iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

Kuciak: Vražda novináře
Kino Peruc
24.3.2023
pátek 19:00 hod.

Dokumentární. Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie. Film Dánsko / Česko / USA. Délka filmu 102 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Praha mlžná i slunná
Praha mlžná i slunná
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 24 únor 2011

    V Praze jsem byl na konci roku a zbyla mi ještě vstupenka na druhou část výstavy Karla Škréty. Tak jsem se v úterý 22.února vydal ráno vlakem směr naše hlavní město.

popis     Na výlety do Prahy jezdím v posledních letech vlakem, bez rizika na sedmičce, parkování a jízdy metrem, takto jsem za dvě hodinky přímo v centru. Navíc nyní jako důchodce, mne to tam i zpátky nestojí ani stovku. Masarykovo nádraží, Vystupovat!, a ja razím do ulic mého milovaného města.
    Nejprve jsem chtěl na Malém náměstí za fotografiemi J. Reicha v Galerii Zlatá lilie, chvíli jsem se toulal do obvyklé pražské otevírací doby, ale ouha. Zde se neotevírá v 10, ale až v poledne. Npopiso nic, vždyť je to kousek přes Klárov do Valdštejnské jízdárny.
     Zde je již zmíněná druhá část velké výstavy českého barokního malíře Karla Škréty. Tu prvou jsem viděl minule v Jízdárně Pražského hradu a vstupenka platí i zde. Škrétov obrazy i díla jeho současníků jsou úžasná. Krásně připravená výstava, díla z celé Evropy, z galerií i ze soukromých sbírek. Při každé výstavě najde člověk něco blízkého ke svému rodišti, popřípadě kraji. Minule to byl sv. Isidor ze Zlonic, tentokráte Škrétův portrét předka peruckého hraběcího rodu Thunů. Konečně ho máte i na jedné z fotografií zde vpravo (v galerii se smí fotografovat bez blesku). 
     Po těch Starých jsem šel minule, takže dnes kolem parlamentů vzhůru k hradu po Nových zámeckých schodech. popisTěsně pod prezidentským palácem mne překvapila zhroucená stříška a vyhozená knížka - nedočtená?. Snad Na hradě a v podhradí. Do hradu jsem nezašel, jen jsem jej minul kolem sochy T.G.M. a zamířil do Nového Světa. Kouzelný to kout staré Prahy s úzkými uličkami, malými domečky, kamennou dlažbou a starými zdmi. Zde člověk vstřebává energii a moudrost generací předků. Malý pohled na Loretu, vždyť je vlastně také součástí Nového Světa a Malou Stranou zpět dolů k Vltavě. 
     Tentokráte přímo k vodě, henží se to zde různým ptactvem. Ve vodě divoké kachny, nad hladinou rackové a npopisa břehu i ve vzduchu všude přítomní holubi. Mrknul jsem se na dvůr k Franzi Kafkovi, stojí tam dva pánové, kteří nemají problém s prostatou a šel dál pod oblouky Karlova mostu pozdravit Bruncvíka. Prošel jsem kolem Werichů a Sovových mlýnů, podíval se k českým rybářům, kde bydlili poslední vodníci v Čechách a už jsem byl na dalším mostě, tentokráte Legií. Čas letí, tak jsem schoval Olympus do brašničky a spěchal zpět k orloji na toho Reicha.
    Kouzelné černobílé obrázky staré Prahy, ale i české krajiny. Jen škoda, že jich je tu tak málo. Vše samozřejmě klasická technika (já jsem bohužel již po 40 letech celuloidu zdigitalizoval). V galerii jsou i alba mnoha dalších autorů, včetně mnoha známých starých fotografií (Ludvík). A ještě příjemná paní pokladní galerie. Vycházím na Staroměstské náměstí, mám již hlad, ale cestou ceny akorát pro českého důchodce. Polévky od 50 kaček výše a o obědech ani nemluvím. Tu jsem si všiml pod podloubím staré zdejší hospody a ejhle! Vepřové hody, ceny mezi pedesátkou a stovkou. Je to asi ostuda, ale já vesnickej kluk jsem si dal pražskou jitrnici. Ještě rychlé kafe u Hybernů a spěšným vlakem domů.
   Po šesté večerní vystupuji na Peruci, opět spokojen z krásného výletu s procházkou po mlžné i slunné Praze a prohlídkou dvou výstav. Musím zase na jaře vyrazit a podívat se na Prahu zelenou a kvetoucí.

FOTO - PRAHA mlžná i slunná
            PRAHA z Nového Světa
            PRAHA podmračená
            PRAHA městské ptactvo
            PRAHA čenobílá

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde