iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jaroslav Maťák
VIDÍM
Prodlouženo
11.5. - 28.6.2020

Galerie u Plazíka
Peruc
Jaroslav Maťák, fotograf celý život spojený s Litoměřicemi. Výstava představuje jeho tvorbu od jeho počátků koncem 50. let až po závěrečné práce těsně před smrtí.  Výstava je přístupná při dodržení předepsaných hygienických opatření o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin až do 28. června 2020.
PLAKÁTEK

Jana Mézlová
JE LIBO VEJCE?
28.5. - 21.6.2020
Oblastní muzeum Louny
Výstava kalíšků na vajíčka ze sbírky perucké Akademické malířky Jany Mézlové.
PLAKÁTEK

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

Charlotta Garrigue Masaryková
Američanka, která se stala Češkou

12.6.2020 18 hod.
Za Dubem Peruc
Stodolní divadlo
Komponovaný pořad z dopisů a vzpomínek Charlotty a Alice, provázený lidovými písněmi a hudbou.
PLAKÁTEK 
 

Výroční koncert
100 let CČSH
14.6.2020 14 hod.
Kaple M.J.H. Peruc
Husité zvou na odložený koncert Chrámového pěveckého sboru NO CČSH v Lounech.
PLAKÁTEK
     

Marrákeshem krok za krokem
19.6.2020 18 hod.
Za Dubem Peruc
Stodolní divadlo
Přednáška PhDr. Marie Imbrové.
PLAKÁTEK
   

Zámecký piknik & noční karneval
20.6.2020 13 hod.
Zámek Pátek n.O.
Kostýmovaný zámecký piknik & noční karneval v maskách, soutěž o nejlepší fotografii v zámeckých nikách, odpolední hry a soutěže o drobné ceny
Zámek Pátek 

Tajemný poklad na Pátku
27.6.2020 14 hod.
Zámek Pátek n.O.
Šerm a různé kratochvíle pro všechny hravé lidičky.
Vstupné dobrovolné

Zámek Pátek  

Peruc kino
UZAVŘENO 
Obecní kino v Peruci zůstává uzavřeno až do 31. srpna 2020. Pokud to podmínky umožní, bude znovu otevřeno od září 2020.

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Ukliďme Perucko
2020 
ODLOŽENO !
PLAKÁTEK   

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum uzavřeno.
Muzeum české vesnice bude pro veřejnost otevřeno od úterý 9. června 2020, a to bez konání slavnostní vernisáže. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020, v průběhu června bez konání kulturních a doprovodných akcí. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Peruc, Obecní knihovna
Obecní a místní knihovny budou pro veřejnost otevřeny od pondělí 8. června 2020, v průběhu června bez konání kulturních a doprovodných akcí. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek
 

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Cesta Prahou s prababičkou
Cesta Prahou s prababičkou
Napsal OLŠANY   
Pátek, 26 srpen 2011

    Další povídka z pera (nabo snad z klávesnice) přítele Petra. Tu prvou si už přečetlo přes 70 lidiček, tak snad se bude líbit i další. A já čekám i na vaše povídky. Rád se o ně podělím se čtenáři Peruckých stránek.

Neznalá chodem velkoměsta, o dopravních předpisech nemaje potuchy, že jsou, rozhodla se naše prababička Anežka zastavit rozjetou tramvaj.
Okamžitě vyhodnocuji situaci, která by se dala nazvat, nejvyšší stupeň ohrožení lidstva. Ne, o babičku se nebojím, stále mne připomíná, ,,Hochu, já něco pamatuju, dvě války jsem prožila a každej je na mě krátkej". Bojím se o všechny lidi v dosahu prababičky, v naší obci tajně přezdívanou Kalamita.
Přírodní jevy typu zemětřesení, tornáda, povodně a jiné, jsou oproti prababičce vůbec nic. Ta se naopak vyrovná vichřici a nejmodernější stíhačce. Tak, taková je Pramáti našeho rodu, a moje prababička Anežka.........
Na začátku naší společné cesty do velkoměsta jsem neustále přemýšlel a stále si opakoval stejná slova; co když. Snažil jsem se předejít katastrofickým scénářům, které stará babička realizovala, aniž o nich věděla, natož nějaký scénář četla.
S představou velkého množství sanitních vozů, hasičských jednotek a mnoha zraněných lidí, rozhodl jsem se všemi prostředky mě dostupných, to je během, milovanou Anežku zastavit a tak předejít konci světa. Po rychlé vizuální prohlídce okolí jsem onu mně známou postavu zahlédl kdesi v dáli. Tlačit se davem lidí a k tomu ještě běžet, byl nadlidský výkon. Zatím to vypadalo jako rychlochůze, ale Anežka už byla na dohled.
To nejhorší právě nastalo. Světelnou křižovatku překonala, jak statná srna a mávaje berlemi za sebou, proběhla kolem troubějicíh automobilů. Červené světlo na semaforu prostě babča ignorovala. Když jsem i já doběhl ke křižovatce a čekal na zelené světlo semaforu pro chodce, měla ta stará žena opět větší náskok za vzdalující se tramvají.
Když jsem opět začal s pronásledováním staré matky našeho rodu, stačil jsem zaslechnout mně známý hlas, křičící v dáli; "Mně jen tak neujedeš, ty zmetku". Tramvajová souprava začala zpomalovat, až zastavila na zastávce, v jejím závěsu se také konečně zastavila i moje pramáti, stačíct ještě  pro sebe dodat, "Tak jsem tě taky dostala.", aniž si uvědomila, že stoji mezi lidmi, kteří na onu tramvaj čekají.
Jakmile nastoupila, zeptal se ji řidič tramvaje, "Tak, kam to bude panimámo".  Anežka dechu popadajíc, prohlásila "Do Motola". Onen dobrý člověk se pousmál a prohlásil na celý vůz, "Na to vypadáte dost mladě". "Tak konec srandy a jedeme", prohlásila naše babička trochu uraženě.
"Já nejedu", prohlásil šofér. Na to pohotově babička odpověděla, "Tak jedˇ, já nemám čas." "Já taky nemám čas, ale jak říkám, nejedu do Motola."
"Lidi tady jsou, tramvaj taky a koleje tu už leží věčnost," pronesla ta statečná žena svoje poslední slova.
"Babičko, prosím vás, Motol je na druhou stranu, je daleko za námi, musíte jet zpátky."
"Tak otoč synku a jedeme do toho Motola." To už řidič nevydržel, a začal telefonovat o posily. Tu se ve dveřích vozu objevil policista se slovy, "Tak tady jste, vy ženská sakrametská." "Půjdete se mnou" prohlásil příslušník."  "Svámi nejdu, já chci do Motola!" "Tam už jste mohla jet před chvilkou s pohřebním autem, vy nevíte že se chodí po přechodu."
"Po přechodu jsem už dávno, chlapečku," odpověděla s úsměvem pohotově prababička Anežka.
Policista, už tak dost nahněván na babičku, pokynul řidiči tramvaje. se slovy že může odjet. Ten, ačkoliv ještě trochu rozčílený, oznámil na celou tramvaj všem cestujícím, "Tak tohle zpoždění nikdy nedoženeme."
"To je už jedno, čert vem zpoždění, ale takhle jsme se už dlouho nepobavili. Lepší než v televizi na Silvestra," ozvali se hlasy cestujicích v oné tramvaji. "Bába jedna, ucpe půl Prahy, lidi maj srandu, a jako vždy dostanu vynadáno já, řidič." prohodil tramvaják a jal se odjet.
"Tak co s vámi, občanko," ozval se příslušník policie k naší babičce. "Takhle mě neříkejte, já vám taky neříkám Orgáne," pravíce Anežka už opět trochu rozčíleně.
Z mého pohledu nastal ten pravý okamžik, opustit shromážděný dav přihlížejících občanů, začít řešit situaci a hlavně opět zachránit babičku. Při pohledu na mě, vytušil policista, že patřím k oné osobě, kterou právě zadržoval. Odvedl mě stranou od lidí a se slovy, ,,Teď mě poslouchejte, řeknu vám to jasně a jen jednou! Seberte si tu vaši příbuznou a ať jste pryč. Jinak bych ji musel nechat odvézt, ale né do Motola kam chtěla, ale rovnou k nám na stanici. To by mě čekalo víc papírování a to já nemám rád. Tak prosím vás koukejte zmizet."
Opět s novou vidinou, jak skupina těžkooděnců odváží starou ženu s pouty na rukou do neznáma, jsem ji uchopil za ruku se slovy, ,,Teď budeš zticha a neustále půjdeš vedle mně, bok po boku. Je  to jasné!.
Trochu posmutněle se na mě podívala a prohlásila, ,,Jasné, když tu velíš ty, ale tomu policajtovi bych to ještě vytmavila!" dodala Anežka.
,,Tak babčo, jde se na Metro," pohotově rozkazuji v opět nově nabyté funkci velitele a pomalu postrkuji matku rodu do vestibulu Metra. Moje prababička se znalecky porozhlédne, zhodnotí situaci a praví, ,,Synku, tady v životě nic nejezdí a ani nepojede."
,,Jezdí," pronesu a ukazuji  na eskalátor, ,,Jezdí tady schody a po těch pojedeme dolů."
,,Jiné tu nejsou," špitne slabým hláskem. To už nebohou ženu nasměrovávám až ke chodům. Před prvním schodem jsem se snažil dát  Anežce jasnou inskruktáž o nástupu a posléze o jízdě na jezdících schodech, když se to stalo. Po neblahé ženě mně zbyl v ruce pásek z jejího sáčka a pohled na v dáli ujíždějící příbuznou. Nedbaje všech předpisů, rovnou jsem se vrhnul na zábradlí mezi schody a horší než babička, sjel dolů jak po skluzavce s pohoršenými pohledy jedoucích lidí po schodech dolů.
Jakmile jsem byl dole, předhoníce babičku, počkal na ni a uchopil ji se slovy, ,,Honem pryč", doběhli jsme stojící vlakovou soupravu, jedoucí nám zatím neznámo kam.
Kam ? Tak o tom někdy příšte.

Petr Červenka. (Olšany)

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu