iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Tady a tam
Mirek Vavřín
Peruc, Galerie u Plazíka
30. 6. - 31. 8. 2025 
Otevřeno na zazvonění, popř. po domluvě.
Výstava fotografií. Cyklus Tady a tam se věnuje hrůznému místu, krajské vyšetřovací věznici Státní bezpečnosti v Uherském Hradišti po roce 1948.
PLAKÁTEK 

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Zámecké kulturní léto
Zámek Nový Hrad 
Jimlín
 
1.7. - 29.8.2025

Bohatý program po celé prázdniny pro všechny generace..
PLAKÁTEK     

Moje krajina
Věra Drápalová 
Zámek Nový Hrad 
1. 7. - 31. 7. 2025

Výstava fotografií.
PLAKÁTEK

Jogírna Za Dubem 
Peruc, Za Dubem 
9. 7. 2025 17 h.

Přijďte si protáhnout záda.
Vstup 100 Kč
PLAKÁTEK

Plutofest 
Peruc, zámecký park 
19. 7. 2025 15 h.

21. ročník hudebního festivalu.
PLAKÁTEK

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Červenec
Active Image

 

 

 

 

Srpen
Active Image

 

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 
Koncert laureátů
14.6.2025
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Lounská hudební scéna IV.
Lounská hudební scéna IV.
Napsal Redakce   
Pondělí, 08 listopad 2010

   S Péťou se podíváme na další lounské undergroundové kapely. Po Humus Debilitae a Les Symboles to budou Nevýpar Kovatjezd a La´díra.

 

2. 3. Nevýpar kovatjezd

Celá tato kapitola byla napsána s přispěním informací z rozhovorů s Karlem Ploranským a Tomášem Aulickým.

2. 3. 1. Mrtev na přejezdu

Tato „punková legenda“ má s kapelou Nevýpar kovatjezd sice společného pouze Karla Ploranského a dobu, ale její působení na lounské scéně dodalo odvahu mnoha hudebníkům, kteří chodili na jejich koncerty. Tato kapela je první skupinou muzikantů ze současné generace, kteří v té době chodili na střední školu. V této kapele hrál Karel Ploranský na bicí, zpíval Zdeněk Bartoš, Tomáš Hušek hrál na baskytaru a Dušan Gráf hrál na elektrickou kytaru. Tato skupina fungovala od roku 1997 do roku 1999, kdy se jako i v jiných studentských kapelách hudebníci rozešli časově i zájmově a někteří začali hrát v nových skupinách.

2. 3. 2. Darwin´s underground

Nevýpar kovatjezd 2002 Hudební skupina Darwin´s underground vznikla přibližně ve stejnou dobu jako Mrtev na přejezdu, ale jejich hudební styl byl do velké míry ovlivněn Vladimírem Drápalem, který v té době vlastnil rockový klub Opera. Opera byla v Lounech velmi oblíbeným podnikem, který navštěvovali mladí se zájmem o hudbu a zde byli velmi ovlivněni hudbou, kterou jim Vladimír Drápal pouštěl. Z Prahy přivezl mnoho nahrávek undergroundu a všichni je nadšeně poslouchali. Do té doby se v Lounech underground téměř nevyskytoval a punk byl mrtvý. Velkou výhodou pro začínající hudebníky byla možnost zkoušet v prostorách nad Operou. Velký vliv měl i rockový klub Sklípek, který také poskytoval muzikantům v této době zázemí, a některé nově vznikající kapely zde měly zkušebnu. Sklípek byl velmi důležitou součástí počátku Antikotle, v té době totiž už Opera nefungovala a veškerý hudební život mladých umělců i milovníků hudby se odehrával v prostorách Sklípku.

V této skupině hrál Jan Žalud na baskytaru, Vladislav Žalud a Štěpán Straka hráli na elektrické kytary, Jan Derfler hrál na bicí, Jan Grunt hrál na saxofon a Petr Hochmann zpíval. Už po roce společného hraní odešel Jan Derfler a na bicí začal hrát Karel Ploranský, který koncem roku 1999 přešel ke klávesám a houslím a pozici bubeníka obsadili tito muzikanti Pavlínou Táboříkovou.

Přestože hrála tato hudební skupina především vlastní tvorbu, pozvolna začali tito hudebníci přecházet na písně Plastic People of the Universe a The Doors. To bylo důvodem, proč na přelomu tisíciletí „Kecka“ odešel a od té doby zpívali všichni společně. Tato skupina se byla jednou z pořádajících kapel prvního Antikotle 2003 pořádaného na Sklípku a o rok později se rozpadla.

2. 3. 3. Nevýpar kovatjezd

Nevýpar kovatjezd 2010 Skupinu Nevýpar kovatjezd založil v roce 2002 Štěpán Straka společně s Tomášem Aulickým. Období této kapely od roku 2002 do roku 2004 je označováno jako první vlna písniček a v této době zde hráli čtyři hudebníci. Na elektrickou kytaru hrál Štěpán Straka, na baskytaru Tomáš Aulický, na bicí bubnoval Karel Ploranský, zpíval Pavel Nadolecki a v roce 2003 se k nim připojil kytarista Jan Louka. Repertoár této skupiny vznikl během jednoho týdne a kladli důraz spíše na texty. Toto období skončilo během třetího roku společného hraní, protože Štěpán odjel do Anglie a Karel na Aljašku.

V této době stagnace se začali Tomáš Aulický a Jan Louka podílet na nové hudební skupině La´díra a Pavel Nadolecki ze skupiny odešel. Poté, co se Karel v roce 2005 vrátil z Aljašky, hostoval na bicí v La´díře a působil v kapele Na papíře. Na podzim roku 2006 opět odletěl, tentokrát na Nový Zéland, odkud se vrátil o rok později. V tomto roce se vrátil z Anglie Štěpán Straka a v plné sestavě mohla začít druhá vlna písniček, která trvá dodnes.

Od roku 2007 začali hrát tito muzikanti opět společně a místo Pavla Nadoleckého zpívá dnes Jiří Novotný, který tuto vlnu písniček ovlivnil svým optimistickým přístupem k hudbě. Dnešní hudba Nevýpar kovatjezd je barevnější, pestřejší a vyzrálejší oproti první vlně písniček.

2. 4. La´díra

La´díra 2005 Celá tato kapitola byla napsána s přispěním informací z rozhovoru s Karlem Ploranským a Tomášem Aulickým.

Tuto skupinu jsem zařadila mezi lounský underground, přestože se jedná o punkovou kapelu. Její členové hrají i v jiných kapelách, které se mezi underground řadí a jejich hudební náboj pochází nejen z punku, ale především z prostředí lounských muzikantů, věnujícím se právě undergroundu.

La´díra 2010 Přestože první koncert těchto hudebníků proběhl v roce 2005, tato hudební skupina vznikla už na jaře roku 2004 a její sestava se během těchto šesti let téměř nezměnila. Na baskytaru hraje Tomáš Aulický, který také zpívá a druhým zpěvákem a také kytaristou v La´díře je Jan Louka. Poté, co se Karel Ploranský vrátil na jaře 2007 z průzkumu Nového Zélandu, začal v této skupině bubnovat na bicí. Nahradil Pavla Suka, který hrál v této skupině od počátku a v tomto roce odešel. Hráč na elektrickou kytaru a také další zpěvák v této kapele je Kuba Jirkovský, který na podzim roku 2009 od La´díry odešel a nyní se opět vrátil.

La´díra je dílem především Jana Louky, protože jsou zde provedeny především jeho hudební nápady a v současnosti se jedná o jedinou přeživší kapelu z původních zkušeben na Sklípku, která nyní zkouší v domě Jana Louky. Jejich inspirace pochází od předrevolučních punkových kapel 80. let, NHF a FPB.

Pokračování příště (metal).

Předchozí články.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde