iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií zajímavých míst naší vlasti pořizovaných při společných letech s bratrem pilotem Vojtěchem Hanzlikem letadlem Navigator.
PLAKÁTEK 

Velká premiéra 
Kino Peruc
30. září 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie / Drama/ Pro herce Šnajdra je život jedna velká hra. Málokdo pozná, kdy věci myslí vážně. Jeho žena Markéta je už na něj alergická a manželskou krizi se snaží řešit u psychologa. Film Česko. Délka filmu 90 min.
  
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Putování papírového
draka
 
Kino Peruc
2. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Pohádka pro nejmenší děti.  Animovaný. Program krátkých tematicky i stylisticky rozmanitých animova-ných filmů pro diváky od čtyř do cca deseti let. Pásmo představuje současné snímky ze střední a východní Evropy. Délka filmu  70 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Jan Žižka 
Kino Peruc
7. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Historický/Akční/Drama. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Film Česko. Délka filmu  125 min.
Nevhodný do 15 let
.
Vstupné 100 Kč 

Song Ladies
Za Dubem
Peruc

sobota 15.10.2022
18 hod.
Koncert kladenského ženského vokálního souboru Song Ladies.
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic 2
Kino Peruc
16. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Akční/Dobrodružný/Komedie/Rodinný/Sci-Fi. Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného schopného nepřítele. A začal se nudit. Občas pomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů. Film  USA / Japonsko. Délka filmu  122. 
Přístupný film
Vstupné 50 Kč 

Pánský klub 
Kino Peruc
21. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie. Terapie pro „eroticky závislé“ svede dohromady naprosto nesourodou pětici. Setkání nabírají nečekaný spád a rozjíždí se svižná mozaika neuvěřitelných příběhů. Film Česko. Délka filmu 91 min. 
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Princezna Rebelka 
Kino Peruc
30. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Animovaný. Mia je dvanáctiletý sirotek. Žije v ulicích středověkého města, kde zná každý kout a které ji svým způsobem patří. S vrabčím hnízdem na hlavě a trochu umouněná je ale Mia samostatné, velmi vynalézavé a protřelé děvče. Film Francie. Délka filmu 89 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč   

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK
8. října 2022
sobota 16:00 hod.

Koncert v kostele sv. Bartoloměje Michaely Káčerkové (varhany) a Tomáše Strašila (violoncello).

PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana
Mezi tanky
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 31 říjen 2011

    Byl jsem poslední srpnový víkend pozván na Tankový den do Vojenského technického muzea v Lešanech. Nejsem žádný fanda do vojenské techniky a ani se v ní moc nevyznám. Ale zajímám se o historii a vojenství je jeho součástí.

Do Lešan jsme přijeli již v předvečer tradičního tankového dne, trochu si obhlédli areál (celý je tak velký, že by nám to trvalo jeden den), podívali se na pejsky, kteří to tam vše hlídají a večer poseděli u grilu se zaměstnanci a fandy vojenské techniky. Zajímavé popovídání a uznání nadšencům (třeba z Bílého Potoka), kteří z rezavých vraků dělají téměř nové stroje. Překvapilo mne, že muzeum má jen pár zaměstnanců, většinou civilních. Ale šli jsme spát, abychom byli odpočati na sobotu.
popis Od rána se do Vojenského technického muzea VHÚ Praha v Lešanech sjížděli další fandové vojenské historie se svými stroji a samozřejmě i tisíce diváků. V 10 hodin se otevřely haly vlastního muzea a my měli třičtvrtě hodiny na jeho prohlídku. Nedá se to stihnou a tak jsme kolem všeho jen prolétli. V bývalých velkých garážích je technická historie československé armády od roku 1918. Postupně jsme procházeli mezi skutečně historickými exponáty a končili jsme u strojů, které jsme ještě nedávno mohli vidět ve výzbroji AČR. Expozice je moc pěkně udělaná. okolní stěny a kulisy dotvářejí dobu, kdy dané auta, tanky, děla a další stroje ještě jezdily. Pod přístřeškěm naproti hangárům jsou vystaveny většinou pásová vozidla, včetně tanků. Viděli jsme i jejich funkční miniatury, dílka zručných modelářů.
 Poslední v řadě stojí rakety, ze kterých jde strach. Ty největší mají i svoji halu. Zajímavý byl průchod Ostravskou operací z posledních měsíců 2.světové války. Rachot, výstřely, záblesky a my v zákopech, to byl hodně živý obraz bojové situace. Ale oproti skutečnosti jen lehký odvar. Nechtěl bych tam být.
FOTO z muzea.

popis Ale rychle na cvičiště, 9. tankový den je připraven. Po slavnostním zahájení a projížďce ministra obrany v obrněném bojovém vozidle z Afganistánu vjely do areálu dva tanky. Malý tančík Strv m/37, vyráběný za prvé republiky v Čechách pro švédskou armádu a nejmodernější upravené Téčko -  T 72 M4 CZ. Bitva začíná. Je to ukázka boje na Labi na konci 2. světové války, kdy spojenecká vojska a Rudá armáda likvidují poslední zbytky vojenských sil německé říše. Předchůdce Tatry 111 přivází vojsko wermachtu, to zaujímá své pozice v zákopech a na ně útočí spojenecká armáda. Vidíme mnoho obrněných transportérů, tanků a děl, ale nebudu odhadovat co bylo co. Jak jsem říkal, nejsem znalec vojenské techniky. Jen vím, že se na bojišti ukázala replika německého Tygra i skutečné ruské Téčko (s číslem 25 snad druhé ráno 9.května 1945 v Praze). To bylo součástí útoku rudé armády od východu i při "bitvě" v Lešanech. Spojenci a Rudá armáda vítězí a Němci se vzdávají. Musím ocenit práci barandovského pyrotechnika, který připravil stovky působivývh efektů. Po bitvě proběhla přehlídka veškeré techniky z bitvy. Kolem nás duní pásy těžkých tanků a projíždí různá vozidla pěchty i dělostřelectva. Závěr provedla jízda izraelské Merkavy (hrozný stroj) a Téček, poslední z Československé armády a dnešní T 72 M4 CZ. Jak jsem již uvedl v úvodu, nejsem žádný příznivec vojenství, zvláště, když si uvědomím jaké lidské úsilí a prostředky jsou vrhány ke zkáze člověka a miliony lidí, kteří již díky této a podobné technice nežijí, ale určitě stálo za to Lešany navštívit a vše vidět. Příští rok můžete i vy 1.září 2012 zajet na již 10.Tankový den kousek za Prahu. 
FOTO z bitvy
.

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2022
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Výstavy 2022:

5. 3. - 24. 4. 2022
Africký sen
Ilona Rosenkrancová 
-----------------------------
30. 4. -  26. 6. 2022
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
___________________
2. 7. - 26. 8. 2022
MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
--------------------------------------
3. 9. -  30. 10. 2022
Letem naším světem
Roman Hanzlik

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 32794344

Kdo je zde?

19 hosté