iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jaroslav Maťák
VIDÍM
Prodlouženo
11.5. - 28.6.2020

Galerie u Plazíka
Peruc
Jaroslav Maťák, fotograf celý život spojený s Litoměřicemi. Výstava představuje jeho tvorbu od jeho počátků koncem 50. let až po závěrečné práce těsně před smrtí.  Výstava je přístupná při dodržení předepsaných hygienických opatření o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin až do 28. června 2020.
PLAKÁTEK

Jana Mézlová
JE LIBO VEJCE?
28.5. - 21.6.2020
Oblastní muzeum Louny
Výstava kalíšků na vajíčka ze sbírky perucké Akademické malířky Jany Mézlové.
PLAKÁTEK

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

Charlotta Garrigue Masaryková
Američanka, která se stala Češkou

12.6.2020 18 hod.
Za Dubem Peruc
Stodolní divadlo
Komponovaný pořad z dopisů a vzpomínek Charlotty a Alice, provázený lidovými písněmi a hudbou.
PLAKÁTEK 
 

Výroční koncert
100 let CČSH
14.6.2020 14 hod.
Kaple M.J.H. Peruc
Husité zvou na odložený koncert Chrámového pěveckého sboru NO CČSH v Lounech.
PLAKÁTEK
     

Marrákeshem krok za krokem
19.6.2020 18 hod.
Za Dubem Peruc
Stodolní divadlo
Přednáška PhDr. Marie Imbrové.
PLAKÁTEK
   

Zámecký piknik & noční karneval
20.6.2020 13 hod.
Zámek Pátek n.O.
Kostýmovaný zámecký piknik & noční karneval v maskách, soutěž o nejlepší fotografii v zámeckých nikách, odpolední hry a soutěže o drobné ceny
Zámek Pátek 

Tajemný poklad na Pátku
27.6.2020 14 hod.
Zámek Pátek n.O.
Šerm a různé kratochvíle pro všechny hravé lidičky.
Vstupné dobrovolné

Zámek Pátek  

Peruc kino
UZAVŘENO 
Obecní kino v Peruci zůstává uzavřeno až do 31. srpna 2020. Pokud to podmínky umožní, bude znovu otevřeno od září 2020.

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Ukliďme Perucko
2020 
ODLOŽENO !
PLAKÁTEK   

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum uzavřeno.
Muzeum české vesnice bude pro veřejnost otevřeno od úterý 9. června 2020, a to bez konání slavnostní vernisáže. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020, v průběhu června bez konání kulturních a doprovodných akcí. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Peruc, Obecní knihovna
Obecní a místní knihovny budou pro veřejnost otevřeny od pondělí 8. června 2020, v průběhu června bez konání kulturních a doprovodných akcí. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek
 

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Z Galerie u Plazíka arrow U Plazíka bude Balkán válečný
U Plazíka bude Balkán válečný
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 01 červenec 2010
     10.července bude otevřena v Galerii u Plazíka na Peruci třetí výstava sezony 2010 s názvem Balkán válečný.Nafocené dokumentární fotografie Jana Zerzána pocházejí z roku 1992, z jedné z prvních cest s humanitární pomoci,  které organizovala nadace Lidových Novin, předchůdce společnosti Člověk v tísni.

Autor o jejich vzniku píše: 
       Do  válkou zdevastované části bývalé Jugoslávie jsme jeli s dvěmi speciálními nákladními auty LIAZ (jednalo se o doprovodné vozidla pro pouštní závod rally faraonů), které nám zapůjčila Vysoká škola technická v Liberci. Vzhledem k výbavě těchto vozidel, jsme si mohli dovolit projet i místy, která by byla pro běžné nákladní vozy nesjízdná. Pro vysvětlenou nutno říci, že většina původních cest a hlavně mostů byla válkou zničena a nepoužitelná. Některé vodní toky jsme překonávali pomocí pontonových člunů (slovenští ženisté v misi UNPROFOR). Cesta vedla magistrálou podél  jadranského pobřeží až  řece Neretvě. Podél ní přes Jablanicu do Mostaru a města Zenica, kde jsme vyložili část nákladu v místním zdravotním zařízení a dále až do města Maglaj, které leželo přímo na frontové linii.  Zde jsme v místní nemocnici vyložili druhou část nákladu. Námi dovezený náklad obsahoval obvazový materiál a dezinfekční prostředky a z potravin například mouku, sušené vejce a masové konzervy.
   Vzhledem k zážitkům z cesty tam, kdy jsme se při převozu přes jezero málem s lodí potopili a v dalším  úseku cestu lemovaly vraky vozidel, kterým se nepodařilo projet a nám 20 m před vozidlem vybuchl minometný granát, jsme se rozhodli pro jinou zpáteční cestu. Od vojenských řidičů jsme se dozvěděli o jisté možnosti projet horami. Spoléhajíc na výbavu našich vozidel, jsme se touto cestou vydali. Bylo pozdní jaro a v části hor byl ještě sníh. V noci byly cesty zmrzlé, ale přes den stékaly po příkrých cestách  až metrové vrstvy řídkého bláta. Byla místa, kde i přes zapnutý náhon na všechna kola a zapnutou uzávěrku jsme se v duchu modlili, abychom projeli.
    V místech, kde se naše cesta přibližovala k frontové linii, jsme i velmi často projížděli kontrolními vojenskými stanovišti. Občas se nám stalo že nás opilí vojáci zdravili stejným způsobem, který používali němečtí vojáci za 2.sv. války. Jindy, po projetí opuštěného stanoviště, jsme byli obvinění, že jsme ujeli a nechali nám kontrolně za odměnu vyložit a naložit zpět několik palet balíků mouky a to pod namířenými hlavněmi samopalů.
    V průběhů cesty jsme několikrát projížděli místy, kde prošla fronta. Při pohledu na to, co za sebou zanechala, si člověk začal uvědomovat tu hrůzu, čeho je ještě člověk schopen v 20. století, v Evropě a tak blízko od našich hranic. O co horší byly pocity při průjezdu srbskou vesnicí, v hlubokém chorvatském vnitrozemí, kde nikdy fronta neprošla. Tato vesnice byla vyrabovaná, vypálená, rozstřílená a to i včetně prasečích chlívků.
    Při cestě zpět, z prázdnými auty jsme naložili několik pozůstatku tohoto ničení, jako dělové nábojnice, prostřílený ohořelý vrak osobního auta. Z těchto artefaktů byla uspořádána po návratu v Praze výstava a sbírka. Výtěžek byl použit na další financování humanitární činnosti pro válkou postižené oblasti.

popis

Zahájení výstavy je v sobotu 10.července ve 14:30 hod. za přítomnosti autora.
Výstava bude přístupná v so, ne a o svátcích od 10 do 17 hodin.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu