iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Po stopách 1. pochodu

Louny - Pátek - Peruc
15. 6. 2024 
8 - 19 hod.

KČT a Oblastní muzeum Louny zvou na akci Po stopách prvního pochodu 1894. Strat Louny, náměstí - 28 km v 8 hod., Pátek nádraží - 10 km ve 13 hod., cíl Peruc nádraží.

PLAKÁTEK

Meghalaya
Cesta do Indie

Peruc
Za Dubem

16.6.2024 v 17 hod.
Promítání a vyprávění Toma Ulricha o cestě do severovýchodní  Indie.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Sladký život
Letní kino v parku
Pátek 14.6.
21.00 hod.

Hokejový reprezentant Rosťa Beran je borec každým coulem. Žije v luxusním bytě, má rychlé auto a spoustu mladých milenek v duchu hesla: Nad třicet let neberu! Peníze a titul mistra světa mu dávají báječný pocit nedotknutelnosti a nadřazenosti. Ale nic netrvá věčně… Nečekaný kolaps v posteli s krásnou blondýnou udělá za Rosťovou bohorovnou pohodou tlustou EKG čáru. Hrají: Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Jan Cina a další. Komedie / Česko / 2024 / 102 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Afrika se přestěhovala na Peruc
Afrika se přestěhovala na Peruc
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 březen 2011

   V Galerii u Plazíka na Peruci byla zahájena již pátá sezona (15. výstava) a na její návštěvníky ze všech stran koukají velké krásné oči malých černoušků. Fotografie ze své práce v africkém Zimbabwe zde vystavuje paní Marie Imbrová.

     Blížila se 15. hodina, my ještě připravovali poslední věci a moje galerie byla téměř plná. Připraveni byli i malí muzikanti se svojí slečnou Pavlou a tak jsem mohl dvě minuty po třetí dát pokyn k jejich hře a poté přivítat přes padesát milých návštěvníků.popis Hlavní slovo však měla autorka fotografií paní Imbrová z Černochova, která jezdí za malými obyvateli komunity v Tengenenge už hezkých pár let. Vždyť jí tam všechny děti  říkají Teta Marie (viz níže přivítací projev).  Posluchači s velkým zájmem vyslechli její slova, stejně tak i povídání její kolegyně Hany, která s ní na jihu Afriky byla letos v únoru. Další skladbička peruckých muzikantů a již mohou všichní přítomní obdivovat dokumentární fotografie, plné malých černoušků. Velký zájem byl i o mnoho výrobků afrických umělců, které byly rozloženy na výstavním pultu. Mnoho lidí si zakoupilo krásné dárky pro sebe i své blízké. Mimo fotografie a dárkové předměty přivezla paní Imbrová i chutné kremrole a karásky, které jsme všichni ochutnali.
Informace o životě v umělecké kolonii skutečně moc zaujaly a paní Imbrová byla středem zájmu návštěvníků, ale i redaktorů Žateckého deníku a Českého rozhlasu. Výtěžek z prodeje suvenýrů a hlavně příspěvek návštěvníků galerie (1215 Kč) budou odeslány na pomoc dětem z Tengenenge. Navíc slečna Pavla slíbila za své Království kopací míč pro malé černé fotbalisty.
Výstava bude přístupná o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin až do 8. května.  Pro zájemce - skupinky turistů, ale hlavně pro Mateřské a Základní školy je ochotna paní Imbrová do galerie opět přijet a povídat jim o svých zážitcích a zejména o malých dětech z Tengenenge.

FOTO z vernisáže (fotil kamarád Honza V. - díky).

ZDE čb fotky Jiřího Boudy. Taky děkuji.

Toto a mnohem více vyprávěla paní Imbrová návštěvníkům Galerie u Plazíka na Peruci.

NAROZENI V TENGENENGE

Vítejte v prostorách útulné galerie U Plazíka a seznamte se s dětmi žijícími v africké vesnici Tengenenge v Zimbabwe. Jen pro ty návštěvníky, kteří se jménem vesnice setkávají poprvé, stručně konstatuji, že byla založena uměle v šedesátých letech minulého století bývalým pěstitelem tabáku Tomem Blomfieldem. Ten na úpatí dolu na kámen zaměstnal dělníky ze své tabákové farmy, různého etnického původu a kultury, a společně s nimi začal sochat. Postupem času se Tengenenge etablovalo jako jedinečná sochařská komunita, mezinárodně respektovaná, největší pod širým nebem a zvláštní pospolitost, kde s kamenem žije, pracuje cca 1000 lidí, včetně žen a dětí. Když tam přijíždíte, tak se na volném prostranství blyští tisíce dokončených soch nabízených k prodeji… úžasný to pohled. Vesnice je ukryta v buši, cca 150 kilometrů na sever od Harare, mimo dosah civilizace, má však již rozvedenou tekoucí vodu a pod vedením nového majitele Dominka Benhury, který je vlastníkem dolu, se nyní snaží vyrovnat s ekonomickými změnami probíhajícími napříč celou zemí, zejména s úbytkem návštěvníků a turistů. Bez ohledu na skutečnost, že je nyní vesnice obklíčena silnicemi a těžebními stroji čínské firmy, která skoupila ostatní doly na kámen, však Tengenenge nadále žije a udržuje si pověst místa tvůrčího a inspirujícího a sociálně mimořádného. Rodinné i osobní vazby jsou tam velice silné, nikdo není úplně sám, a každý počin se tam ukládá do společné paměti… Do ní jsem již pravděpodobně vstoupila i já, jako GOGO Marie, což znamená teta a zdraví mne tam tak každý capart, co se zde v posledních pěti letech narodil a naučil mluvit.

Na zde prezentovaných amatérských fotografiích jsou děti zachyceny letech 2006 až 2011 a nezastírám, že mnoho snímků pochází z mnou organizovaných „dětských party“, které jsem pořádala, kdykoliv jsem do této komunity zavítala. A jako správná teta, všechny mé děti, tedy hlavně ty malé předškolního věku, dostávaly ovoce, sladké pití, hračku či jiný dárek a cukroví, dříve i doma pečenou housku, karásek (má hospodyně v byla na jejich pečení přeborník) a nyní tatranku… Vidíte je tedy na fotografiích usměvavé, nedočkavé… na dalších si hrají, čekají na jídlo, starají se o mladší sourozence nebo po něm touží, jako ta starší holčička na fotografii s uvázanou panenkou na zádech… A velcí kluci již staví pořádné závoďáky z bláta. Prostě typické africké děti s velkými kukadly, živé, neposedné a plné představ a snů o velkém světě, který je za hranicemi vesnice.

Nicméně mimo její prostor se dostanou velmi zřídka, vesnice je dost izolovaná a jedinou cestou ven je cestička do nejbližší školy, devět kilometrů buší, kam však nechodí všechny. Musí se zaplatit školné, pomůcky a uniforma… a jestli po něčem většina z nich sní, tak je to právě o tom, dostat se tam a pak ještě dál, tak daleko, kde začíná jiný život, z jejich pohledu opravdový život… Někteří o tom umí i vyprávět, neboť je již pár let učí anglicky moje přítelkyně, jediná středoškolačka ve vesnici, jejich učitelka Stella. Má ohromnou přirozenou autoritu, děti ji rády následují a chodí na angličtinu do školky, kterou tam již několik let se Stellou udržujeme a provozujeme. (Poslední mimořádná zpráva je, že v únoru tohoto roku byla dokončena stavba budovy skutečné školky, na jejímž spolufinancování jsem se podílela a aktivně se zde angažuje Klub přátel Tengenenge). Stella je mimo jiné i porodní bábou a tak se při svých častých návratech dovídám, které děcko mi do houfu přibylo, které se odstěhovalo, či zemřelo. Tím se pochopitelně mění i mé osobní plány a kromě slibu, že pomohu svým dětem, narozeným v letech 2005 až 2008, kdy jsem pracovala v Zimbabwe jako diplomat, rozšiřuji své aktivity tak, abych mohla pomoci všem dětem v komunitě. V tom mi výrazně pomáhá Klub přátel Tengenenge, který financuje těm malým obstarání rodných listů, uhrazuje výuku ve školce, těm starším zajišťuje učební pomůcky a hlavně přivádí od uplynulého roku do vesnice české dobrovolníky, kteří tu pár dní s dětmi pracují, zjišťují jejich potřeby a jsou ochotni podílet se na výuce… Pomaličku tak měníme, společně i s jejich rodiči, přeurčení dětí. Už neznají jen kámen, začaly kreslit, mohou si číst (před třemi lety jsem založila v Tengenenge knihovnu), chtějí chodit do školy a budou si moci časem rozhodnout o svém osudu. Věřím, že i díky všem členům Klubu přátel Tengenenge (více na www.tengenenge.cz) budou jednou hrdé na místo svého narození. Mimochodem více jak 30 z nich už to má ve svém novém rodném listě.

Děkuji za návštěvu a firmě pana Pavla Pláničky z Loun za zhotovení vystavených fotografií

Marie Imbrová (www.imbrova.cz.cc, mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde