iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK 
Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Holandsko 2010, den prvý
Holandsko 2010, den prvý
Napsal Plazík st.   
Pátek, 07 květen 2010
    Již se stalo mým zvykem, že si jednou za rok vezmu pár dní volna a vyrazím na cestu za poznáním. Nejedu sám, ale se skupinou lidí kolem paní Vorudové, která pro nás připravuje zajímavé cíle. Letos jím bylo Holandsko.

    Jediná změna byla v tom, že to byl oficiální zájezd Firo Tour a nejeli přátelé z Hřivic. Vyrazili jsme jako obvykle v podvečer z Komenského náměstí v Lounech, cestou doplnili autobus a přes Prahu a Rozvadov začali noční jízdu Německem. Moc jsem nespal, ale ani neviděl. Pamatuji si frankfurtské letiště a pár povědomých jmen míst, kterými jsme projížděli a to je z noci vše. Prvá přestávka za světla byla až na německo-nizozemských hranicích. Protažení, ranní káva a jede se dál. Kolem oken autobusu se míhala již typická holandská rovina, brázděná kanály, z které vyrůstaly krásné stožáry větrných elektráren. Po obloze se rychle pohybovaly těžší popismraky, ale objevilo se i sluníčko. 
     Dojeli jsme k velké vodě a po úzké hrázy se vydali na druhý břeh. Mysleli jsme si, že máme vlevo umělé jezero, vytvořené šikovnými Holanďany odtržením od moře, které jsme předpokládali na straně pravé. Také barva vody byla různá. Ale až doma jsem zjistil, že po obou stranách byla jezera. Po pravé straně bylo IJsselmeer, největší nizozemské jezero s celkovou plochou 1100 km2, které vzniklo přehrazením zálivu Zuiderzee hrází Afsluitdijk v roce 1932. Hráz mezi Enkhuizenem a Lelystaden, po které jsme jeli, byla dokončena v roce 1976. Do té doby bylo jezero Markermeer, které jsme měli ppopiso levé ruce, součástí IJsselmeer. (Viz mapa 
).
     Zaparkovali jsme na druhém břehu a v přístavišti nastoupili na loď, která nás zavezla do nádherného skanzenu, Zuiderzee Museum 
. Sem, k městečku Enkhuizen, přenesli (podobně, jako u nás v Rožnově) různá vesnická i maloměstská stavení, včetně kostela a tak se na březích jezera a kanálů člověk přenese do pravé holandské vesnice. A není to místo mrtvé, pracují zde řemeslníci, kteří vyrábí předměty denní potřeby tak, jako to dělali jejich předkové. Prošli jsme malé obytné baráčky, stáje, obchody, faru, školu i kostel, ochutnali uzené sledě, viděli, jak se dělají kartáče, pytle, sítě. U výhně stál kovář a cosi vytvářel na kovadlině, v cukrárně jsme mohli okusit tamní zákusky a v sýrárně vyhlášené holandské sýry.
    Já poté vyrazil do rybářské vesničky a odtud do skutečného sousedního města. Rád poznávám i obyčejné - neturistická místa. Dle plánku, který jsme dostali to byl jen kousek (asi 1 km) zpět k místu, ze kterého jsme vypluli. Ale! Ale všechny pěšiny nebyly schůdné a bylo to dále než ten km. Nikde to neříkejte, ale poprvé jsem tak trochu zabloudil a přišel pozdě k autobusu. Samozřejmě jsem se omluvil, i když jsem nebyl poslední.
popis    
Pokračovali jsme za další typickou holandskou specialitou, na exkurzi do výrobny sýrů. Na farmě Henri Williga  nás vřele přivítali a mladší sýrař nás hezkou holandskou češtinou seznámil s postupem celé výroby a se všemi druhy sýrů. Vysloužil si náš potlesk. Předvedené sýry, které nám chutnali, jsme si i koupili. Přestože zde bylo plno dalších autobusů na exkurzi, čekání se vyplatilo a na farmě se nám líbilo.
    Farma leží u městečka Volendam, do kterého jsme se zajeli podívat. Kouzelné městečko na břehu moře, nebo vlastně opět jezera. Přístav a naproti domky, nalepené jeden na druhém a všechny na naše poměry dost malé. V Holandsku a hlavně na pobřeží je každý metr cenný, vždyť byl většinou vyrván z nadvlády moře. I Volendam leží za vysokou hrází a část vlastního města je pod úrovní mořské hladiny. Po procházce po turistické hrázy jsem opět sestoupil mezi běžné domy. Ty byly menší ještě než ty u jezera a mezi nimi úzké uličky, kam ani auto nevjede. Božský klid, místo pro odpočinek a meditaci. A ulice protínají, nebo v souběhu s nimi jsou neodmyslitelné kanály. Ty se zde lidé využívají pro dopravu nejen rekreační, ale třeba i na jízdu do práce, do školy. Často vedou schůdky z obýváku přímo k zakotvené lodi.  A mnohde se na vodě i žije.
popis     Holanďané žijí v souladu s přírodou a se živly, které využívají nenásilně ve svůj prospěch. A je to voda, vítr i ukořistěná země. Cestou jsme již zahlédli prvá pole s květinami, ale ty nás čekaly až další dny. Přes Amsterodam jsme se vydali do Rotterdamu, na jehož předměstí jsme byli ubytováni v moc pěkném hotelu Bastion Rhoon. Ale ta cesta v počínajícím podmračeném soumraku nám trvala tři hodiny, čtyřproudé dálnice byly zacpány stejně, jako ty v okolí Prahy. S Pepou jsme se osprchli, pojedli zásoby z domova a rychle šli spát. Vždyť musíme ráno brzo vstávat a čeká nás další poznávání.

FOTO Holandsko 2010 - den prvý

Diskuze

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde