iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Za Zdeňkem Sýkorou
Za Zdeňkem Sýkorou
Napsal Plazík st.   
Středa, 20 červenec 2011

   Již asi všichno víme, že odešel Zdeněk Sýkora, poslední z triumvirátu lounských malířů (Mirvald - Linhart - Sýkora), kteří překročili hranice českého výtvarného umění a jejich práce je ceněna v celém výtvarném světě. Ve středu na jedinečného člověka vzpoměli v Praze.

popis     Jeho kamarádi, přátelé a obdivovatelé se sešli ve středu 20.7. 11 v pražském Museum Kampa, kam je pozvaly Lenka Sýkorová a Meda Mládková. Paní Meda nazvala správně toto setkání OSLAVOU Zdeňka Sýkory a ne rozloučením, nebo vzpomínkou. Do prostorů výtvarného Musea se sešla více než stovka těch, kteří si lounského malíře vážili. Mezi přítomnými byli režisér Jaroslav Brabec, Jiří Bartoška, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a řada osobností kulturního a společenského života naší vlasti. Nechyběli ani Louňáci B. Roedl, Judr. Moravec a Salák, bratří Jírové, Zdeněk Šesták, Páter W. Horák a další malířovi přátelé.
popis    
Paní Meda Mládková neformálně všechny přivítala, vzpoměla na dlouholeté přátelství se Zdeňkem Sýkorou a vyzvala přítomné, aby zavzpomínali na zesnulého, ale stále živého přítele. Po počátečních rozpacích se mikrofonu ujali Jaroslav Brabec, Dr. Jiří Šetlík, Jiří Pospíšil a mnozí další. Přítomen byl i velvyslanec Francie v ČR Pierre Lévy, který připoměl osobní setkání s lounským malířem a to, že jeho obrazy zařadilo pařížské Centre Pompidou do své stálé expozice. Přečetl dopis Sýkorova francouzského přítele a výtvarného umělce Francoise Morelleta, který poukázal na podobný společný osud malířů z malých měst. Poslední vzpomínku vypověděl popis lounský Páter Werner Horák a zdůraznil Sýkorovu lásku ke svým Lounům, kterou dokázal i tím, že zaplatil jeden z obnovených zvonů chrámu sv. Mikuláše. Všichni přítomní cítili, že je v prostorách na Kampě Zdeněk Sýkora s nimi.
Za Zdeňkem Sýkorou mohou do Musea Kampa přijít všichni, kteří ho měli rádi a ctili jeho umění a charakter, až do 3. srpna. Ve výstavních prostorách galerie shlédnou asi dvacítků grafik a jednu malbu. Součástí výstavy je i promítání filmu J. Brabce Krajina o Sýkorově výstavě v Karlových Varech, se záběry z malířova lounského ateliéru.

    Já znal jméno malíř Sýkora, ale osobně jsem ho poznal až v divadle, při jeho pravidelných návštěvách vernisáží a představení po roce 2003. Imponoval mi i jeho důstojný zjev a klidný, tak trochu tajemný úsměv. Navíc byl jen o rok mladší, než můj tatínek a jako on za války pracoval na železnici. Když jsem mu později daroval moji panoramatickou fotku Českého středohoří, pousmál se, jel s rukou zleva doprava a zeptal se " Tady je jaro, zde léto a podzim. Kde máte zimu?" popis České středohoří bylo jeho láskou a velkou inspirací celoživotní tvorby. Potěšilo mne, že i to mé si pověsil doma na jednu ze stěn mezi své obrazy. Potkávali jsme se i později v divadle i při jeho vycházkách ulicemi Loun s paní Lenkou. Naposledy jsem s ním mluvil před rokem, kdy jsem mu šel popřát k jeho úžasné devadesátce.
Nedávno jsem viděl krásný film pana režiséra Brabce a jeho prostřednictvím se podíval do jeho lounského ateliéru. Před očima měl "své" České středohoří. Před týdnem jsem byl ve Francii, kterou měl tak rád a tam jsem se dozvěděl o jeho odchodu. Věděl jsem o jeho zdravotních problémech, v jeho věku obvyklých, přesto mě tato zpráva zarmoutila. V deštivou středu jsem se také vydal do Prahy, abych společně s jeho přáteli vzpomněl na tohoto jedinečného umělce. Paní Meda a Lenka stály před oknem, za kterým rozrývaly hladinu Vltavy proudy deště, nad jezem stála kopie židle Magdaleny Jetelové a na ní, stejně jako před lety Bohumil Hrabal, usedl Zdeněk Sýkora, klidně a tajemně se usmíval a byl rád, že je se svými přáteli.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde