iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Exprese
Maxim Reed, Adam Machálek, Nela Jelínková
8. 3. - 27. 4. 2025

Obrazy a fotografie studentů Gymnázia Slaný.
Otevřeno o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin..
PLAKÁTEK

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Dábeřské údolí
Přírodovědná vycházka

Peruc, u kempu
24. 4. 2025, 10 hod.

Oblastní muzeum Louny vás zve na vycházku do jednoho z nejkrásnějších údolí na Lousku.
PLAKÁTEK 

Orel rozsápe orla
Peruc, Pamětní síň E. Filly
2. 5. 2025 10 - 18 h.

Zahájení výstavní sezony.
PLAKÁTEK  

Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025

Výstava fotografických obrazů a autorské čtení.
Vernisáž v sobotu 4. května ve 14 hodin.
PLAKÁTEK 

Koncert ROPS
Peruc Za Dubem
Stodolní divadlo

4.5.2025 16 hod. Tradiční koncert Ročovského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK  

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Duben
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice

 
You are here: Hlavní strana arrow Školy arrow Muzika v Besedě
Muzika v Besedě
Napsal Plazík st.   
Úterý, 26 duben 2011

      Skutečně od té doby, co jsem důchodce a mám plno času, tak nic nestíhám. Začnu stírat dluh akcí z prvé poloviny dubna, křtem nové desky LP a 5P.

  popis    Už 13.dubna jsem se vydal na pozvání kamarádů do Prahy, kde v Malostranské besedě křtil své nové album Luboš Pospíšil se svojí zmlazenou kapelou 5P. Počasí bylo k ničemu, ale koncert úžasný. Luboš hrál a zpíval jako mladík, stejně tak Bohouš a "mladíci" Martin, Ondra i naše Pájinka udivovali Pražáky svým perfektním hudebním projevem. Pájinka si dokonce sólově zazpívala za jistou Janis Joplin. Překvapivý byl kmotr Honza Haubert od Visáčů, ktarý si spolu s celou kapelou LP a 5P zazpívai Známku punku. Přijela se podívat i Pájina maminka a já měl perfektní dovoz až domů.

FOTO z Malostranské beseda
a ještě jednou pár FOTEK v černo-bílém.


A co nám o novém albu napsal Ondra si můžete přečíst zde:

Tisková zpráva: Luboš Pospíšil a 5P – nové řadové cd vychází 13. 4.

    Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete, nedávno vstoupil mezi šedesátníky. Jakoby ale nebylo šedesát jako šedesát. Místo aby se Luboš Pospíšil a 5P pohodlně vezli na vlně úspěšného narozeninového turné korunovaného vyprodaným koncertem v pražské Akropoli, připravili řadovou desku z čerstvého materiálu. Album nazvané Chutnáš po cizím ovoci vyšlo ve středu 13. dubna a bylo pokřťěno v pražské Malostranské besedě a představeno v následujíci koncertní šňůře.

Chutnáš po cizím ovoci
Nové písničky vznikly jakoby mimochodem v průběhu roku 2010, paralelně s pilným koncertováním v rámci turné „60“. O hudbu se již tradičně podělili dva veteráni v sestavě Luboš Pospíšil a Bohumil Zatloukal za vydatného aranžérského přispění mladších členů kapely. Dvorní mistr slova Pavel Šrut tentokrát figuruje „pouze“ pětkrát, po dlouhých dvaceti letech se znovu přihlásil o slovo někdejší člen 5P a jeden z nejvytíženějších českých textařů Jan Sahara Hedl. O zbylé texty se podělili klávesista současných 5P Ondřej Fencl, krkonošský trubadúr Pepa Lábus a v jednom případě také Pospíšil sám.
Album překvapí svěžím zvukem, který má na svědomí jeden z nejtalentovanějších sound-engineerů (a kytaristů) současnosti, devětadvacetiletý Lukáš Martinek. Do prvotřídně vybaveného studia Svárov se s ním 5P zavřeli téměř na měsíc a v tvůrčí atmosféře společně docílili velmi přirozeného výsledku.
Nikdy, Zátiší s dívkou a jestřábem a Vznikla zem jsou typické „zatloukalovské“ balady se silnou melodickou linkou a epickou atmosférou. Bigbítovou tvář nastavuje vypalovačka Nenápadné teď, jiný Saharův text Stále jsme to my oblékli 5P do aranže s přesahy až někam do americké garáže. Latinsko-americkou příměs má rozverná Chutnáš po cizím ovoci , houpavýObsidián a vlastně i vzpomínka na dávné doby a jediná starší písnička na cd Šlapala k ránu chodník. 5P ji v roce 1984 natočili jako svůj vůbec první singl s nuceně pozměněným textem, nyní vychází ve „správné“ verzi a přearanžovaná tak, že rozdíl čtvrtstoletí nehraje roli. Pop-rockově cinká Srpnový prstoklad a zadumaná Žena ledová, experiment a odvážný krok do neznáma je atmosférická „pospíšilovina“ Na útěku se světaznalým Šrutovým textem o tom, že „nejkrásnější bývají na útěku od muže, lehounce přiopilé“.
Od minulého alba Příznaky lásky se 5P sehráli, zjistili, co jim sluší a kam je to táhne. Z leckdy plamenných diskusí nakonec vyrostlo album, které má všechno, co je charakteristické pro osobnost Luboše Pospíšila a ještě něco navíc. Naléhavý vokál protagonistův, typickou kytarovou práci a tón Bohumila Zatloukala, ale i košatou rytmiku, joplinkovský vokál Páji Táboříkové, důmyslnou baskytaru Martina Štece, klávesovou rozmanitost a kytarový vklad Ondřeje Fencla (podstatná část klavírních partů byla nahrána na koncertní křídlo)...
Celkový ráz desky je akustičtější než dřív… ostatně, do hry vstoupí i hostující smyčcový kvartet. Na vytváření aranžmá se podíleli všichni 5P rovným dílem a je to znát. Lukáš Martinek se svými leckdy svéhlavými, ale ve finále účelnými nápady navíc představoval nový prvek, jakési zrcadlo vytvářející ve studiu jiskřivou atmosféru. To třeba když dorazil se saxofonem maestro Petr Venkrbec, který se nejprve roztesknil v baladě Vznikla zem, aby následně mazácky zaexperimentoval (Na útěku).
Přispěl-li Pavel Šrut „jen“ pěti texty, potom lze všech pět označit za jeho vrcholné kusy. Švihák Sahara Hedl pak, jak je jeho zvykem, ledabyle načrtl dva texty, z nichž kouká život sám a jakoby náhodou obsahují obraty, kterých se jiní textaři nedožijí za celý život.
Zpívající Luboš Pospíšil nad tím vším rozkvetl, nová deska 5P zkrátka chutná po čerstvém ovoci. A to včetně moderního obalu z dílny Vráti Horčíka s rozvernými fotografiemi Áji Dvořáčkové uvnitř.


    A jak že to bylo před čtyřmi lety? Luboš a jeho letitý spolupracovník Bohumil Zatloukal (ex-Hudba Praha) se po vzoru Radima Hladíka obklopili mladými muzikanty a pod obnovenou značkou 5P připravili nový repertoár. Jako vždy v kooperaci s jedním z nejosobitějších českých básníků Pavlem Šrutem, jehož inspirační studna je zřejmě bezedná. Luboš Pospíšil navázal na to nejlepší ze své bezmála čtyřicetileté hudební kariéry, do kapely se vrátily klávesy (Ondřej Fencl), což umožnilo oprášení nejednoho dávného fláku, za bicí usedla hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková, rytmiku dotvořil prvotřídní baskytarista z Nebřenského Vltavy Martin Štec. Generační bariéry rozmetala hned první společná zkouška a od té doby „to jede“, byť některé písně jsou starší než někteří účinkující muzikanti. A možná právě proto.
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde