iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
3.9. - 19.11. 2023
víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.  Vernisáž proběhne v neděli 3. září 2023 ve 14 hodin.

PLAKÁTEK

Zatmění

Kino Peruc
29.9.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie / Thriller. Hrají: Jakub Štáfek, Jan Zadražil, Ján Jackuliak, Tereza Švejdová, Albert Čuba, Vladimír Polák, Robin Ferro, Josef Carda, Anna Kadeřávková. Film Česko. Délka filmu 85 min.
Nevhodný do 15 let.
Vstupné 100 Kč

Na kole přes Alpy
Za Dubem Peruc
1.10.2023
neděle 16:00 hod.
Cestovatel Josef Sedláček bude vyprávět a promítat fotografie ze své cestě na kole přes Alpy až k moři.
PLAKÁTEK

Dungeons a Dragons
Čest zlodějů
Kino Peruc
6.10.2023
pátek 19:00 hod.
text
Vstupné 100 Kč

Výtvarná dílna
s pilinou a hoblinou
Knihovna Peruc
7.10.2023
neděle 15:00 hod.
Tvoření pro děti i dospělé s Annou Černotovou.
PLAKÁTEK

Rychle a zběsile 10
Kino Peruc
13.10.2023
pátek 19:00 hod.
text
Vstupné 100 Kč

Krakenteena Ruby
Kino Peruc
22.10.2023
neděle 15:30 hod.
text
Vstupné 50 Kč

Strašidlo cantervillské
Kino Peruc
29.10.2023
neděle 15:30 hod.
text
Vstupné 50 Kč

 

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Ukončení 1.10.2023
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow U mašinek zahájili
U mašinek zahájili
Napsal Plazík st.   
Úterý, 24 duben 2012

     Železniční muzeum Zlonice zahájilo v sobotu 21.dubna svoji již 16. výstavní sezonu. Já tam byl vždy jen na rychlovku s motorkářema a až nyní jsem měl možnost si vše v klidu prohlédnout.

  popis Sledoval jsem na Facebooku pana Tomáše Čecha s jeho úžasnou partou doborvolníků, jak pracovali na vylepšení svého areálu v Lisovicích, kam se před pár roky muzeum přestěhovalo ze zlonického nádraží. A jejich práce byla vidět na prvý pohled. Změněné kolejiště pro úzkokolejku, nové koleje pro nákladní vozíky s pravoúhlým odbočením, nově natřené části lokomotiv před stodolami, sloupy pro telegrafní spojení atd. atd. Byl krásný den a tak do vrat kolem pokladny s klasickou datumovačkou vcházeli desítky návštěvníků. Někteří přijeli auty, přišli pěšky, ale mnozí využili připravené hromadné dopravy historickými vozidly. Z Peruce autobusem, známou ŠLkou, z Loun a Roudnice motoráčkama a před 11 hodinou z Prahy, Roztok a od Řípu expresem sv.Jiří, taženým nám starším dobře známou rychlíkovkou Šlechtična.
Většinu návštěvníků tvořily děti, pro které bylo připravené svezení ve vozíku, taženém malou motorovou mašinkou a starou multikárou. Ale nejvíc se jim líbily staré parní mašiny, které prolézaly místo topičů a strojvedoucích a někteřé odvážnější vylezly až na jejich komíny. Kdo měl hlad a žízeň, mohl se občerstvit v rohu nádvoří za doprovodu country kapely.
Uprostřed dvora stála dnes už auta - veteráni. Pro nás byly stovky, stodvacítky a později i Žigulíky super fára. Nablýskaná a doplněná byla také vnitřní expozice, zejména sdělovací a zabezpečovací techniky. Zde jsem si hodně zavzpomínal na své dětství. Bydleli jsme na nádražích v Brzvanech a Třebenicích a i později jsem za tátou, který byl výpravčí a přednosta stanice, chodil do dopravní kanceláře. Pozoroval jsem, jak se na telegrafu odvíjí a navíjí papírová páska a na ni píše klíč čárky a tečky, zkrátka morseovku. Občas jsem mohl zatočit klikou na stavědlu, označit datumem jízdenky a s maminkou chodit zapalovat petrolejové lampy do výhybek a návěstidel. A to vše bylo zde opět v exponátech přede mnou. Dokonce i ten tajemný stroj s pákami, klikou, kolejištěm a terčíky z Chlumčan, kde jsem za tátou také byl a určitě jsem si už tenkrát na něj sáhnul. 
popis Ale už byl čas na cestu na zlonické nádraží. Za chvíli měl odjíždět expres se Šlechtičnou zpět do Prahy. Peron i kolejiště bylo plné zvědavých lidiček. Mnoho těch mladších vidělo poprvé naživo kouřící lokomotivu. Šlechtična byla zatím vzadu u výtopny a po hlavních kolejích se pohybovaly historické motoráčky i pravidelné spoje. A opět vzpomínka na dětství. Každý cestující znal noční pohled z okénka a za ním žhavé čáry odletujícíh jisker. Zejména, když topič prohrábl topeniště. Ale já jsem se dostal s tátou i k němu na mašinu a opět jsem mohl občas zatáhnou za nějakou páčku a někdy i zahoukat. Více jsem ale jezdil vedle strojvůdce motoráčku. Ten měl před sebou kliku, kterou točil vpravo a vlevo a po pravé ruce páčku houkačky. I to jsem si mohl ošahat a skutečně "řídít" vlak. Před přejezdy byly značky, u kterých jsme s bráchou houkali. Zkrátka ajznboňáckej svět nám byl vlastní. Navíc jsem se později u dráhy učil elektrikářem a mezi vlaky se pohyboval. Ale rychle od vzpomínek do současnosti. Šlechtična přijíždí a připojuje za sebe devět vagónů, včetně toho jídelního. Do Prahy pojede tendrem vpředu, ve Zlonicích (a na mnoha dříve obvyklých místech) dnes už točna není. Připojeno, výpravčí dává pokyn, kolem pístu syčí pára a na nás dopadají kapky vody. Šlechtična se rozjíždí. Prvý den letošní sezony mezi milovníky železnice ve Zlonicích končí. Ale všichni máte možnost se přijet do Lisovic podívat, určitě budete návštěvou nadšeni.

FOTO z otevření ŽMZ

VIDEO odjezd sv.Jiří ze Zlonic

Stránky ŽMZ

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde