iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK

Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

SEXMISE
Divadlo Most

19.4.2023
středa 17 hod.

Kulturní komise při Městysu Peruc pořádá zájezd do divadla v Mostě. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle: 415 697 175 u paní Nikoly Zelenkové. Autobusovou dopravu na představení hradí Městys Peruc.
Vstupné 340 Kč
PLAKÁTEK

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Mezi tanky
Mezi tanky
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 31 říjen 2011

    Byl jsem poslední srpnový víkend pozván na Tankový den do Vojenského technického muzea v Lešanech. Nejsem žádný fanda do vojenské techniky a ani se v ní moc nevyznám. Ale zajímám se o historii a vojenství je jeho součástí.

Do Lešan jsme přijeli již v předvečer tradičního tankového dne, trochu si obhlédli areál (celý je tak velký, že by nám to trvalo jeden den), podívali se na pejsky, kteří to tam vše hlídají a večer poseděli u grilu se zaměstnanci a fandy vojenské techniky. Zajímavé popovídání a uznání nadšencům (třeba z Bílého Potoka), kteří z rezavých vraků dělají téměř nové stroje. Překvapilo mne, že muzeum má jen pár zaměstnanců, většinou civilních. Ale šli jsme spát, abychom byli odpočati na sobotu.
popis Od rána se do Vojenského technického muzea VHÚ Praha v Lešanech sjížděli další fandové vojenské historie se svými stroji a samozřejmě i tisíce diváků. V 10 hodin se otevřely haly vlastního muzea a my měli třičtvrtě hodiny na jeho prohlídku. Nedá se to stihnou a tak jsme kolem všeho jen prolétli. V bývalých velkých garážích je technická historie československé armády od roku 1918. Postupně jsme procházeli mezi skutečně historickými exponáty a končili jsme u strojů, které jsme ještě nedávno mohli vidět ve výzbroji AČR. Expozice je moc pěkně udělaná. okolní stěny a kulisy dotvářejí dobu, kdy dané auta, tanky, děla a další stroje ještě jezdily. Pod přístřeškěm naproti hangárům jsou vystaveny většinou pásová vozidla, včetně tanků. Viděli jsme i jejich funkční miniatury, dílka zručných modelářů.
 Poslední v řadě stojí rakety, ze kterých jde strach. Ty největší mají i svoji halu. Zajímavý byl průchod Ostravskou operací z posledních měsíců 2.světové války. Rachot, výstřely, záblesky a my v zákopech, to byl hodně živý obraz bojové situace. Ale oproti skutečnosti jen lehký odvar. Nechtěl bych tam být.
FOTO z muzea.

popis Ale rychle na cvičiště, 9. tankový den je připraven. Po slavnostním zahájení a projížďce ministra obrany v obrněném bojovém vozidle z Afganistánu vjely do areálu dva tanky. Malý tančík Strv m/37, vyráběný za prvé republiky v Čechách pro švédskou armádu a nejmodernější upravené Téčko -  T 72 M4 CZ. Bitva začíná. Je to ukázka boje na Labi na konci 2. světové války, kdy spojenecká vojska a Rudá armáda likvidují poslední zbytky vojenských sil německé říše. Předchůdce Tatry 111 přivází vojsko wermachtu, to zaujímá své pozice v zákopech a na ně útočí spojenecká armáda. Vidíme mnoho obrněných transportérů, tanků a děl, ale nebudu odhadovat co bylo co. Jak jsem říkal, nejsem znalec vojenské techniky. Jen vím, že se na bojišti ukázala replika německého Tygra i skutečné ruské Téčko (s číslem 25 snad druhé ráno 9.května 1945 v Praze). To bylo součástí útoku rudé armády od východu i při "bitvě" v Lešanech. Spojenci a Rudá armáda vítězí a Němci se vzdávají. Musím ocenit práci barandovského pyrotechnika, který připravil stovky působivývh efektů. Po bitvě proběhla přehlídka veškeré techniky z bitvy. Kolem nás duní pásy těžkých tanků a projíždí různá vozidla pěchty i dělostřelectva. Závěr provedla jízda izraelské Merkavy (hrozný stroj) a Téček, poslední z Československé armády a dnešní T 72 M4 CZ. Jak jsem již uvedl v úvodu, nejsem žádný příznivec vojenství, zvláště, když si uvědomím jaké lidské úsilí a prostředky jsou vrhány ke zkáze člověka a miliony lidí, kteří již díky této a podobné technice nežijí, ale určitě stálo za to Lešany navštívit a vše vidět. Příští rok můžete i vy 1.září 2012 zajet na již 10.Tankový den kousek za Prahu. 
FOTO z bitvy
.

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde