iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Praha zimní a výstavní
Praha zimní a výstavní
Napsal Plazík st.   
Sobota, 01 leden 2011

    Tak ještě jeden pohled do roku, který je nenávratně za námi. Mezi Vánoci a Silvestrem jsem si udělal výlet do naší krásné Prahy. V zimě je přeci jen trochu jiná než v léťe.

  Již delší dobu jsem přemýšlel o návštěvě některých úžasných výstav, které právě nyní v Praze probíhají. Sváteční čas konce roku je jistě vhodná doba a tak jsem si vybral úterý 28. prosince. A z výstav jednu historickou - Královský sňatek a jednu výtvarnou - Karel Škréta: Doba a dílo. Na tyto výlety jezdím většinou vlakem, kupovat si na dvě jízdy v roce dálniční známku je přepych a navíc, kde v Praze zaparkovat. Ráno v 7 jsem nasedl do motoráčku a po přestupu v Kralupech jsem byl po deváté na Masaryčce (Masarykovo nádraží). Jen to jízdné - zase o 50% dražší. Minule jsem platil za zpáteční lístek asi 120Kč, nyní již 180. Pak se dráhy diví, že s nimi téměř nikdo nejezdí.
popis    V Praze jsem byl brzo a tak jsme si před desátou hodinou ještě udělal procházku po Starém Městě. Ungelt, Týn, Staroměstské náměstí a pak do míst pro mne vždy tajemných a přitažlivých, do Stínadel Rychlých šípů. Vlastně do prostoru mezi Dlouhou třídou a nábřežím, kolem starého Haštala. Dnes je tato stará část Prahy hodně opravená, kostel ztratil novou omítkou své tajemno, ale čtenář Jestřábových knížek si zde dovede představit Vonty i pětici kamarádů, RS. Bylo deset a tak jsem šel do Domu u Kamenného zvonu. Zde probíhá vzácná výstava o době Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Prohlídka vystavených exponátů je fascinující. Vždyť kdy můžete vidět Zlatou bulu sicilskou, pohřební královské klenoty, nebo třeba poklady starých mincí - grošů a podobných ražeb. I když jsem prohlídku trochu uspěchal, trvala mi více než hodinu a půl.
popis    Venku mezitím vysvitlo sluníčko a mne čekala cesta na Pražský hrad. Přes Staroměstské náměstí, z Karlovy ulice jsem odbočil trochu bokem, přeci jen těch turistů je v Praze moc. Jo, kde jsou ty časy, když jsem si mohl vyfotit kdekoliv krásy staré Prahy. Staroměstskými uličkami jsem se dostal k Vltavě, k Lávce. Tradiční pohled na Hradčana, známý z mnoha stokorun, ale i pohledy na Vltavu a Národní divadlo. Vzhůru na krásný, ale přeplněný Karlův most. Již zmizelo lešení tzv. restaurátorů historické památky. Pozorní pozorovatelé mohou vidět jejich děsné řádění a znehodnocení 650 let staré památky. Z davu jsem se párkrát Olympusem porozhlédl a před koncem sestoupil na romantickou Kampu. Zde bylo podstatně klidněji a tak jsem chvíli pobyl na pobřežní zídce za Sovovými mlýny, pak na mostku u mlýnského kola a mříže plné zámků. Pokračuji podél Lennonovy zdi a vcházím na Malou stranu. Vzhůru radši opět postarnními uličkami, až v polsedním úseku mezi turisty kolem domu U Dvou sluncí. Pár pohledů z Radničních schodů a z rampy u hradu a kolem Špaňelského sálu a Jeleního příkopu rychle do Jízdárny Pražského hradu.
    Zde probíhá další jedinečná výstava, která se věnuje dílu a době Karla Škréty, uznávaného českého malíře 17. století. Škréta je uznáván v celém světě, jeho oltářní malby a portréty jsou perfektní. Kolem temných obrazů se člověk pohybuje pomalu, u každého díla je i jeho popis a souvislosti. Jen to osvětlení nebylo vždy perfektní, místo bez silných odlesků hledal člověk pracně. Výstava je doplněna i o obrazy Škrétových současníků, malířů i sochařů. Je zde i socha sv.Isidora ze Zlonic. Náhodou jsem se tam setkal s návštěvnicemi, které znaly Zlonice i kostelík sv.Isidora v Budeničkách. Jak říká Vláďa Petržilka, nescházejí se hory s horami, ale lidé s lidmi. Prohlídka pokračuje i na galerii, kde jsou i společná díla se synem Karlem Škrétou ml. Prohlídka nádherných barokních děl trvala opět dvě hodiny, takže jsem musel vypustit druhou část výstavy ve Valdštejnské jízdárně. Lístek mám, tak se snad do Prahy do začátku dubna ještě dostanu.
    Venkujiž  opět sluníčko zmizelo, obloha zešedivěla. Vlak mi jel asi za hodinu a čtvrt a tak jsem se pomalejší chůzí vydal hradem a po Starých zámeckých schodech dolů do města. Řeknu vám ale, že pohyb po pražských chodnících je po Kuberově zákonu artistickým výkonem. Zmrzlý a hrbatý led, jen symbolicky posypaný, to není nic pro mne. Taky jsem se druhý den nemohl ani postavit. Ale ještě k výletu. Prošel jsem opět Starým městem, zkusil se stavit u Černé matky boží (kamarád Franta ale u Kubisty nebyl), v pekárně v Hybernský si dal kafe a rohlík (již jsem měl po celém dni hlad) a na nádraží našel spěšný vlak, který mě dovezl až na Peruc. Přijel jsem celý zmrzlý, spojení bylo sice rychlejší, ale asi došlo uhlí. Ve vlaku netopili. Ale byl jsem se svojí cestou do  Prahy za  jejími krásami a výstavami moc spokojen, viděl jsem vzácné a jedinečné exponáty a i něco trochu nafotil se zimních krás města v srdci Evropy.

FOTO barevné původní z celé procházky.

FOTO vybrané černobílé, které zimní Praze sluší více.

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde