iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Miroslav Krhounek
Prolétám
4.7. - 30.8.2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Výstava fotografií a veršů Miroslava Krhounka.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 4.července 2020 ve 14 hodin.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.
PLAKÁTEK 

KRAJINA
ZUŠ Postoloprty

20.6. - 31.8.2020
Galerie U kozorožce Peruc
Výstava kresby, malby, objektů z papíru a keramiky - prací žáků ZUŠ Postoloprty.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 18 hodin až do 31. srpna 2020.
PLAKÁTEK 
 

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

V síti
11.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Dokumentární. 3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Přístupný od 15 let.
Vstupné 70 .- Kč

16. Plutofest
18.7.2020 15 - 24 hod.
Zámecký park 
Peruc
Tradiční festival s devíti kapelami - více v plakátku.
PLAKÁTEK

Country minifestival
25.7.2020 13 hod.
Pod Stradonkou 
Stradonice
Tradiční festival se sedmi kapelami - více v plakátku. 
PLAKÁTEK 
 

Modelář
25.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

Letní slavnost Thun
1.8.2020 14 hod.
Muzeum české vesnice 
Peruc
Letní slavnost k výstavě 10 květin pro šlechtické rody Thun de Suys. Komentovaná prohlídka, hudební s taneční vystoupení, workshop. 
PLAKÁTEK  

3 Bobule
8.8.2020 17:30 hod.
Peruc kino
 Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

The Beatles Revival
& Karel Kahovec
14.8.2020 19.30 hod.
Restaurace Stromovka 
Louny
Koncert ke 30. výročí zahraní restaurace s parketem. 
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic
22.8.2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný/ Akční/ Dobrodružný/ Komedie/ Rodinný/ Sci-Fi. Schopnost utíkat nejrychleji ze všech na světě by ježek Sonic bez mrknutí oka vyměnil za opravdového kamaráda. Ze svého lesního útočiště sice chodí navštěvovat dobráckého maloměstského šerifa Toma, ale ten se tak úplně nepočítá, protože si Sonica při jeho rychlosti ještě nestačil všimnout. Film USA/ Japonsko . Délka filmu 100 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
 

Za Dubem
Peruc
Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum české vesnice je otevřeno od úterý 9. června 2020, včetně nové výstavy
10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys.
Provoz probíhá za specifických hygienických podmínek.
Otevřeno:
od půlky dubna - září, pondělí zavřeno, úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Ukliďme Perucko
2020 
ODLOŽENO !
PLAKÁTEK 
 

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Z mých pamětí VII - vzpomínky ředitele Kučery
Z mých pamětí VII - vzpomínky ředitele Kučery
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 31 leden 2011

   A jsme v roce 1925 v perucké Měšťanské škole s tehdejším ředitelem Karlem A. Kučerou a jeho vzpomínkami na působení v nové místní škole.

 

= Z mých pamětí =


(část Peruc)

 

Karel A. Kučera


 

6. pokračování    Moje trvalé zneklidňování v tom roce bylo výborným soustem pro učitele B.J., který vysadáváním v hospodách přiléval oleje do ohně, tj. pomluv proti mně. Týž zřejmě nedbal mých napomenutí a pokynů, a byv mnou šetrně upozorněn na zanedbávání svých povinností, vyzývavě mě nezdravil ani ve škole. Tací lidé byli vítámi ve společnosti sobě rovných.

    Veřejnost věděla, že tento učitel nesvorným působením se mnou a s některými členy učitel. sboru podrývá úctu, důvěru a vážnost ke škole, ale šetřila ho, až míra byla dovršena.

   Při obnově místní školní rady v měsíci lednu 1925 ani vlastní jeho druhové nevolili ho za svého zástupce, což velmi těžce nesl. Zle se rozhněval na svého druha – učitele J.L., který zaujal jeho místo v mšr. Nenávist jeho šla tak daleko, že jsem k uvarování možného škandálu byl nucen přemístiti jeho třídu z přízemí školy do 1.patra.

    Při ustavující schůzi místní školní rady dne 22.ledna 1925 byl zvolen předsedou Cyril Šušlík, hospodář. kontrolor, přítel školy. Za škol. dozorce byl pověřen Frant. Štros, kolář, muž mírný, klidný a vzdělaný.

Třída vaření v roce 1923. Uprostřed pravděpodobně pan ředitel Kučera a učitelka Sekerová.     Vyučování žen. ručním pracem na měšť. škole značně trpělo častým onemocněním učitelky Bohumily Strachotové, kteráž trpěla srdeční vadou.

    Když v únoru t.r. její nemoc propukla velkou měrou, byla k jejímu zastupování poslána učitelka Milada Sochorová z Loun, kteráž to považovala za pokoření. Dalo mi to mnoho práce, než jsem ji alespoň tolik uklidnil, aby mohla vyučovati. Po odchodu svědomité učitelky Ireny Sekerové vyučování ženským ručním pracím velmi trpělo samým „suplováním“.
Uvítal jsem zákaz účasti žactva na spolkovém tělocviku Federovaných Dělnických Tělocvičných jednot. Zákaz byl vydán po zjištění, že činovníci těchto tělocvič. spolků, překračujíce dovolené meze, zneužívali tělovýchovných cvičení k působení stranickému a vznášeli mezi žactvo nesnášenlivost náboženskou, národní i politickou.

Záběr do třídy ženských ručních prací žákyň měšťanské školy.

    Dne 23. května 1925 zavítali do perucké školy za vedení škol. inspektora Jos. Rybky učitelé a učitelky ze Slovenska (okres Košice a Prešov) v počtu 20. Byli přítomni vyučování ve škole. Zvláště se jim líbilo vyučování ruč. pracím výchovným v dílně školní (odb.učitel Mil. Přítel) a reje dívek na písně národní za vedení učitelky Ludmily Paškové.

    Na nádraží je uvítali za obec starosta Václav Babický s radním Jos. Stehlíkem, za místní školní radu předseda Cyril Šušlík se škol. dozorcem Frant. Štrosem a za školu mnou s několika dívkami školy měšťanské.

    Po prohlídce školy byl ve sborovně školy společný oběd, jejž připravily žákyně III.tř. měšť. za vedení učitelky Milady Sochorové, za pomoci mé ženy a tří manželek učitelů. Účastníkům zájezdu se na Peruci velmi líbilo a něšetřili svou pochvalou.

    Při zájezdu došlo k nedorozumění s provázejícím je četným učitelstvem z Loun, pro něž nebylo místa při obědě. Byli pozváni pouze zástupci škol vedle zástupců korporací.

Na konci škol. roku 1924 – 25 odešel z Loun školní inspektor Jos. Rybka za ředitele střední školy ve Vršovicích (Praha). Zastupování insp. bylo svěřeno slánskému inspektoru Jos. Štětinovi.

Od počátku školního roku 1925 – 26 byla snaživá a oblíbená učitelka Ludmila Pašková služebně přeložena do Loun a na její místo při měšť. škole byl přkázán učitel Eduard Sochor.

    Na konci listopadu 1925 podali starosta V. Babický a předseda mšr. Cyril Šušlík stížnost okres. škol. výboru v Lounech na učitele B. J. proti jeho hrubému a nedůstojnému chování, jakož i proti jeho zanedbávání povinností. Při projednávání stížnosti se ukázalo, že inspektor J. Š. Zřejmě nadržoval obviněnému jako svému druhu ze studií. Byv ošv. vyzván k podání vysvětlení o stížnosti, podal jsem pravdivé odůvodnění, ale disciplinární řízení proti obviněnému nebylo zavedeno. Divné to bylo úřadování zastupujícího škol. inspektora.

    Na základě konkursu jmenován byl školním inspektorem na Lounsku odbor. učitel F. Fučík, dosud referent u zšr., muž vysoce inteligentní a zkušený. Týž měl k Peruci rodinné vztahy. Měl za ženu dceru býv. řídícího učitele školy perucké Josefa Jelínka, muže velmi taktního a zasloužilého. Od počátku svého působení měl jsem na něho nejkrásnější vzpomínky. Jeho milé a přátelské jednání při učitelském sjezdě v Příbramě r. 1894 zanechalo v duši mé hluboký dojem.

    V dubnu r. 1926 navštívil měšť. školu zemský škol. inspektor Dr. Jos. Keprta, který s vedením školy byl velmi spokojen, o čemž se v poradě inspekční pochvalně vyslovil, a prohlásil školní administrativu za vzornou. Při rozloučení naznačil, že již asi na Peruci dlouho nezůstanu. Jako škol. odborníka bude mě třeba na jiném význačném místě.

    Při inspekci ho neuspokojil pouze jediný učitel, který bez promyšlené přpravy vyučování improvizoval. (E.M.).

    Jak jsem se později dozvěděl od přednosty III. odděl. zšr. vrchního rady A. K., svého vzácného přítele, vyslovil se zši Dr. Josef Keprta ve sborovém zasedání zšr. o škole perucké velmi pochvalně.

    Při té příležitosti zmiňuji se o učitel. osobách, jež se mnou v době zemské inspekce na měšťanské škole v Peruci působily:

Na snímku je učitelský sbor z 30. let, ve kterém jsou někteří učitelé, o nichž píše ředitel Kučera. V prvé řadě je jako třetího zleva Páter Václav Houška, čtvrtý Eduard Malý a další Irena Sekerová. Ve druhé řadě je jako druhý Miloslav Přítel, dále Karel Šercl, Čeněk Chládek a možná školník Josef Zima. Dalšími jsou Božena Hálová, Marie Šalamounová, Miloslav Němeček, Marie Tesárková (ta učila ještě i naši třídu) a Miroslava Janoušková.

    Nejstarší ve sboru byl Eduard Malý, povahově klidný, mírný, nadmíru uctivý. V jednání se stranami byl velmi opatrný, pověstné bylo jeho příslovečné „ano“. Ve školní praksi bral se uznávanými zásadami vyučovacími, ale pro reformy školské neměl zájmu. Znal dokonale místní poměry, a plně vyhovoval svému prostředí. Ochotně zastával svého stařičkého tchána ve službě varhanické.

    Karel Šercl. Muž vzdělaný, jemný a taktní. Povahově byl mírný a klidný, v povolání učitelském velmi svědomitý, ale méně rázný. Na svůj duševní rozhled byl málo podnikavý, což byla škoda. Byl milovníkem přírody a znamenitý kreslíř. Jeho poměr k dětem byl milý a přátelský. Titulní list v kronice školní svědčil o jeho kreslířském umění.

    Miloslav Přítel, vzácný to charakter, muž vzdělaný, taktní, nadmíru svědomitý a pilný. Trvale sledoval nové směry a proudy ve svém oboru (kreslení) a získané poznatky s úspěchem uplatňoval ve školní praksi. V jednání byl přímý, z duše se mu protivila pomluva a podezřívání. U dětí velmi oblíbený.

    Čeněk Chládek, mladý učitel, velmi snaživý pilný a obětavý, hotovitel zdařilých zeměpisných pomůcek vyučovacích, povahově milý a taktní.
    Eduard Sochor (bez odbor. zkoušky), učitel svědomitý a pilný, povahově mírný a klidný. Vyznačoval se chvalně známou ochotou v podnicích vzdělávacích jako dobrý hudebník a zpěvák.

    O učitelích a učitelkách jiných jsem se již postupem vypravování zmínil.
Přátelský poměr mezi mnou a učitelským sborem usnadňoval nám práci školní. Nekze to však potvrdit o učitel. sboru obecné školy. V něm rušil soulad zloduch J., jehož se všichni báli. Týž se pokoušel svésti pod svůj vliv i méně odolné povahy učitelů školy měšťanské, ale nepodařilo se mu to!

    Nemohu zapomenouti na dobrého člověka a oddaného přítele školníka Josefa Zimu, který vystřídal v roce 1924 školníka V.B. Na J.Z. mohl jsem se ve všem spolehnouti. Náležitě dbal o udržování čistoty a ochotně vypomáhal ve školní zahradě.


PS. Text pana ředitele Kučery jsem prostě přepsal, bez zásadních úprav a oprav, v pravopisu doby, ve které byly paměti psány. Na následujících stránkách píše o cestě na Moravu s učitelem Přítelem a o návštěvě Alice Masarykové v perucké škole. V závěru druhé kapitoly popisuje pan ředitel Kučera své přeložení z perucké školy.

Pokračování příště

Část 1.

Část 2. 

Část 3.

Část 4.
Část 5.

Část 6.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu