iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Poutníci – koncert kapely
Přes 50 let v country

Kino Peruc
Pátek 12.4.2024
19.00 hod.

Legendární bluegrass and country band dorazí s jejich oblíbenými skladbami, v rámci šňůry po Čechách a Slovensku, také na Peruc. Přijďte si s nimi zanotovat.
V
stupné 250 Kč

Slavnostní zahájení sezony
Peruc
Muzeum české vesnice

sobota 13.4.2024
10:00 h.
Městys Peruc vás zve na zahájení sezony v MČV
. Program zajístíí žáci ZŠ a zároveň bude zahájena výstava fotografií M. P. Blažka v podkroví.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Gump – jsme dvojka
Kino Peruc
Pátek 19.4.2024
19.00 hod.

Rodinný / Dobrodružný / Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projde hlavní zvířecí hrdina příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. A zatímco Gumpův první příběh byl smutnější, v jeho volném pokračování s názvem Gump – jsme dvojka se diváci mohou těšit na spoustu vtipných zvířecích scén. Vedle hlavního hrdiny se nově objeví také psí slečna Jenny, která si zahraje Gumpovu sestru Kytičku./ Česko / 2024 / délka: 86 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
výstava obrazů
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů. Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 20. dubna v 16 hodin
.
PLAKÁTEK

Deskovky v knihovně
Obecní knihovna
Peruc

spondělí 22.4.2024
16:30 h.
V pondělí 22.4.2024 od 16:30 se na vás těšíme Obecní knihovna Peruc a Lesní klub Kořínek.
PLAKÁTEK

Prázdniny s broučkem
Kino Peruc
Pátek 26.4.2024
19.00 hod.

Komedie / Kdo by někdy nechtěl vyrazit na rodinou dovolenou krásným červeným karavanem po dědovi? Bára Poláková coby dobrodružná máma dvou dětí a nadšená food blogerka, řekne této výzvě ano. Její manžel, kterého si zahrál Lukáš Příkazký, dobrodružné nadšení ani trochu nesdílí. Ale když máme vedle sebe někoho, koho máme rádi, je úplně jedno, kde zrovna jsme. Celá rodina proto nakonec vyrazí na letní dovolenou k moři obytňákem. / Česko / 2023 / délka: 87 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

NEVĚRA PRO DVA
Kino Peruc
Úterý 21.5..2024
18.00 hod.

Koštičtí divadelníci vás zvou na komedii L. Albauma a D. Jacobse.
V
stupné dobrovolné
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Muzeum se otevřelo
Muzeum se otevřelo
Napsal Plazík st.   
Středa, 02 květen 2012

   V neděli 29.dubna, o dva dny dříve, než v posledních letech (o měsíc později než kulturní památky) se otevřelo svým návštěvníkům perucké Muzeum české vesnice.

     Před druhou odpolední se desítky místních i dalších návštěvníků scházely do Muzea české vesnice na Peruci, které již druhé desetiletí ukazuje s čím pracovali a v čem žili naši předkové a také ještě moje generace. V suterénu vystavené povozy a stroje a na patře nejrůznější nářadí, škola a loutková divadla jsou stálou expozicí muzea.popis Každý rok vzorně vyčištěné a mírně poupravené a doplněné expozice jednotlivých řemesel ukazují mnoho nástrojů, strojů a pomůcek, které naši šikovní předkové vymysleli a používali. Kařdoročně se ale obměňuje tématická výstava v podkroví. Letos osloví zejména děti a jistě vyvolá mnoho vzpomínek mladších i starších žen. Ohromnou sbírku kočárků zde představuje paní Hana Müllerová. Většina exponátů sloužila jako hračky pro holčičky v různých rodinách a dobách. Jsou zde vidět hodně staré exponáty, od skoro prostých bedýnek s kolečky, až po téměř umělecká díla pro děti ze zámožných rodin. S kočárky nejnovějšími si hrály naše sestry a dcery. Jsou zde i malé miniutury ve skleněné vitrině. Moc hezká podívaná.
Prohlídce expozic předcházelo oficiální zahájení. Všechny přítomné přivítal starosta Peruce pan Antonín Lanc. Vzkaz nepřítomné paní Müllerové, s komentářem k vystaveným kočárkům, přečetla místostarostka Šárka Křepčíková. Pan starosta přinesl i špatnou zprávu. Na Peruci nebude obnovena Pamětní síň Emila Filly, tak jak si to tento světově uznávaný umělec přál. To i přes to, že Peruc chtěla na své náklady udělat potřebné úpravy síně, dnes majetku anglických podnikatelů. Nechtějí to krajští úředníci, ale zejména ředitelka lounské Galerie Benedikta Rejta paní Štefančíková. Jako hlavní výmluvu má nepřítomnost Policie České republiky na Peruci. Škoda, přání obyvatel Peruce i dávno zesnulého umělce je jim lhostejné. A k nám přestanou jezdit turisté, milovníci moderního umění. Celé zahájení moc pěkně doplnil pěvecký sbor místní ZŠ pod vedením paní učitelky Moniky Gajdošové.
Věřme, že i letos přivítá perucké muzeum stovky návštěvníků a bude otevřeno alespoň do září. Návštěvníci Peruce zde mají i mnoho dalších cílů. Vedle bájného Oldřichova dubu a Boženiny studánky, moc pěkný výhled z Krásné - Čechovy vyhlídky, kostel sv. Petra a Pavla a alespoň zvenčí místní zámek. Navíc, to co není obvyklé ani ve městech, jsou na Peruci dvě soukromé galerie. Galerie U kozorožce představuje výtvarné umění a U Plazíka zejména amatérskou fotografii. Ale i v okolí je mnoho zajímavých cílů. V nedalekých Hřivčicích byl v posledních letech obnoven i za pomoci Církve čsl. husitské Peruc starý židovský hřbitov, největší v severních Čechách (téměř bez zájmu vedení městyse), u Vraného obnovilo vedení Městysu Vraný tzv. Pomník tří císařů, nebo také Orla, upomínající na přítomnost vojsk a monarchů v napoleonských válkách v roce 1813. U Klobuk je známý a největší český menhir Kamenný muž, v Panenském Týnci mystický nedostavěný klášter a takto se můžeme naším krajem toulat po zajímavých místech donekonečna. Tak přijeďte, čekáme vás (za perucké galerie zvou jejich majitelé).

FOTO ze zahájení v muzeu.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde