V neděli 29.dubna, o dva dny dříve, než v posledních letech (o měsíc později než kulturní památky) se otevřelo svým návštěvníkům perucké Muzeum české vesnice.
Před druhou odpolední se desítky místních i dalších návštěvníků scházely do Muzea české vesnice na Peruci, které již druhé desetiletí ukazuje s čím pracovali a v čem žili naši předkové a také ještě moje generace. V suterénu vystavené povozy a stroje a na patře nejrůznější nářadí, škola a loutková divadla jsou stálou expozicí muzea. Každý rok vzorně vyčištěné a mírně poupravené a doplněné expozice jednotlivých řemesel ukazují mnoho nástrojů, strojů a pomůcek, které naši šikovní předkové vymysleli a používali. Kařdoročně se ale obměňuje tématická výstava v podkroví. Letos osloví zejména děti a jistě vyvolá mnoho vzpomínek mladších i starších žen. Ohromnou sbírku kočárků zde představuje paní Hana Müllerová. Většina exponátů sloužila jako hračky pro holčičky v různých rodinách a dobách. Jsou zde vidět hodně staré exponáty, od skoro prostých bedýnek s kolečky, až po téměř umělecká díla pro děti ze zámožných rodin. S kočárky nejnovějšími si hrály naše sestry a dcery. Jsou zde i malé miniutury ve skleněné vitrině. Moc hezká podívaná.
Prohlídce expozic předcházelo oficiální zahájení. Všechny přítomné přivítal starosta Peruce pan Antonín Lanc. Vzkaz nepřítomné paní Müllerové, s komentářem k vystaveným kočárkům, přečetla místostarostka Šárka Křepčíková. Pan starosta přinesl i špatnou zprávu. Na Peruci nebude obnovena Pamětní síň Emila Filly, tak jak si to tento světově uznávaný umělec přál. To i přes to, že Peruc chtěla na své náklady udělat potřebné úpravy síně, dnes majetku anglických podnikatelů. Nechtějí to krajští úředníci, ale zejména ředitelka lounské Galerie Benedikta Rejta paní Štefančíková. Jako hlavní výmluvu má nepřítomnost Policie České republiky na Peruci. Škoda, přání obyvatel Peruce i dávno zesnulého umělce je jim lhostejné. A k nám přestanou jezdit turisté, milovníci moderního umění. Celé zahájení moc pěkně doplnil pěvecký sbor místní ZŠ pod vedením paní učitelky Moniky Gajdošové.
Věřme, že i letos přivítá perucké muzeum stovky návštěvníků a bude otevřeno alespoň do září. Návštěvníci Peruce zde mají i mnoho dalších cílů. Vedle bájného Oldřichova dubu a Boženiny studánky, moc pěkný výhled z Krásné - Čechovy vyhlídky, kostel sv. Petra a Pavla a alespoň zvenčí místní zámek. Navíc, to co není obvyklé ani ve městech, jsou na Peruci dvě soukromé galerie. Galerie U kozorožce představuje výtvarné umění a U Plazíka zejména amatérskou fotografii. Ale i v okolí je mnoho zajímavých cílů. V nedalekých Hřivčicích byl v posledních letech obnoven i za pomoci Církve čsl. husitské Peruc starý židovský hřbitov, největší v severních Čechách (téměř bez zájmu vedení městyse), u Vraného obnovilo vedení Městysu Vraný tzv. Pomník tří císařů, nebo také Orla, upomínající na přítomnost vojsk a monarchů v napoleonských válkách v roce 1813. U Klobuk je známý a největší český menhir Kamenný muž, v Panenském Týnci mystický nedostavěný klášter a takto se můžeme naším krajem toulat po zajímavých místech donekonečna. Tak přijeďte, čekáme vás (za perucké galerie zvou jejich majitelé).
FOTO ze zahájení v muzeu.
|