iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
3.9. - 19.11. 2023
víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.  Vernisáž proběhne v neděli 3. září 2023 ve 14 hodin.

PLAKÁTEK

Mavka: Strážkyně lesa

Kino Peruc
24.9.2023
neděle 15.30 hod.
Animovaný / Fantasy / Komedie. Víla Mavka je nově zvoleným strážcem a duší lesa. Jejím hlavním posláním je chránit proti zlu i před světem lidí posvátné Srdce lesa, zdroj samotného života. Mnoho obyvatel lesa má ale pochybnosti, zda milá a jemná víla Mavka zvládne. Film  Ukrajina. Délka filmu 99  min.        
Přístupný film
Vstupné 50 Kč

Zatmění
Kino Peruc
29.9.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie / Thriller. Hrají: Jakub Štáfek, Jan Zadražil, Ján Jackuliak, Tereza Švejdová, Albert Čuba, Vladimír Polák, Robin Ferro, Josef Carda, Anna Kadeřávková. Film Česko. Délka filmu 85 min.
Nevhodný do 15 let.
Vstupné 100 Kč

Na kole přes Alpy
Za Dubem Peruc
1.10.2023
neděle 16:00 hod.
Cestovatel Josef Sedláček bude vyprávět a promítat fotografie ze své cestě na kole přes Alpy až k moři.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 
Letní program
PLAKÁTEK

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK

Koncert
Smolnice kostel. sv. Bartoloměje
23.9.2023 v 16 h.
P. Černý - varhany, J. a O. Lébrovi - housle..
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Za Zdeňkem Sýkorou
Za Zdeňkem Sýkorou
Napsal Plazík st.   
Středa, 20 červenec 2011

   Již asi všichno víme, že odešel Zdeněk Sýkora, poslední z triumvirátu lounských malířů (Mirvald - Linhart - Sýkora), kteří překročili hranice českého výtvarného umění a jejich práce je ceněna v celém výtvarném světě. Ve středu na jedinečného člověka vzpoměli v Praze.

popis     Jeho kamarádi, přátelé a obdivovatelé se sešli ve středu 20.7. 11 v pražském Museum Kampa, kam je pozvaly Lenka Sýkorová a Meda Mládková. Paní Meda nazvala správně toto setkání OSLAVOU Zdeňka Sýkory a ne rozloučením, nebo vzpomínkou. Do prostorů výtvarného Musea se sešla více než stovka těch, kteří si lounského malíře vážili. Mezi přítomnými byli režisér Jaroslav Brabec, Jiří Bartoška, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a řada osobností kulturního a společenského života naší vlasti. Nechyběli ani Louňáci B. Roedl, Judr. Moravec a Salák, bratří Jírové, Zdeněk Šesták, Páter W. Horák a další malířovi přátelé.
popis    
Paní Meda Mládková neformálně všechny přivítala, vzpoměla na dlouholeté přátelství se Zdeňkem Sýkorou a vyzvala přítomné, aby zavzpomínali na zesnulého, ale stále živého přítele. Po počátečních rozpacích se mikrofonu ujali Jaroslav Brabec, Dr. Jiří Šetlík, Jiří Pospíšil a mnozí další. Přítomen byl i velvyslanec Francie v ČR Pierre Lévy, který připoměl osobní setkání s lounským malířem a to, že jeho obrazy zařadilo pařížské Centre Pompidou do své stálé expozice. Přečetl dopis Sýkorova francouzského přítele a výtvarného umělce Francoise Morelleta, který poukázal na podobný společný osud malířů z malých měst. Poslední vzpomínku vypověděl popis lounský Páter Werner Horák a zdůraznil Sýkorovu lásku ke svým Lounům, kterou dokázal i tím, že zaplatil jeden z obnovených zvonů chrámu sv. Mikuláše. Všichni přítomní cítili, že je v prostorách na Kampě Zdeněk Sýkora s nimi.
Za Zdeňkem Sýkorou mohou do Musea Kampa přijít všichni, kteří ho měli rádi a ctili jeho umění a charakter, až do 3. srpna. Ve výstavních prostorách galerie shlédnou asi dvacítků grafik a jednu malbu. Součástí výstavy je i promítání filmu J. Brabce Krajina o Sýkorově výstavě v Karlových Varech, se záběry z malířova lounského ateliéru.

    Já znal jméno malíř Sýkora, ale osobně jsem ho poznal až v divadle, při jeho pravidelných návštěvách vernisáží a představení po roce 2003. Imponoval mi i jeho důstojný zjev a klidný, tak trochu tajemný úsměv. Navíc byl jen o rok mladší, než můj tatínek a jako on za války pracoval na železnici. Když jsem mu později daroval moji panoramatickou fotku Českého středohoří, pousmál se, jel s rukou zleva doprava a zeptal se " Tady je jaro, zde léto a podzim. Kde máte zimu?" popis České středohoří bylo jeho láskou a velkou inspirací celoživotní tvorby. Potěšilo mne, že i to mé si pověsil doma na jednu ze stěn mezi své obrazy. Potkávali jsme se i později v divadle i při jeho vycházkách ulicemi Loun s paní Lenkou. Naposledy jsem s ním mluvil před rokem, kdy jsem mu šel popřát k jeho úžasné devadesátce.
Nedávno jsem viděl krásný film pana režiséra Brabce a jeho prostřednictvím se podíval do jeho lounského ateliéru. Před očima měl "své" České středohoří. Před týdnem jsem byl ve Francii, kterou měl tak rád a tam jsem se dozvěděl o jeho odchodu. Věděl jsem o jeho zdravotních problémech, v jeho věku obvyklých, přesto mě tato zpráva zarmoutila. V deštivou středu jsem se také vydal do Prahy, abych společně s jeho přáteli vzpomněl na tohoto jedinečného umělce. Paní Meda a Lenka stály před oknem, za kterým rozrývaly hladinu Vltavy proudy deště, nad jezem stála kopie židle Magdaleny Jetelové a na ní, stejně jako před lety Bohumil Hrabal, usedl Zdeněk Sýkora, klidně a tajemně se usmíval a byl rád, že je se svými přáteli.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde