iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Peruc
úterý 27.2.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Aristokratka ve varu
Kino Peruc
Pátek 1.3.2024
19:00 h.
Hrabě Frank, manželka Vivien a dcera Marie žijí na zámku Kostka. Pomáhají jim hospodyně, údržbář a kastelán. Zámek chátrá kvůli nedostatku peněz. Objevuje se Bendina dcera, což vše ještě více komplikuje situaci. Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Pavel Liška... Komedie / Česko / Slovensko, 2024, 99 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Pchod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Perucí a lesem květnovým
Perucí a lesem květnovým
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 21 červen 2010

    Občas se dostanu na vycházku a stalo se tak i v polovině května. Prošel jsem Perucí i částí lesa a konečně jsem trochu přebral fotky. Pojďte se podívat na krásnou kvetoucí Peruc se mnou.

popis     V prvém albu jsou fotky z Peruce, hlavně kvetoucí svícny kaštanů a náš strom hrdina, Oldřichův dub. Kolem ořechu a akátu na náměstí SV. Čecha a kolem brány k pivovaru jsem došel ke vzhledově zničené zdi pod ulicí Na Vršku. Poslední oprava, přestože také změnila její vzhled, byla citlivější. Ale ubourání její prvé třetiny a dostavba z prefabrikátů vzala její estetickou i historickou hodnotu. Odtud je to jen kousek k Oldřichovi, který se hrdině i letos zelená. Šumí mu k tomu voda z Dolejšáku, padající pískovcovou brankou. Když jsem se vracel z lesa, šel jsem přes park, kde v květnu svítily stromy svěží zelení i červení, ale hlavně svítily květy kaštanů. Peruc bez kaštanů by nebyla Peruc. Bohužel staré umírají a nové se nevysazují. Myslím, že to stojí za zamyšlení.
     Od Oldřicha popisjsem vstoupil do lesa po téměř zaniklé stezce k pískovcům nad silnicí a zde začíná
druhé album . Pozdravil jsem se se starou sfingou a pokračoval po úbočí s nádherně prosvětlenými kmeny nad hotelem a Mlejňákem. Svítili zde štíhlé břízky i sukovité borovice. Šel jsem po další zaniklé stezce, zlikvidované lesáky a kolem železité studánky došel na plynovod. Stále zde ještě trčí k nebi loňské suché bodláky.  Samozřejmě jsem zašel ke Kamenné podkově, která je po naší obnově stále skrytým lákadlem turistů. Zpět kousek po stradonické magistrále,ale potom vzhůru na popisprostřední Konvalinskou cestu. Zde stále řádí kmenožrouti Lesů ČR a pod jejich zuby mizí krásné kmeny kdysi nádherného čistého lesa. (Kde sjou ta časy, kdy hrabě Thun určil lidi, kteří udržovali cesty a jejich okolí ve vycházkové podobě). Nad Oldřichem jsem došel až na silnici a odtud do již zmíněného parku.
     Je zde však ještě
třetí malé album . Myslel jsem, že mám ten den dofoceno, ale nádherné večerní světlo zapadajícího slunce krásně vybarvilo jak kostel sv. Petra a Pavla, tak i přilehlé stáje. Teplé paprsky se draly ořechy, na konci mého dvora. Jeden z mála krásných letošních dnů končil a já měl co dělat vše zpracovat.
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde