iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
30. 4. - 26. 6. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava kladenských fotografů Sonii Šulek Carraro a Ivana Šulka z cest tam a zase zpátky.
Vernisáž 30. 4. 2022 v 15 hodin.

PLAKÁTEK 

Libochovické divadelní léto
Libochovice, U Tří lip
13. 5. - 11. 6. 2022
Již 63. přehlídka ochotnických divadelních souborů vám nabízí 4 představení pro dospělé a 2 pro dětské diváky. Vše v plakátku. Určitě se zajeďte na některé podívat, ochotníci umí.
 
PLAKÁTEK     

Po stopách
Emila Holuba
Za Dubem Peruc
19. 5. 2022 - 17 hod.
Přednáška afrikanistky Marie Imbrové.
 
PLAKÁTEK 

Mimi a Líza
kino Peruc
neděle 22. 5. 2022
15.30 hod.

Animovaný. Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi. Film Slovensko / Česko. Délka filmu 68 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Ženy a život
kino Peruc
pátek 27. 5. 2022
19.00 hod.

Komedie / Romantický. Eliška je hodná holka. Možná až moc. Chybí jí ostré lokty a přebývá slepá víra. O to akčnější je ovšem její všeho schopná sestra Ilona. Obě slečny se společně vrhnou do budování rodinného podniku, fungujícího tak trochu “ode zdi ke zdi”, stejně jako Eliščin vztah se samolibým populárním sportovcem. Film Česko. Délka filmu 87 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK     

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Lounská hudební scéna I.
Lounská hudební scéna I.
Napsal Redakce   
Čtvrtek, 21 říjen 2010

          Známá klávesistka kapely Feast of Friends si dala tu práci a za přispění pamětníků zpracovala historiii lounské hudební scény za posledních 20 let. Na 45 stránkách seznamuje s kapelami existujícími i dávno zapomenutými. I přes možná některé nepřesnosti, způsobené zejména ztrátou paměti nás starších, je zajímavé si Petřinu práci přečíst. (Budu uveřejňovat na pokračování).

 

1. Nestoři lounské hudební scény

Na lounské scéně působí pouze dvě hudební skupiny, které fungují přibližně dvacet let a to jsou Paralet a Beruška. Ostatní současné kapely byly založeny před deseti lety a méně, což je důvodem, proč jsou tyto kapely označeny za nestory lounské scény.

1. 1. Paralet

Celá tato kapitola byla napsána s přispěním informací z rozhovoru s Miroslavem Blažkem, který na lounské scéně působí coby novinář a dokumentarista nejvýznamnějších koncertů a akcí, pořádaných v lounském regionu.

Hudební skupina Paralet je v současnosti nejdéle fungující kapelou v Lounech a Petr Mašek a Miroslav Blažek spolu spolupracují už téměř 22 let.

1. 1. 1. Exhumace

Do historie hudební skupiny Paralet patří také uskupení, která Paraletu předcházela.

30. srpna 1989 vznikla kapela Exhumace, která hrála death metal. „Nikdo na nic neuměl hrát, ale bylo spousta muziky, samá rakev, hrob a červi. Zkrátka metal jak má být.“ V této skupině hrál Petr Mašek na akustickou kytaru a zpíval, Miroslav Blažek bubnoval na bicí a Antonín Hluštík hrál na akustickou kytaru. Tato kapela hrála do roku 1991, kdy se rozpadla.


1. 1. 2. Starci
 
 

Petr Mašek a Miroslav Blažek spolu hráli od 18. února 1992 ve skupině Starci. Toto hudební uskupení hrálo především na zábavách a 90% jejich repertoáru byly převzaté písně. Působil zde muzikant Vlastimil Roflík, který jim zajistil mnoho koncertů ve východních Čechách, protože tam měl rodinu. V této době, ale i dnes, je téměř nemožné prosadit se v jiném městě, pokud v něm nemáte oporu ze strany pořadatele, kapely nebo diváků. Většina regionálních kapel má problém s prosazením především kvůli nezájmu pořadatelů a pořádání vlastní akce v jiném městě je i z hlediska organizace náročné.

1. 1. 3. Friends

8. března 1993 založil Petr Mašek, Miroslav Blažek a Zdeněk Kostříž hudební skupinu Friends, která se věnovala free-rocku. Později se přidali také hudebníci Pavel Vitner s baskytarou a Petr Pilař s akustickou kytarou, který společně s Petrem Maškem zpíval.

V té době probíhala na rozhlasové stanici Agara hitparáda regionálních kapel a kapela Friends vyhrála se svými písněmi Mravenec a Svátek z práce 5 týdnů po sobě, což bylo maximum. Tato hitparáda byla bohužel zrušena během změny majitele stanice a tím skončila i jedna z mála možností prosazení regionálních kapel.


1. 1. 4. Paralet

Hudební skupina Friends se přejmenovala na Paralet v roce 1996 a muzikanti se v té době začali více věnovat instrumentální hudbě. O rok později odešel ze skupiny Zdeněk Kostříž hrající na klávesy, ze kterého se stal psychotronik. V tomto roce začal ve zmíněné kapele působit jako zpěvák a kytarista Stanislav Křivánek, který přinesl do písní pluesové rytmy. Každý hudebník přinesl do kapely něco nového a nějakým způsobem ji obohatil.

Miroslav Blažek popisuje příhodu, jak Stanislav Křivánek přišel k přezdívce Vadaska:

„Hráli jsme na koncertě s Beruškou a Vadaska vzal do ruky mikrofon a ten měl špatné kontakty. On sebou začal škubat, tak se všichni zasmáli, protože nevěděli, že je něco v nepořádku. Po dvou sekundách mi došlo, že je něco špatně, vyskočil jsem a vykopl jsem mu mikrofon z ruky. A od té doby se Standovi Křivánkovi říká Vadaska, zkoušečka na elektřinu.“

V letech 1997 – 1998 absolvoval Paralet koncertní šňůru se skupinou Vltava, což obsahovalo 4 koncerty: v Ústí nad Labem, Liberci, Jablonci (kde měli největší úspěch) a Nymburku. Miroslav Blažek uvedl že: „Robert Nebřeňský se nechtěl zahazovat s regionální kapelou a proto hrál na koncertech Paralet až po Vltavě jako pokapela“. V tomto období natočila kapela album Na paloučku v lese a stejnojmenná píseň z tohoto alba měla na tomto turné veliký úspěch.

Paralet 2001 Až do roku 2002 se sestava nezměnila, ale muzikanty čekaly roky změn. V tomto roce odešel Pavel Vitner a Petr Pilař. V roce 2003 odešel ze skupiny Stanislav Křivánek a na místo basisty nastoupil Petr Novotný, který ve skupině nakonec zůstal pouze jeden rok.

Baskytara stále neměla v kapele svého stálého hráče a v roce 2004 na ni začal hrát Milan Miklík. V současné době hraje už několik let na basu v této kapele Jakub Dolejš a vypadá to, že se toto seskupení na nějakou dobu ustálilo. Současná sestava je tedy Miroslav Blažek – bicí, Petr Mašek – zpěv a elektrická kytara, Tomáš Železný – zpěv a akustická kytara, Jakub Dolejš – baskytara, Antonín Hluštík – elektrická kytara, Richard Gregor - klávesy a dechovou sekci zastupuje už šest let Pavel Brož na trubku. Ještě loni hráli na koncertech poměrně pravidelně v Praze, Lounech, Žatci, Postoloprtech i na Peruci, tento rok mají domluvené pouze 3 koncerty, přestože každý týden intenzivně cvičí a plánují vynechat i Antikotel.

Inspirací jim byla tvorba skupiny Queen, ale ve větší míře jsou ovlivněni kapelou Buty, se kterou se osobně znají a přátelí. Mnoho jejich písní píše Petr Mašek, jde ale pouze o polotovary, na kterých se všichni účastní a dávají písně dohromady společně. Jejich texty jsou většinou české a někdy slovenské a jejich hudba je řazena mezi rockový folk. I místo jejich zkoušek se několikrát změnilo. S první kapelou Exhumace začínali v garáži nad tratí a postupem času se s Paraletem přesunuli z kulturního domu do prostorů dnešního impéria, poté měli zkušebnu v OSP a když odtud museli odejít, našli místo na zkoušení v Triole nad malým nádražím. Nyní natáčejí už půl roku videoklip k písni Za vysokó horó, protože čekají na jaro, až rozkvetou louky.

PARALET 2010 Paralet má své stálé hosty, kteří vždy vystoupení obohatí s ženským nábojem a říkají jim Zagorky. S klavírem se zapojuje Lenka Petržilková nebo Martina Podaná a sbory obstarávají Renata Friedlová a Kamila a hostujícím vokalistou je Vojtěch Petržilka. V této skupině hráli v průběhu času Milan Šlik na klávesy, Erik Černota na kytaru, Petr Petřík na saxofon, který patří dnes mezi hostující na bicí a pro nahrání některých písní využili zpěvu Pavlíny Táboříkové, Daniely Týcové a Kateřiny Zítové.

PARALET v historii, aneb to jste ještě neviděli.

A ještě trochu pá-pá-pá-pápápadia prace.mp3

Pokračování příště (Beruška).

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde