V sobotu 5.května byla v Galerii u Plazíka zahájena druhá letošní výstava. Tentokráte to není výstava fotografií, ale dokumentační výstava lounského spolku Mikádo s mnoha fotkami z jeho činnosti.
Mikádo – spolek Louny, se zabývá údržbou a provozem historických hnacích
vozidel parní i motorové trakce. Dlouholeté zkušenosti všech členů jak v
nostalgickém provozu, tak i především ve skutečném provozu vyzdvihuje spolek do
popředí v České republice. Mezi hlavní vozidla, které spolek opatruje, je
lokomotiva z roku 1937 řady 387.043 „Mikádo“, jenž je skvostem parních lokomotiv
na evropském kontinentě a koneckonců i možná na celém světě. Tato lokomotiva je
se spolkem spjata bezmála třicet let a dala mu jméno -
Mikádo.
Spolek má na opatrování přidělena i další vozidla, které taktéž patří
mezi zástupce špičkových lokomotiv. Je to parní lokomotiva „Papoušek“ řady
477.043, parní vůz „Komarek“ řady M124.001, který ve své historii patřil městu
Louny, kde i právě jezdil. V motorové trakci opatruje spolek "Brejlovce" T478.3101
(753.101), který svým vzhledem i interiérem patří mezi perly provozních i
muzejních brejlovců a mezi nově přidělená vozidla se zařadil i „Hurvínek“
M131.105, kterého uvádí do provozuschopného stavu.
(Mikádo Louny )
A právě tyto stroje můžete vidět až do 16.června na fotografiích v Galerii u Plazíka na Peruci. Na tablech je vedle fotografií i mnoho zajímavých informací. Dvě z nich jsou věnované členům spolku. Výstva je doplněna některými díly lokomotiv, jako jsou třebo označení, lampy a tlakoměry. Velkou zajímavostí jsou kroniky dvou parních lokomotiv - Mikáda a Papouška. Na monitoru je výstava doprovázena fotografiemi Jardy Beneše ze Železničního muzea v Lužné u Rakovníka a jízd historických vlaků.
Na vernisáži se sešlo více než 30 zájemců o železniční historii. Mezi návštěvníky bylo i několik členů spolku Mikádo a mnozí bývalí zaměstnanci ČSD, včetně výpravčích a strojvedoucích. V tatínkově uniformě jsem přivítal přítomné a představil autora výstavy pana Radoslava Fymana. Ten krátce informoval o spolku a poté se slova ujal jeho člen Jaroslav Pecháček. Ten skutečně zasvěceně popsal jimi udržované stroje a zajímavě povídal o akcích doma i v cizině, kterých se Mikádo zúčastňuje. Zodpověděl i všechny dotazy zvědavých návštěvníků galerie. Poté si již všichni prohlédli vystavené dokumenty a mnozí si pohráli s modelem železničního okruhu, který jsem před 30 lety vytvořil se svým synem. V sousedící kuchyni si usedli ajznboňáčtí veteráni a vzpomínali na léta, prožitá na kolejích.
Výstava je přístupná o víkendech a svátcích až do 16.června. Přijít můžete po domluvě i všední dny, nebo jednoduše na mne zazvonit.
FOTO kamaráda Lukáše
Ve sváteční den 8.května navštívili výstavu Mikádo členové a příznivci Železničního muzea Zlonice. Mnozí z nich si dlouho povídali s Radkem Fymanem a mašinkách. Kdo má Facebook, může se podívat na jejich návštěvu v hezkém ALBU.
|