iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK

Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

SEXMISE
Divadlo Most

19.4.2023
středa 17 hod.

Kulturní komise při Městysu Peruc pořádá zájezd do divadla v Mostě. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle: 415 697 175 u paní Nikoly Zelenkové. Autobusovou dopravu na představení hradí Městys Peruc.
Vstupné 340 Kč
PLAKÁTEK

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow U mašinek zahájili
U mašinek zahájili
Napsal Plazík st.   
Úterý, 24 duben 2012

     Železniční muzeum Zlonice zahájilo v sobotu 21.dubna svoji již 16. výstavní sezonu. Já tam byl vždy jen na rychlovku s motorkářema a až nyní jsem měl možnost si vše v klidu prohlédnout.

  popis Sledoval jsem na Facebooku pana Tomáše Čecha s jeho úžasnou partou doborvolníků, jak pracovali na vylepšení svého areálu v Lisovicích, kam se před pár roky muzeum přestěhovalo ze zlonického nádraží. A jejich práce byla vidět na prvý pohled. Změněné kolejiště pro úzkokolejku, nové koleje pro nákladní vozíky s pravoúhlým odbočením, nově natřené části lokomotiv před stodolami, sloupy pro telegrafní spojení atd. atd. Byl krásný den a tak do vrat kolem pokladny s klasickou datumovačkou vcházeli desítky návštěvníků. Někteří přijeli auty, přišli pěšky, ale mnozí využili připravené hromadné dopravy historickými vozidly. Z Peruce autobusem, známou ŠLkou, z Loun a Roudnice motoráčkama a před 11 hodinou z Prahy, Roztok a od Řípu expresem sv.Jiří, taženým nám starším dobře známou rychlíkovkou Šlechtična.
Většinu návštěvníků tvořily děti, pro které bylo připravené svezení ve vozíku, taženém malou motorovou mašinkou a starou multikárou. Ale nejvíc se jim líbily staré parní mašiny, které prolézaly místo topičů a strojvedoucích a někteřé odvážnější vylezly až na jejich komíny. Kdo měl hlad a žízeň, mohl se občerstvit v rohu nádvoří za doprovodu country kapely.
Uprostřed dvora stála dnes už auta - veteráni. Pro nás byly stovky, stodvacítky a později i Žigulíky super fára. Nablýskaná a doplněná byla také vnitřní expozice, zejména sdělovací a zabezpečovací techniky. Zde jsem si hodně zavzpomínal na své dětství. Bydleli jsme na nádražích v Brzvanech a Třebenicích a i později jsem za tátou, který byl výpravčí a přednosta stanice, chodil do dopravní kanceláře. Pozoroval jsem, jak se na telegrafu odvíjí a navíjí papírová páska a na ni píše klíč čárky a tečky, zkrátka morseovku. Občas jsem mohl zatočit klikou na stavědlu, označit datumem jízdenky a s maminkou chodit zapalovat petrolejové lampy do výhybek a návěstidel. A to vše bylo zde opět v exponátech přede mnou. Dokonce i ten tajemný stroj s pákami, klikou, kolejištěm a terčíky z Chlumčan, kde jsem za tátou také byl a určitě jsem si už tenkrát na něj sáhnul. 
popis Ale už byl čas na cestu na zlonické nádraží. Za chvíli měl odjíždět expres se Šlechtičnou zpět do Prahy. Peron i kolejiště bylo plné zvědavých lidiček. Mnoho těch mladších vidělo poprvé naživo kouřící lokomotivu. Šlechtična byla zatím vzadu u výtopny a po hlavních kolejích se pohybovaly historické motoráčky i pravidelné spoje. A opět vzpomínka na dětství. Každý cestující znal noční pohled z okénka a za ním žhavé čáry odletujícíh jisker. Zejména, když topič prohrábl topeniště. Ale já jsem se dostal s tátou i k němu na mašinu a opět jsem mohl občas zatáhnou za nějakou páčku a někdy i zahoukat. Více jsem ale jezdil vedle strojvůdce motoráčku. Ten měl před sebou kliku, kterou točil vpravo a vlevo a po pravé ruce páčku houkačky. I to jsem si mohl ošahat a skutečně "řídít" vlak. Před přejezdy byly značky, u kterých jsme s bráchou houkali. Zkrátka ajznboňáckej svět nám byl vlastní. Navíc jsem se později u dráhy učil elektrikářem a mezi vlaky se pohyboval. Ale rychle od vzpomínek do současnosti. Šlechtična přijíždí a připojuje za sebe devět vagónů, včetně toho jídelního. Do Prahy pojede tendrem vpředu, ve Zlonicích (a na mnoha dříve obvyklých místech) dnes už točna není. Připojeno, výpravčí dává pokyn, kolem pístu syčí pára a na nás dopadají kapky vody. Šlechtična se rozjíždí. Prvý den letošní sezony mezi milovníky železnice ve Zlonicích končí. Ale všichni máte možnost se přijet do Lisovic podívat, určitě budete návštěvou nadšeni.

FOTO z otevření ŽMZ

VIDEO odjezd sv.Jiří ze Zlonic

Stránky ŽMZ

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde