iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Prázdniny s broučkem
Kino Peruc
Pátek 26.4.2024
19.00 hod.

Komedie / Kdo by někdy nechtěl vyrazit na rodinou dovolenou krásným červeným karavanem po dědovi? Bára Poláková coby dobrodružná máma dvou dětí a nadšená food blogerka, řekne této výzvě ano. Její manžel, kterého si zahrál Lukáš Příkazký, dobrodružné nadšení ani trochu nesdílí. Ale když máme vedle sebe někoho, koho máme rádi, je úplně jedno, kde zrovna jsme. Celá rodina proto nakonec vyrazí na letní dovolenou k moři obytňákem. / Česko / 2023 / délka: 87 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

NEVĚRA PRO DVA
Kino Peruc
Úterý 21.5..2024
18.00 hod.

Koštičtí divadelníci vás zvou na komedii L. Albauma a D. Jacobse.
V
stupné dobrovolné
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Mezi tanky
Mezi tanky
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 31 říjen 2011

    Byl jsem poslední srpnový víkend pozván na Tankový den do Vojenského technického muzea v Lešanech. Nejsem žádný fanda do vojenské techniky a ani se v ní moc nevyznám. Ale zajímám se o historii a vojenství je jeho součástí.

Do Lešan jsme přijeli již v předvečer tradičního tankového dne, trochu si obhlédli areál (celý je tak velký, že by nám to trvalo jeden den), podívali se na pejsky, kteří to tam vše hlídají a večer poseděli u grilu se zaměstnanci a fandy vojenské techniky. Zajímavé popovídání a uznání nadšencům (třeba z Bílého Potoka), kteří z rezavých vraků dělají téměř nové stroje. Překvapilo mne, že muzeum má jen pár zaměstnanců, většinou civilních. Ale šli jsme spát, abychom byli odpočati na sobotu.
popis Od rána se do Vojenského technického muzea VHÚ Praha v Lešanech sjížděli další fandové vojenské historie se svými stroji a samozřejmě i tisíce diváků. V 10 hodin se otevřely haly vlastního muzea a my měli třičtvrtě hodiny na jeho prohlídku. Nedá se to stihnou a tak jsme kolem všeho jen prolétli. V bývalých velkých garážích je technická historie československé armády od roku 1918. Postupně jsme procházeli mezi skutečně historickými exponáty a končili jsme u strojů, které jsme ještě nedávno mohli vidět ve výzbroji AČR. Expozice je moc pěkně udělaná. okolní stěny a kulisy dotvářejí dobu, kdy dané auta, tanky, děla a další stroje ještě jezdily. Pod přístřeškěm naproti hangárům jsou vystaveny většinou pásová vozidla, včetně tanků. Viděli jsme i jejich funkční miniatury, dílka zručných modelářů.
 Poslední v řadě stojí rakety, ze kterých jde strach. Ty největší mají i svoji halu. Zajímavý byl průchod Ostravskou operací z posledních měsíců 2.světové války. Rachot, výstřely, záblesky a my v zákopech, to byl hodně živý obraz bojové situace. Ale oproti skutečnosti jen lehký odvar. Nechtěl bych tam být.
FOTO z muzea.

popis Ale rychle na cvičiště, 9. tankový den je připraven. Po slavnostním zahájení a projížďce ministra obrany v obrněném bojovém vozidle z Afganistánu vjely do areálu dva tanky. Malý tančík Strv m/37, vyráběný za prvé republiky v Čechách pro švédskou armádu a nejmodernější upravené Téčko -  T 72 M4 CZ. Bitva začíná. Je to ukázka boje na Labi na konci 2. světové války, kdy spojenecká vojska a Rudá armáda likvidují poslední zbytky vojenských sil německé říše. Předchůdce Tatry 111 přivází vojsko wermachtu, to zaujímá své pozice v zákopech a na ně útočí spojenecká armáda. Vidíme mnoho obrněných transportérů, tanků a děl, ale nebudu odhadovat co bylo co. Jak jsem říkal, nejsem znalec vojenské techniky. Jen vím, že se na bojišti ukázala replika německého Tygra i skutečné ruské Téčko (s číslem 25 snad druhé ráno 9.května 1945 v Praze). To bylo součástí útoku rudé armády od východu i při "bitvě" v Lešanech. Spojenci a Rudá armáda vítězí a Němci se vzdávají. Musím ocenit práci barandovského pyrotechnika, který připravil stovky působivývh efektů. Po bitvě proběhla přehlídka veškeré techniky z bitvy. Kolem nás duní pásy těžkých tanků a projíždí různá vozidla pěchty i dělostřelectva. Závěr provedla jízda izraelské Merkavy (hrozný stroj) a Téček, poslední z Československé armády a dnešní T 72 M4 CZ. Jak jsem již uvedl v úvodu, nejsem žádný příznivec vojenství, zvláště, když si uvědomím jaké lidské úsilí a prostředky jsou vrhány ke zkáze člověka a miliony lidí, kteří již díky této a podobné technice nežijí, ale určitě stálo za to Lešany navštívit a vše vidět. Příští rok můžete i vy 1.září 2012 zajet na již 10.Tankový den kousek za Prahu. 
FOTO z bitvy
.

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde