Německu, a to především podporou odbojového hnutí v zemích okupované Evropy. S těmito plány plně korespondovaly představy nejvyšších představitelů čs. exilu, kteří v něm viděli vhodný způsob jak se zapojit do spojeneckého úsilí a zároveň domácímu odboji poskytnout materiální, technickou a v neposlední řadě i personální pomoc. V letech 1941-1945 bylo připraveno 46 operací s nasazením 121 čs. parašutistů, z nichž sedmatřicet bylo skutečně realizováno a v jejich rámci bylo do operace vysláno 98 mužů. Naprostá většina z nich plnila zpravodajské, organizátorské, kurýrní, spojovací a diverzní úkoly, a to nejen v okupované vlasti, ale i na území Francie, Itálie a Jugoslávie. Nejúspěšnější z nich se bezpochyby stala operace ANTHROPOID – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který se právem řadí mezi největší činy evropské protinacistické rezistence. Cesta čs. vojáků, kteří byli pro plnění nebezpečného poslání v nepřátelském týlu vybráni, začínala většinou ve Skotsku. A to na tamních farmách, zámečcích a hradech, které SOE proměnila na své speciální výcvikové školy a centra. Svým nadšením, vlastenectvím, ale především svými činy zde Čechoslováci zanechali nesmazatelnou stopu.
|