iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc

MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
2. 7. - 28. 8. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava fotografií karlovarského fotografa, který se věnuje převážně barevné fotografii z prostředí rockových koncertů, MFF, sportu, rád fotí přátele, přírodu i život a dění kolem sebe..
PLAKÁTEK 

10. výročí Stradonek
Stradonka
15.7.2022 19 hod.
Sraz před hospodou Pod Rozhlednou. Skleničku na přípitek s sebou. Srdečně zve Klub žen Stradonice.
PLAKÁTEK

Po čem muži touží 2
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
15. července 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie. V druhém díle poznáváme na počátku Irenu Kopáčovou, psycholožku, specialistku na partnerské vztahy. A nutno říct, že neprožívá zrovna dobré období. Film  Česko. Délka filmu 95 min.        
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Tržnice a bazárek
Za Dubem Peruc
16.7.2022 13 - 17 hod.
Moderní i retro kousky do interiéru a pro radost.
PLAKÁTEK

Kdyby radši hořelo
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
22. července 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie./Drama. ‎Obyvatelé jedné české vesnice se připravují na Velikonoce,  když oslavu naruší dodávka, která narazí do fontány na náměstí. Všem je jasné, že se jednalo o teroristický útok. Film  Česko. Délka filmu 87 min. 
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 120 Kč   

Prezidentka
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
29. července 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie/Romantický. Kateřina Čechová, historicky první česká prezidentka,   se odhodlá k riskantnímu kousku. Vezme si paruku a v doko-nalém převleku se v noci potají vytratí z Hradu. Film  Česko. Délka filmu 97 min. 
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč   

Hádkovi
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
12. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie. Dva bratři se svými ženami se potkávají v bytě svého dědy, který je v nemocnici. Bráchové se mají svým způsobem rádi, zato jejich manželky se nemohou vystát. Film  Česko.  
Přístupný film.
Vstupné 120 Kč 

Řekni to psem
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
26. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Romantický/Komedie. Dita místo vytouženého miminka dostane od přítele Filipa mladou kólii, přestože nikdy psa nechtěla. Navíc pro Ditu je pejskařská komunita směšná a nesnáší psí exkrementy. Film  Česko.  Délka filmu 85 min. 
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč 

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK 
Z-band   

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Z Galerie u Plazíka arrow JESENÍKY 2011
JESENÍKY 2011
Napsal Plazík st.   
Neděle, 18 září 2011
    Člověk se má podívat za hranice, ale nesmí zapomenout na naší krásnou zemi. Já jsem byl leckde, ale do Jeseníků jsem se za 63 let nedostal. Až letos!

    Stejně jako vloni, syn s kamarády objednali chaloupku, tentokráte v Rudné pod Pradědem, poblíž Malé Morávky. Opět na rozhraní července a srpna nás čekal společný týden.
popis    V sobotu 30.července pro mne přijel Petr s velkou a malou Bárou, ve Mšeném se připojil Mirek s Hankou a Pavel s Janou a po silnicích smáčených tu silnějším, tu jemnějším deštěm jsme vyrazili podél Prahy na Hradec. Cesta ubíhala, v Hradci jsme si trochu zabloudili (jeli jsme pro Barunku dvakrát skleněným tunelem) a kousek dál v Býšti nás dohnal hlad. V přeplněném motorestu jsme se moc dobře najedli, doporučujeme. Dále až do Mohelnice a po okreskách přes prvé kopečky Jeseníků a Rýmařov do  Malé Morávky. Zde jsme počkali na majitele chaloupky, do které nás dovedl a předal ji k užívání. Hezká dvojchaloupka pod silnicí do Rudné. Jen hospoda a krám v blízkosti nejsou. Všichni se ubytovali v podkroví, já si ustlal v obýváku. Dovolená začíná.
I v neděli pršelo. Zašli jsme do Rudné pro nákup, odpoledne se podívali na Formuli 1, někteří si zajeli do Bruntálu a jinak odpočívali. Na večeři jsme si zajeli do Malé Morávky do hospody V Kovárně. Nic moc. V pondělí už jen dopoledne mrholilo a tak jsme se rozjeli do lázní Karlova Studánka. Krásné upravené městečko, kde se moc dobře dýchá. Jen nahoře u půlparkoviště nějaký jeřáb a stavba trochu kazí prvý dojem. Přestalo pršet, tak vyjíždíme do Vrbna pod Pradědem a cestou obědváme v Ludvíkově U Jiřího. Opět výborné jídlo a obsluha, další doporučení. Vrbno běžné, ale hezké městečko a dobrá zmrzlina v cukrárně. Vracíme se a zajíždíme do Karlovic. Je zde muzeum Kosárna, ale v pondělí zavřeno. Další turisté sice zazvonili, ale byli odmítnuti rozmrzelým správcem. Takže už jen zpět na chalupu a večer trochu brnkání na kytaru s Hankou na lavičce venku.
popis Úterý. Sluníčko a modrá obloha, to je výzva k výstupu do hor a rovnou na tu nejvyšší - Praděd. Vyšli jsme z Karlovy Studánky po zelené, která se zdála nejschůdnější. Petr jel s kárkou pro Barunku, ale i tak je musel (kárku i Barunku)  občas nést. Cesta nebyla plně sjízdná, ale jak jsme později zjistili, mimo asfaltku skutečně nejschůdnější. Poslední metry jsme po silnici došli na Ovčárnu, známou ze sněhového zpravodajství. Množství občerstvoven, konečná autobusu pro ty nechodící a nad námi Petrovy kameny. Také jsme se posilnili a po asfaltce - chodecké dálnici - vyrazili k vrcholu Jeseníků. Turistů zde jdou skutečně stovky a proti sjíždí mezi nimi dost rychle cyklisté a koloběžky. Na obloze se začaly prohánět i mraky a když jsme dorazili k vysílači na vrcholu, byl z větší části v mlze. Malý odpočinek a jdeme zpět.popis Před Ovčárnou jsme se rozdělili, někteří šli po silnici k motorestu Hvězda, další tam sjeli autobusem a jen já s Mirkem jsme se vydali dolů po modré a žluté korytem Bílé Opavy. A vůbec jsme toho nelitovali. Po pěšinkách, lávkách, schůdcích, ale chvílemi i po kamenech v korytu čilého a zpěněného potoka, proto asi Bílá Opava, jsme procházeli užasnou scenérií úzkého kaňonu. V druhé polovině byl velký polom, ponechaný zde po minulém řádění živlů, tuším v roce 2005. Procházíme přes palouček s malým heliportem a vzpomínám na velmi úspěšnou píseň Paraletu z konce 90.let Na paloučku v lese. (Pro neznalé - PARALET = dodnes aktivní lounská kapela, ve které hrají dva z naší dovolenkové partičky.) Docházíme na silnici, každý bereme jedno auto a na Hvězdě nabíráme zbytek výpravy. Večer jsme si ugrilovali dobré masíčko.
popis Je tu středa a opět slunečno a modrá obloha. Jenže někteří už nechtějí na tůru, stejně jako můj 45 let porouchaný kotník. Takže volíme výlet auty do Bruntálu. O tomto městě slýcháme vždy spolu s problémy se zaměstnaností, ale mne překvapila upravenost okresního města. Nejdříve jsme se stavěli na tamním pěkném zámku, prohlédli zajímavou expozici zrenovovaného vybavení a trochu z historie kraje. Zašli jsme i na náměstí s originální moderní kašnou, ve které si malé dětí hrály s metrovou kamennou koulí. V blízkosti Bruntálu je přehrada Slezská Harta a my se chtěli trochu osvěžit v horkém dni. Oběd tentokráte ve Valšově - nedoporučuji. Dlouhé čekání a oběd průměrný. Přijeli jsme k jednomu rameni přehrady do Nové Pláně. Je zde pěkné, ale malé přelidněné koupaliště. U přehrady však nějaká možnost koupání není. Namočily se jen Barunky. Nejvíc se vykoupala Hanka, která s námi nejela u užila si bazénku u chalupy. My ještě nakoupili v Bruntále a pak nás čekal jen klidný večer na chalupě.
popis V tomto regionu je další přehrada a to hodně zajímavá, přečerpávací vodní nádrž Dlouhé stráně. Kde můžete vidět jezero na vrcholu kopce? Já a Petr jsme tuto touhu měli a tak to byl cíl dalšího dne dovolené. Přes Karlovu Studánku a Červenohorské sedlo jsme dojeli do Koutů nad Desnou. Zde je možno objednat si exkurzi do elktrárny v dolní nádrži přehrady, ale na další tři dny bylo obsazeno. Rozhodli jsme se, že se podíváme k horní nádrži. Jenže Pavel už nechtěl o tůrách ani slyšet, jel tedy s Janou Mirkovým autem do Velkých Losin, ten tam šel s Hankou pěšky - hezky dlouhá procházka a vzhůru jsme se vydali jen my, Baruky, Petr a já. No vydali, spíš vyjeli. Na Medvědí horu novou lanovkou a odtud mikrobusem až pod nádrž. Přeci jen pro malou Barunku by to bylo moc (ale asi i pro nás). Horní nádrž Dlouhé stráně je skutečně úchvatné dílo a je odtud rozhled na všechny strany, i na již námi navštívený Praděd. Bylo vidět, že elektrárna pracuje, z nádrže již za dopoledne ubyla asi polovina vody. Obešli jsme více než polovinu oválu a poté se vydali pěšky zpět. Chvíli jsme tápali po správném směru, ale s pomocí lidí znalých jsme našli kouzelnou pěšinu uprostřed mohutného borůvčí. Ochutnali jsme modré plody, kochali se pohledy na horskou květenu a ošlehané pahýly stromů. Směrníkem k cíli nám byly tři větrné elektrárny. Zbytek cesty již vedl po horské silnici a z Medvědí hory jsme sjeli zpět dolů do Koutů. Další nádherný zážitek z letošní dovolené a další moc dobrý oběd v hotelu Pod sedlem (?) se vzornou obsluhou již starších manželů (?). Doporučuji! Dojeli jsme kamarády v Hotelu Žerotín ve Velkých Losinách. Tušil jsem, že známý zámek již nestihnu, alespoň se podívat do Muzea papíru. Místní číšnice ani nevěděla, že existuje, ale já si ho všiml asi 50 m od hotelu. Nikdo už nikam nechtěl, tak jsem šel sám. A vůbec jsem neprohloupil. Prohlídka trvala celou hodinu a stála za to. Viděli jsme vše od papyrusu a pergamenu, až po nejmodernější papírenské stroje. a hlavně skutečnou výrobu ručního papíru. Vždyť je zde jeho jediný výrobce ve Střední Evropě. Taky jsem si kousek koupil. V hotelu na mne čekal již jen Petr s holkama, ostatní už odjeli. Večer jsme si zahráli zajímavou hru o Evropě.
A čekal nás poslední celý den na chaloupce. Šli jsme pěšky kolem štol a velkého hřebčína, ve kterém dožíval i snad nejznámější český kůň Železník, do Malé Morávky. Dobrý oběd Na Rychtě. U Kovárny jsme se mrkli za bůra do mini galerie. Zde zajímavá žena, řekl bych až čarodějka, učí děti různým ručním pracem. Ty vyřezávají ze dřeva, vyrábí různé ozdůbky a bižuterii, zalévají barevné sklo do olova, zkrátka vyrůstají z nich šikulové. Záslužná práce! Někdo autobusem, my s Barunkami a Petrem opět pěšky kolem památné lípy zpět na chalupu. Začalo pomalu balení, vždyť už ráno odjíždíme. Večeře byla prima, vše co zbylo do pekáče. Ráno naložit, předat a zaplatit chalupu a odjezd směr domů. Opět prší, od Olomouce jedeme kousek po dálnici, u Moravské Třebové Třebové zácpa, kterou objíždíme po okreskách, oběd opět v Býšti a pozdě odpoledne jsme byli doma. Kluci hráli večer v lounské knihovně, ale já si už užíval svého peruckého domečku a vstřebával zážitky z prima dovolené s bezva partou.

JESENÍKY I. - partička http://plazik.rajce.idnes.cz/JESENIKY_I._-_particka_-_30.7._-_6.8.2011/
JESENÍKY II. - Na Praděd http://plazik.rajce.idnes.cz/JESENIKY_II._-_Na_Praded_-_30.7._-_1.8._2011/
JESENÍKY III.- Bílou Opavou http://plazik.rajce.idnes.cz/JESENIKY_III._-_Bilou_Opavou_-_1.9.2011/
JESENÍKY IV.- Dlouhé stráně http://plazik.rajce.idnes.cz/JESENIKY_IV._-_Dlouhe_strane_-_4.8.2011/
JESENÍKY V. - města http://plazik.rajce.idnes.cz/JESENIKY_IV._-_mesta_-_3._-_5.8.2011/

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde