iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie U kozorožce Peruc
8.6. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část prvá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie u Plazíka Peruc
5.7. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část druhá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Benedikt Roezl ve Stradonicích
Benedikt Roezl ve Stradonicích
Napsal Plazík st.   
Sobota, 15 leden 2011
    Stradonické ženy nás pozvaly na další zajímavou akci, tentokráte scénické čtení v podání libochovické Scény o cestovateli a botaniku Benediktu Roezlovi. Příjemný program na sobotní odpoledne.

     Nebylo to prvé představení tohoto scénáře páteckého patriota a divadelníka z libochovické scény Jaromíra Tlustého. Autor musel jistě pracně pátrat po celém světě po materiálech o Benediktu Roezlovi, botaniku a cestovateli, který má blízký vztah k Pátku, kde prožil své dětství. Některé materiály našel v českých archivech, ale další v Rakousku, Německu Británii i v Americe. Právě Amerika byla cílem cest a pátrání po vzácných rostlinách českého botanika a jeho blízkých příbuzných.
   Jaromír Tlustý požádal své přátele, ochotníky Naďu Hladíkovou a Jiřího Dědourka a spolu nastudovali velmi zajímavé, poutavé a naupopisčné pásmo. Seznámili jsme se, zejména díky zachovaným dopisům B. Roezla a jeho synovců, s botanikovým životem v Evropě a Americe v polovině 19.století. Je překvapivé, kolik míst v severní, střední a jižní Americe navštívil a jaké množství nových rostlin, zejména květin, objevil, nasbíral a dokázal i dopravit do Evropy. Po návratu byl v celé Evropě uznávaným odborníkem a od ruského cara dokonce dostal za svoji činnost vyznamenání. Dnes má B. Roezl svůj hrob v Panenském Týnci a pomník v Praze na Karlově náměstí. Program byl doplněn malou výstavkou fotografií, map a indiánských předmětů. V hostinci U Pytláka se sešla snad stovka spokojených posluchačů.
    Divadelníkům z Libochovic patří dík za jejich pásmo a ještě větší ocenění si zaslouží stradonické ženy, které celoročně připravují zajímavé a vydařené akce, na které se sjíždějí desítky návštěvníků ze širokého okolí. Škoda, že na Peruci není zájem, ani ochota takto společensky žít.
     Až na několik vystoupeních místních dětí, což je samozřejmě moc pěkné a záslužné, se v tomto středisku regionu, s bohatou historickou i kulturní tradicí, téměř nic kulturního nekoná. V minulém období jsem byl členem místní kulturní komise, která dle mého neopracovala tak, jak by měla a snad ani nemohla. Téměř všechny mé návrhy na akce, výstavy a návrhy propagace Peruce byly zamítnuty. Jediné, co se pracně podařilo prosadit bylo divadelní představení Třetího věku z Loun. Na letošek jsem připravoval upomínku na perucký rod Thůnů, chtěl jsem udělat výstavu v muzeu o tomto významném rodu a besedu v kině se žijícími Thůny. To vše u příležitosti 100 let jedné významné události. Ani zde jsem nenašel podporu. To, jak si úřad městyse Peruc cení práci svých občanů se konečně ukázalo i v závěru minulého volebního období, kdy již nebyla komise svolána a ani ji nebylo řečeno Děkujeme, popřípadě vás Nepotřebujeme.

Několik ilustračních fotek ze Stradonic.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde