iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie U kozorožce Peruc
8.6. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část prvá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie u Plazíka Peruc
5.7. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část druhá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Opočno má svou knihu
Opočno má svou knihu
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 01 listopad 2010

    Tak kde se vlastně poznali Oldřich a Božena? Na Peruci nebo v Opčně? I o tom jedná nová kniha OPOČNO - Brána do podlesí, kterou ve čtvrtek 28.10.10 pokřtili v tamní Sokolovně.

      Je to zázrak, řekl o vydání knihy OPOČNO Brána do podlesí její autor Miroslav Černý. Ale nepředbíhejme. Obecní úřad Opočno připravil na významný svátek české státnosti slavnostní odpoledne, plné zajímavého programu. V prvé části se na hřišti za opočenskou Sokolovnou předvedli Rakovničtí ostrostřelci. Parádní uniformy, prapory, dobové předovky a dokonce i malé dělo to byla velká podívaná. A ty historické zbraně dokonce i střílely. Po přehlídce však dostali ostrostřelci skutečný úkol. Polapit místní pytláky a zloděje. Velitel vydal rozkazy hlídkám a ty se rozešly do okolí. Pytláci, schovaní za tratí, začali utíkat, ale ostrostřelci je zadrželi. Následoval soud, výplata plochou šavlí a odeslání do lounské šatlavy. Na závěr zazněla v živém podání známá Burianova píseň Anton Špelec, ostrostřelec. Program na hřišti skončil a diváci se přesunuli do přeplněné Sokolovny. Opočenští svoji krásnou vesnici milují a přišli téměř všichni. Z jedné chalupy zde bylo i 9 lidí. Přítomni byli i přátelé z Lidic s Miroslavem Červenclem, ředitelem Památníku Lidice. 
    Na malém podiu již byl připraven lounský pěvecký sbor Kvítek, dechový Kvintet ZUŠ, představitelé obce a vzácný host, pan Josef Somr. Zazněly slavnostní fanfáry a mikrofonu se ujal starosta Opočna pan Jaroslav Richtr. Přivítal přítomné, připomněl význam 28.října a poté Kvítek zazpíval naší národní hymnu Kde domov můj. Následovaly krásné národní písně i jeden spirituál. Pozoroval jsem, jak pan Somr zpozorněl a ve tváři se mu objevil hezký vnímavý úsměv. Určitě se mu zpěv pětadvaceti perfektních lounských zpěváků líbil. Následovalo vystoupení Kvintetu, který překvapivě zahrál i ukázky populárních  skladeb, včetně Beatles. Pěkný kulturní program končil a začaly chvíle, pro které se celá akce konala.
popis        Tu popis uváděl místostarosta Opočna Václav Fyman a předal slovo autoru knihy panu Miroslavu Černému. Ten začal tím, čím jsem začal tento článek. Je zázrak, že tak malá vesnička překonala všechny faktické i ekonomické překážky a vydala knihu o Opočně. Uvedl, že měl i velké pomocníky v řediteli Červenclovi a strarostovi Richtrovi. Ale při přípravě knihy prakticky pomáhala celá opočenská veřejnost. Autor poté vyzval pana Josefa Somra a ten nádherně přečetl prvou ukázku z knihy. O dalších okolnostech vzniku opět promluvil autor Miroslav Černý a vzácný host přečetl druhou ukázku, tentokráte o opočenském strašidle. A již byl čas na vlastní křest, jehož se ujali kmotři Somr, Richtr a Červencl spolu s autorem knhy. OPOČNO Brána do Podlesí je na světě!
    Pořadatelé využili slavnosti vyhlášení Miss Hubertovy jízdy, kterou dokázeli v Opočně připravit 9. října a mohla začít autogramiáda. Většina přítomných si knihu zakoupila a autor, spolu s panem Josefem Somrem jim ji podepsala. Bylo milé, jak si pan Somr s lidmi rozuměl a s každým si popovídal. I já se odvážil a řekl mu svoji verzi o setkání Knížete Oldřicha a Boženy. Moc ho rozesmála a navrhl, aby se toto podání používalo.
     Opočenští zaslouží obdiv za vydání knihy a dík za přípravu slavnostní akce v den 28. října. A také za to, že tato akce byla skutečně místní, národní a lidová bez přítomnosti vyšších politických figur.

FOTO ze křtu v Opočně.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde