iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Marťanské lodě
kino Peruc
pátek 21. 1. 2022
19.00 hod.

Romantický / Drama. Martin a Eliška, hlavní hrdinové, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. Film Česko / Norsko. Délka filmu 77 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
 

Chlupáčci
kino Peruc
neděle 30. 1. 2022
15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný. Pupí a Eda patří do rodu Chlupáčků. Roztomilých, chlupatých zvířátek ve tvaru donutu. Tihle chlupáči poklidně žijí v hojném počtu na Galapágách. Jenže Eda je věčně nabručený pesimista, zatímco jeho sestra Pupí je nezbedná neposeda, která působí zmatek kamkoliv přijde. Takže oba moc nezapadají mezi ostatní. Film USA. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.

Vstupné 50 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezonu připravujeme.
Africký sen
Ilona Rosenkrancová
5. 3. - 24. 4. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií z cestování s paní M. Imbrovou v srdci Afriky.

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Z Galerie u Plazíka arrow Muzeum se otevřelo
Muzeum se otevřelo
Napsal Plazík st.   
Středa, 02 květen 2012

   V neděli 29.dubna, o dva dny dříve, než v posledních letech (o měsíc později než kulturní památky) se otevřelo svým návštěvníkům perucké Muzeum české vesnice.

     Před druhou odpolední se desítky místních i dalších návštěvníků scházely do Muzea české vesnice na Peruci, které již druhé desetiletí ukazuje s čím pracovali a v čem žili naši předkové a také ještě moje generace. V suterénu vystavené povozy a stroje a na patře nejrůznější nářadí, škola a loutková divadla jsou stálou expozicí muzea.popis Každý rok vzorně vyčištěné a mírně poupravené a doplněné expozice jednotlivých řemesel ukazují mnoho nástrojů, strojů a pomůcek, které naši šikovní předkové vymysleli a používali. Kařdoročně se ale obměňuje tématická výstava v podkroví. Letos osloví zejména děti a jistě vyvolá mnoho vzpomínek mladších i starších žen. Ohromnou sbírku kočárků zde představuje paní Hana Müllerová. Většina exponátů sloužila jako hračky pro holčičky v různých rodinách a dobách. Jsou zde vidět hodně staré exponáty, od skoro prostých bedýnek s kolečky, až po téměř umělecká díla pro děti ze zámožných rodin. S kočárky nejnovějšími si hrály naše sestry a dcery. Jsou zde i malé miniutury ve skleněné vitrině. Moc hezká podívaná.
Prohlídce expozic předcházelo oficiální zahájení. Všechny přítomné přivítal starosta Peruce pan Antonín Lanc. Vzkaz nepřítomné paní Müllerové, s komentářem k vystaveným kočárkům, přečetla místostarostka Šárka Křepčíková. Pan starosta přinesl i špatnou zprávu. Na Peruci nebude obnovena Pamětní síň Emila Filly, tak jak si to tento světově uznávaný umělec přál. To i přes to, že Peruc chtěla na své náklady udělat potřebné úpravy síně, dnes majetku anglických podnikatelů. Nechtějí to krajští úředníci, ale zejména ředitelka lounské Galerie Benedikta Rejta paní Štefančíková. Jako hlavní výmluvu má nepřítomnost Policie České republiky na Peruci. Škoda, přání obyvatel Peruce i dávno zesnulého umělce je jim lhostejné. A k nám přestanou jezdit turisté, milovníci moderního umění. Celé zahájení moc pěkně doplnil pěvecký sbor místní ZŠ pod vedením paní učitelky Moniky Gajdošové.
Věřme, že i letos přivítá perucké muzeum stovky návštěvníků a bude otevřeno alespoň do září. Návštěvníci Peruce zde mají i mnoho dalších cílů. Vedle bájného Oldřichova dubu a Boženiny studánky, moc pěkný výhled z Krásné - Čechovy vyhlídky, kostel sv. Petra a Pavla a alespoň zvenčí místní zámek. Navíc, to co není obvyklé ani ve městech, jsou na Peruci dvě soukromé galerie. Galerie U kozorožce představuje výtvarné umění a U Plazíka zejména amatérskou fotografii. Ale i v okolí je mnoho zajímavých cílů. V nedalekých Hřivčicích byl v posledních letech obnoven i za pomoci Církve čsl. husitské Peruc starý židovský hřbitov, největší v severních Čechách (téměř bez zájmu vedení městyse), u Vraného obnovilo vedení Městysu Vraný tzv. Pomník tří císařů, nebo také Orla, upomínající na přítomnost vojsk a monarchů v napoleonských válkách v roce 1813. U Klobuk je známý a největší český menhir Kamenný muž, v Panenském Týnci mystický nedostavěný klášter a takto se můžeme naším krajem toulat po zajímavých místech donekonečna. Tak přijeďte, čekáme vás (za perucké galerie zvou jejich majitelé).

FOTO ze zahájení v muzeu.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv