Při minulém setkání peruckých rodáků se v nové Galerii u Kozorožce paní Kopicové představili tehdejší peručtí výtvarníci a fografové. Nejinak tomu je i letos výstavou 6+1 výtvarníků z Peruce a Černochova.
V sobotní odpoledne po koncertu místní dechovky Rodáci se další peručtí rodáci a další přátelé sešli v Galerii u Kozorožce na peruckém náměstí. Asi padesátka přítomných se přemístila na kouzelný dvoreček, kde je přivítala domácí pyní Hermína Viera Kopicová. Představila vystavující výtvarníky a pozvala všechny ke shlédnutí vystavených děl a k milému a chutnému pouťovému občerstvení.
A kdo se v prvé z peruckých soukromých galerií představuje?
Antonín Kučaba
Narodil se na Peruci v roce 1932. Má vysokoškolské ekonomické vzdělání a dlouhou dobu žil trvale v Mostě. Intenzivně maluje od roku 1960. Vystavoval v Chomutově, Mostě, Litvínově, Teplicích na Děčínské kotvě, ale také v zahraničí. V současné době žije a maluje na Peruci.
Jan Pražák
Emeritní výpravčí vlaků, se narodil v Olomouci. Na Peruci žije od roku 1962. Vystudoval několik středních škol, kde se velice úspěšně věnoval deskriptivní geometrii a odtud byl jen krůček k amaterskému malování. Má za sebou bohatou výstavní činnost. Je členem sdružení VOSA v Lounech a před sebou má ještě mnoho plánů.
Jiří Menoušek
Narodil se v roce 1952 v Praze. Absolvoval několik středních škol, včetně výtvarného směru a již řadu let pracuje v lounské nemocnici jako vedoucí okresní lékařské knihovny. Malbě se věnuje od roku 1982 a od roku 1987 je členem Volného sdružení amatérů (VOSA) v Lounech. Letos to bude již 24 let co se Peruc stala jeho domovem.
Hermína Viera Kopicová
Narodila se v Komárně . V Čechách žije od svých 15 let. První výtvarné vzdělání získala na střední škole v Sokolově, další pak na Pedagogické fakultě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V současné době žije a tvoří na Peruci.
Josef Kopic
Narodil se 20. února 1949 v Praze. Je absolventem filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, obor psychologie. Vystavoval spolu s Jiřím Němčickým v roce 1982 a 1992 v Okresní knihovně v Lounech, v roce 1999 v čajovně v Lounech a v roce 2000 v muzeu v Blovicích V současné době žije a tvoří na Peruci. O svém díle říká: „Každý objekt má tři jména. To pracovní, dotýkající se jen povrchu ("ten rozštípnutý");pak skutečné, vlastní, které je však magické, tajné a nevyslovitelné; konečně třetí, jehož individuálním vyslovením je navázán vztah mezi ním a vnímajícím. Protože nemám rád přezdívky (skutečné jméno, které tuším je nevyslovitelné) a současně si vážím svobody každého člověka, objekty jsem viditelně nenazval“.
Luděk Škrip
Narozen v roce 1972 za pohnutých okamžiků v Praze, kde strávil první roky svého života. 1979 – maluje a kreslí své první skici pomocí všeho co najde a upoutává pozornost svých spolužáků v malé škole v Havrani. V letech 2003/2004 na řadu přicházejí laky a malby na přilby, kapoty a jeho celkový zájem se ubírá jiným směrem. V roce 2005 objevuje airbrush, americkou retuš a zajímá se o práci s ní. Na podzim 2007 připravuje malou soukromou výstavu na Peruci. Zalíbí se mu to malebné místo natolik,že tam již zůstává a tvoří dále. Od roku 2009 pracuje pouze na papír, kombinuje americkou retuš, pastely,tužku a akvarel dohromady. Ve svém ateliéru vytváří tématické obrazy a portréty. Soustředil se na zakázkové portréty pro přátele a tématické obrazy památek Středohoří.
Mgr.Marie SPODNIAKOVÁ
Bohužel o perucké paní učitelce z Černochova a jejích plastikách jsem nezjistil bližší podrobnosti.
|