iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Sezona skončila

Rozsvícení vánočního stromku
Peruc - Nám. E. Filly
1.12.2024
16:00 hod.

Adventní trh, koncert a rozsvícení stromku.
PLAKÁTEK 

Recykliteratura
Města a obce čtou

Peruc - knihovna
2.12.2024
17:00 hod.

Kreativní dílna s lektorkou Karolínou Homonai.
PLAKÁTEK

Předvánoční tržnice
Peruc -Za Dubem
7.12.2024
12 - 15:00 hod.

Tradiční předvánoční setkání v penzionu Za Dubem..
PLAKÁTEK

Adventní koncert
Peruc - Kaple M. J. Husa
15.12.2024
14:00 hod.

Vystoupí Pěvecký chrámový sbor při Náboženské obci Církve československé husitské v Lounech
PLAKÁTEK 

Štědrovečerní bohoslužba
Peruc - Kaple M. J. Husa
24.12.2024
21:00 hod.

Husův sbor Peruc zve na tradiční štědrovečerní bohoslužbu (Půlnočku)
Betlémské světlo od 15 hodin. 
Silvestrovské meditace
Peruc - Kaple M. J. Husa
29.12.2024
15:00 hod.

Husův sbor Peruc zve na tradiční silvestrovské meditace.
PLAKÁTEK  

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Sobík Niko: Cesta za polární září
Neděle 24. 11.
15:30 hod.

Animovaný, rodinný. Sobík Niko celý život sní o tom, že se jednou stane vánočním sobem v Santově letce přesně jako jeho tatínek. Má to přece v genech! Netuší však, že se na volné místo v sobím spřežení hlásí i Stella. Přestože jsou rivalové, Niko se s ní spřátelí a prozradí jí kód pro vstup k vzácným Santovým saním. Netuší však, že Stella svou přízeň jen předstírá a ve skutečnosti chce saně ukrást a zničit tak Vánoce. Finsko-Německo-Irsko-Dánsko / 2024 / 86 min.
Mládeži přístupný

Vstupné 50 Kč

MIKI
Pátek 29. 11.
19:00 hod.

Thriller, drama, akční. Příběh muže, který se vrátí ze zahraničí zpět do své rodné vesnice, do země, která se rychle mění a ve které se otevírají nové velké možnosti i v oblasti organizovaného zločinu. Miki, původním povoláním řidič autobusu, v sobě postupně objeví a aktivuje schopnosti k tomu, aby vybudoval jednu z největších a nejobávanějších mafiánských skupin v zemi. Slovensko-Česko / 2024 / 106 min.
Nepřístupný do 15 let

Vstupné 100 Kč

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Serzona skončila.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
sezona skončila
červen - září, úterý - neděle 10.00 - 18.00 h.,
květen a říjen, pátek - neděle 10.00 - 18.00 h.
 
PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Advent s T. Medveckou.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Lidice v Opočně
Lidice v Opočně
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 31 říjen 2011

   Opočno, ne to město pod Orlickými horami, ale malá vesnička se 130 obyvateli u Loun, je plné zajímavých akcí. Kdekterý městys by mu to mohl závidět. Je úctyhodné, co místní lidé dokáží. Naposledy 28.října.


    Po nedávné Hubertově jízdě s více než 40 koňmi připravil tamní Obecní úřad s občany slavnostní schromáždění k 28.říjnu. Před rokem zde pokřtili za přítomnosti pana Josefa Somra novou knihu o této vísce na Podlesí. Letos mezi sebe pozvali své přátele z Lidic, obce jejíž jméno zná celý svět. 
V uličce před sokolovnou se rozcvičoval lounský pěvecký sbor Kvítek, přijížděli hosté a sál se plnil. Ve významný den československých dějin se v místní sokolovně sešlo více lidí, než má celé Opočno obyvatel. Všechny přivítal starosta Jarda Richtr a předal slovo Vláďovi Petržilkovi, sbormistru Kvítku. Ten zasvěceně poukázal na dějinnou souvislost vzniku republiky, 2.světové války a dnešní doby. Poté dal dirigentský pokyn a Kvítek zazpíval hymny.  Ano dvě, Českou a Slovenskou. Tak to má být.popis Přítomné pozdravil i místostarosta Lidic Tomáš Skála. Po další písni Kvítku promluvil ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl, který uvedl vzácné hosty, lidické ženy.
Ano ty, které jako mladé ženy nebo děti prožily hrůznou noc z 9. na 10. červen 1942. V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrűck a kromě několika málo dětí daných na poněmčení a po válce nalezených, zahynuly ostatní v polském Chelmnu. Obětmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Vesnice byla vypálena a posléze srovnána se zemí tak, že v roce 1943 zde byla již jen holá pláň.
popis První vyprávěla své otřesné zážitky lidická žena paní Milada Cábová, které bylo v roce tragédie 18 let. Asi všichni známe tehdejší události, zejména naše starší generace. Ale něco jiného je o nich číst, poznávat v muzeích a od učitelů a něco jiného  slyšet přímé účastníky. A paní Cábová vyprávěla. Slyšeli jsme o tom, že se měla vdávat, aby se vyhnula nasazení v Říši, o obklíčení a postupném nočním obsazení obce jednotkami SS, rozdělení rodin a odvozu do kladenské reálky. Zde došlo k neskutečně drastické akci, oddělení dětí od jejich matek. Dle věznitelů se měly setkat v cíli cesty, ale pravda byla jiná. Ženy byly umístěny do koncentračního tábora Ravensbrűck a nic nevěděli o osudech svých mužů a dětí. Do tábora se postupně dostalo více než 190 lidických žen, které musely šíti oděvy pro německou armádu. Ženám hodně pomohly ty, které zde již byly a solidární zůstaly i později uvězněné. Žádná jim neřekla o osudu jejich mužů a dětí. Ale nikdo jim nedával velkou šanci na přežití. Snad jen síla společenství a rodinné vztahy dokázaly to, že přežívaly. Po příchodu fronty byly ženy seřazeny do pochodu smrti, který ale po několika dnech rozprášila letadla - hloubkaři. Osamělé ženy došly do nejbližšího města a odtud do lesa, kde již byli čeští muži, vězňové z jiných koncentráků. Ty se o ně postarali a spolu se vrátili do Čech. Až zde se ženy dozvěděly o osudu svých blízkých. Skutečně jen silou a vzájemnou pomocí se jich vrátilo 143. Paní Cábová měla štěstí, její snoubenec na ni čekal a po několika měsících měli svatbu. Abychom si chvíli oddechli od těchto hrůzných informací, zazpívali nám učitelé z lounské ZUŠ písně Antonína Dvořáka.
popis Ale to už Pan Červencl představuje další ženu, Marii Šupíkovou, která byla v roce 1942 dvanáctiletým děvčetem. I ona byla odvlečena na Kladno a zde oddělena od maminky. Pamatuje si, že Němci vybrali 3 děti, vhodné k poněmčení. Všechny ostatní odvezly do dnešního Polska k Lodži do místa Heim, kde je zavřely bez jídla, pití a řádného oblečení. Vždyť z domova odešly jen s tím, co měly na sobě. I děti si navzájem pomáhaly, starší se staraly o mladší, sourozenci o sourozence. Po několika dnech proběhl další výběr, kterým prošlo šest děvčátek a Marie byla mezi nimi, přestože nebyla ani blondýna, ani modrooká. Dvě sestry si vyprosily ještě svého bratra, kupodivu jel s nimi do dětského domova. Ostatní děti byly odvezeny do likvidačního tábora. Děti v ústavu nesměly ani mezi sebou mluvit česky, za každé slovo v rodném jazyce byly trestány. Po nějaké době si Marii vybrala německá rodina k osvojení. Žila s adoptivními rodiči nejdříve ve Slezku, po postupu fronty v centru Německa. Až když bylo po válce vyhlášeno pátrání po lidických dětech a zjištění, že jméno adoptivních rodičů je na seznamu, odvezli Marii do Berlína. Zde byla po prošetření skutečnosti odebrána a poslána do Čech. Paní Šupíková si nemohla na chování "svých" německých rodičů stěžovat, skutečně si ji přisvojili. Ale tím, že chodila do německých škol a slyšela kolem sebe jen němčinu, česky téměř zapoměla. Po návratu se setkala se svojí těžce nemocnou matku a k rozhovoru s ní potřebovala tlumočnici. Maminka však po čtyřech měsících zemřela na otevřenou TBC. Po dvouletém pátrání se z více než stovky lidických dětí vrátilo pouhých 17. Asi nám všem bylo hodně úzko při slovech obou žen a opět jsme si uvědomili hrůznost války a nacismu zvlášť. Věřme, že lidé nepřipustí jeho návrat, o který i zrůdní češští vyznavači Hitlera usilují.
Je třeba poděkovat Opočenským za uskutečnění sekání a držet jim palce při organizaci dalších zajímavých akcí. Nejbližší je  adventní koncert 3.prosince.

PS. Možná, že vše co píšu není úplně přesně, ale nedělal jsem si žádné poznámky a je zde to, co jsem si zapamatoval.

FOTO  z Opočna.

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde