iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Peruc
úterý 27.2.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Aristokratka ve varu
Kino Peruc
Pátek 1.3.2024
19:00 h.
Hrabě Frank, manželka Vivien a dcera Marie žijí na zámku Kostka. Pomáhají jim hospodyně, údržbář a kastelán. Zámek chátrá kvůli nedostatku peněz. Objevuje se Bendina dcera, což vše ještě více komplikuje situaci. Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Pavel Liška... Komedie / Česko / Slovensko, 2024, 99 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Pchod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Praha mlžná i slunná
Praha mlžná i slunná
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 24 únor 2011

    V Praze jsem byl na konci roku a zbyla mi ještě vstupenka na druhou část výstavy Karla Škréty. Tak jsem se v úterý 22.února vydal ráno vlakem směr naše hlavní město.

popis     Na výlety do Prahy jezdím v posledních letech vlakem, bez rizika na sedmičce, parkování a jízdy metrem, takto jsem za dvě hodinky přímo v centru. Navíc nyní jako důchodce, mne to tam i zpátky nestojí ani stovku. Masarykovo nádraží, Vystupovat!, a ja razím do ulic mého milovaného města.
    Nejprve jsem chtěl na Malém náměstí za fotografiemi J. Reicha v Galerii Zlatá lilie, chvíli jsem se toulal do obvyklé pražské otevírací doby, ale ouha. Zde se neotevírá v 10, ale až v poledne. Npopiso nic, vždyť je to kousek přes Klárov do Valdštejnské jízdárny.
     Zde je již zmíněná druhá část velké výstavy českého barokního malíře Karla Škréty. Tu prvou jsem viděl minule v Jízdárně Pražského hradu a vstupenka platí i zde. Škrétov obrazy i díla jeho současníků jsou úžasná. Krásně připravená výstava, díla z celé Evropy, z galerií i ze soukromých sbírek. Při každé výstavě najde člověk něco blízkého ke svému rodišti, popřípadě kraji. Minule to byl sv. Isidor ze Zlonic, tentokráte Škrétův portrét předka peruckého hraběcího rodu Thunů. Konečně ho máte i na jedné z fotografií zde vpravo (v galerii se smí fotografovat bez blesku). 
     Po těch Starých jsem šel minule, takže dnes kolem parlamentů vzhůru k hradu po Nových zámeckých schodech. popisTěsně pod prezidentským palácem mne překvapila zhroucená stříška a vyhozená knížka - nedočtená?. Snad Na hradě a v podhradí. Do hradu jsem nezašel, jen jsem jej minul kolem sochy T.G.M. a zamířil do Nového Světa. Kouzelný to kout staré Prahy s úzkými uličkami, malými domečky, kamennou dlažbou a starými zdmi. Zde člověk vstřebává energii a moudrost generací předků. Malý pohled na Loretu, vždyť je vlastně také součástí Nového Světa a Malou Stranou zpět dolů k Vltavě. 
     Tentokráte přímo k vodě, henží se to zde různým ptactvem. Ve vodě divoké kachny, nad hladinou rackové a npopisa břehu i ve vzduchu všude přítomní holubi. Mrknul jsem se na dvůr k Franzi Kafkovi, stojí tam dva pánové, kteří nemají problém s prostatou a šel dál pod oblouky Karlova mostu pozdravit Bruncvíka. Prošel jsem kolem Werichů a Sovových mlýnů, podíval se k českým rybářům, kde bydlili poslední vodníci v Čechách a už jsem byl na dalším mostě, tentokráte Legií. Čas letí, tak jsem schoval Olympus do brašničky a spěchal zpět k orloji na toho Reicha.
    Kouzelné černobílé obrázky staré Prahy, ale i české krajiny. Jen škoda, že jich je tu tak málo. Vše samozřejmě klasická technika (já jsem bohužel již po 40 letech celuloidu zdigitalizoval). V galerii jsou i alba mnoha dalších autorů, včetně mnoha známých starých fotografií (Ludvík). A ještě příjemná paní pokladní galerie. Vycházím na Staroměstské náměstí, mám již hlad, ale cestou ceny akorát pro českého důchodce. Polévky od 50 kaček výše a o obědech ani nemluvím. Tu jsem si všiml pod podloubím staré zdejší hospody a ejhle! Vepřové hody, ceny mezi pedesátkou a stovkou. Je to asi ostuda, ale já vesnickej kluk jsem si dal pražskou jitrnici. Ještě rychlé kafe u Hybernů a spěšným vlakem domů.
   Po šesté večerní vystupuji na Peruci, opět spokojen z krásného výletu s procházkou po mlžné i slunné Praze a prohlídkou dvou výstav. Musím zase na jaře vyrazit a podívat se na Prahu zelenou a kvetoucí.

FOTO - PRAHA mlžná i slunná
            PRAHA z Nového Světa
            PRAHA podmračená
            PRAHA městské ptactvo
            PRAHA čenobílá

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde