

Pamatuje dinosaury |
Napsal meno | |
Úterý, 09 duben 2002 | |
9.4.2002 V Austrálii našli strom - „živou zkamenělinu“, jehož příbuzný žil na Peruci. V nejstarším období svrchní křídy, tzv. cenomanu (asi před 100 miliony let), bylo okolí Peruce, stejně jako velká část území dnešních Čech, zalito druhohorním mořem. Kousek pod Oldřichovým dubem byl od sklonku 19. století prováděn soustavný paleontologický výzkum, na jehož základě byly později (v roce 1980) tzv. Perucké vrstvy popsány jako závazný, mezinárodně platný stratotyp. Tyto vrstvy se nacházejí nejenom u nás, ale po celém světě. V Evropě zejména v Německu, Holandsku, Velké Británii, Španělsku a Francii, ve světě potom v USA, v Gruzii, v Austrálii atd. Jedna z rostlin, která v této době žila, a která se nám zachovala pouze v podobě zkameněliny, byl dosud neznámý jehličnan z čeledi tisovcovitých, nazvaný podle obce Peruc jako Sekvojovka Perucká (Sequoiopsis perucensis) viz.obr. pine 3. ![]() Nikdo by asi nevěřil, že by se někde ve světě mohl vyskytnout dosud živý příbuzný této rostliny. Zázraky se ale dějí. Australský jeskyňář a ochránce přírody David Noble před časem v australském národním parku Wollemi narazil na neprobádanou hlubokou skalní průrvu. Po spuštění na její dno spatřil dosud nevídané, přes třicet metrů vysoké stromy s jehličím jakoby z vosku a s kmeny, které vypadaly, jako kdyby byly potaženy čokoládou- viz obr. pine 1 a pine 4.
Na konci větviček byly zvláštní šišky - viz. obr.pine 5. ![]()
Jak se později ukázalo, na ploše velké jako fotbalové hřiště, která byla chráněna před lesními požáry a jinými nepříznivými vlivy okolního světa, přežila kolonie asi čtyřiceti jedinců, z nichž některé exempláře pamatují ještě staré Římany a všechny stromy jsou přímými potomky současníků dinosaurů – viz obr.pine 3. ![]()
Jurský park ale na Peruci nikdy nevznikne. Tyto stromy jsou totiž teplomilné a na zimu byste je museli dát někam na světlou chodbu. |
< Předch. | Další > |
---|