iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

Kuciak: Vražda novináře
Kino Peruc
24.3.2023
pátek 19:00 hod.

Dokumentární. Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie. Film Dánsko / Česko / USA. Délka filmu 102 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Holandsko 2010, den druhý
Holandsko 2010, den druhý
Napsal Plazík st.   
Středa, 12 květen 2010
    Po prohlídce nádherného skanzenu Zuiderzee Museum, výrobny sýrů a městečka Volendam jsme se dobře vyspali v rotterdamském hotelu a časně vstávali, abychom zvládli program dne druhého. Razíme dále poznávat Holandsko.

popis     Spěchali jsme na největší světovou aukci květin v Aalsmeeru. Je to skutečně monstrózní zařízení, které mě ale neoslovilo. Já nemusím velká obchodní centra, kde se s lidskými produkty zachází pouze ekonomicky v přemíře upocených a uhnaných, ale prakticky nemyslících lidí. A po vstupu do této snad kilometrové haly na mne padla deprese. Pořídil jsem v rychlosti pár dokumentujících záběrů a po ochozu, plném tisíci turistů z celé Evropy se prodíral ven. Trvalo mi to asi 20 min a uvolněně jsem si oddechl po příchodu k autobusu, zaparkovaného na obřím nádvoří mezi stovkami dalších. Viděl jsem, ale nemusím.
popis     Odjeli jsme k druhému cíli naší cesty, do největšího květinového parku v Holandsku, do
Keukenhofu.  Opět květiny, ale zde je to o něčem jiném. V přírodě, v parkové úpravě na 32 h, je 15 km cest pro návštěvníky a kolem nich mezi stromy, vodními kanály a trávníky tisíce živých květin. Samozřejmě nejvíce tulipánů. Těch prý tady je 4,5 milionu ve 100 variantách. A mezi nimi hyacinty, narcisy a další a další květiny i krásné dřeviny, vše v plném květu. Kolem fontány ve tvaru květu a starobylého orchestrionu jsme se vydali s Pepou na procházku. Jenže kam? Kam jsme pohlédli, všude nádherné barevné koberce. Vydali jsme se vpravo, tu odbočili po levé ruce, tu po pravé a oči i objektivy našich foťáků nevěděli kam pohlédnout.
popis     Kolem jezera s velkým vodotryskem a mezi barevnými obrazci k obřímu rododendromu ve skleníku (zde je ale moc teplo) a kolem větrného mlýna do další časti parku. Trochu ušlí a hladoví jsme si sedli na lavičku u žluto-oranžových narcisů a pojedli cosi ze svých baťůžků. Ale musíme dál! Nedaleko byl další skleník, vlastně výstavní hala, plná orchideí. Ty se vždy po člověku koukají a občas se i usmějí. Ale z tepla zase rychle ven, alejí nádherných stromů, mezi sochami zasazenými do živé přírody a další a další květinové obrazce až k druhému břehu jezera s vodopádem. Mnozí návštěvníci se občerstvují v příjemných restauracích, téměř každý se chce vyfotit mezi kytičkami (koukám, že my s Pepou na to zapoměli), ale nám už utíká čas. Vždyť se po květinovém parku procházíme již téměř 3 hodiny. Pomalu kolem orchestrionu (jaké má krásné papírové zvukové nosiče!) a fontány zpět k autobusu. Tak tahle procházka stála za to. V očích všech přátel v autobusu se lesknou nádherné barvy květin. Zahrádkáři ještě nakupují cibule a po chvíli jedeme dál.
popis     Paní Vorudová a páni řidiči pro nás připravili ještě jednu neplánovanou zastávku ve starobylém městě
Delft . Ony snad jsou všechna holandská města, s vyjímkou těch zničených v krutých válkách 20. století (Rotterdam), starobylá. Vždyť i zde vznikala evropská civilizace a po moři se sem dostávalo bohatství i poznání světa. Ale zpět do Delftu. Přivítal nás zdvižený padací most, těch je v holandsku více než u nás železničních přejezdů. Po chvíli jsme se již mohli pěšky vydat do centra. Velkému náměstí města, ve kterém sídlil i Vilém I. Oranžský, vévodí gotický starý chrám Oude Kerk (Starý kostel), kde je i hrobka holadské královské rodiny. Před kostelem velká socha holandského právníka Huga Grotia (16.-17.stol.) a jen tak pro zajímavost, v tomto městě se narodila i světová tenistka českého původu Michaëlla Krajicek. Do kostela jsme nešli, ale rozprchli se po náměstí a okolních uličkách s kanály. Já se chvíli zastavil u místních studentů, kteří se bavili soutěžemi přímo uprostřed náměstí. Ty mladé Holanďanky jsou ale velké a urostlé... . Zde jsme poprvé zblízka přišli do styku i s dalším holandským fenoménem, jízdním kolem. Ta jsou většinou bez přehazovačky (vždyť zde není žádný kopec) a cyklisté na nich sedí vzpřímeně.  A převáží se na nich vše, včetně malých dětí v košíku.  Koupil jsem si zdejší modrobílou fajánskou keramiku a prohlídka dalšího příjemného místa v Holandsku končí.
    My opět po ucpaných silnicích míříme do svého hotelu v Rotterdamu k druhému noclehu. Nevýhodou takto přepychového ubytování je to, že si nikde nemůžeme společně sednout, pobavit se a popřípadě i zazpívat, jak jsme zvyklí. Ale alespoň se vyspíme.

 FOTO Holandsko 2010 - den druhý

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde