17.8.2009
PÁTEK (toš) – Na tři desítky posluchačů se sešly dne 8. srpna odpoledne na zámku Pátek, kde se uskutečnila přednáška PhDr. Marie Imbrové o sochařské kolonii v Tengenenge spojená s bazárkem černošských výrobků.
Dr. Imbrová spolu s rodinou svého příbuzného Jaromíra Tlustého srdečně vítali příchozí a pak se ujala komentování promítaných fotografií.
Seznámila posluchače s bývalou Rhodésií, dnešní Zimbabwe, kde v hlavním městě Harare řadu let působila jako vyslankyně naší republiky. Starší obyvatelé Zimbabwe jsou nejen gramotní, ale často i středoškolsky či vysokoškolsky vzdělaní, neboť donedávna měli perfektní systém školství. Vše padlo, když se moci ujal samozvaný vůdce Mugabe a ustanovil se doživotním prezidentem.
Zhruba sto padesát kilometrů od Harare leží sochařská kolonie Tengenenge, kterou roku 1965 založil majitel dolu Švéd Tom Bronfield a umožnil jejím obyvatelům, aby si každý mohl vzít z dolu kámen a tvořit. Do uměleckého opracovávání serpentinitu se pustili jak předáci v těžbě dřeva, pěstitelé tabáku nebo včelaři.
Jejich sochy zachycují zdejší živočichy, ale i výjevy ze života. Obyvatelé kolonie znají jen kámen. Děti už od útlého dětství v opracovávání kamene pomáhají svým otcům.
V současnosti v Tengenege žijí už tři generace sochařů, své výrobky nabízejí na prostranství u kolonie. Sochy váží od několika dekagramů po tuny.
K původní nejstarší generaci sochařů patří i můj přítel, čtyřiadevadesátiletý Amali Malola. Šamanským zvířetem zdejších obyvatel je slon. Živého slona však viděl málokdo. Malolův slon má vše podstatné – chobot a uši, přibližuje Marie Imbrová. Obyvatelé žijí velmi chudobně, mají prakticky jen to, co vypěstují nebo smění.
Dr. Imbrová je iniciátorkou různých forem humanitární pomoci. Nejprve děti v Tengenenge obula – obkreslila jejich nožičky a požádala tamní pobočku Baťovy továrny o vyrobení zakázky. Továrna tehdy zhotovila dětem boty zdarma.
Existuje přátelství mezi 16. mateřskou školou Louny a dětmi ze sochařské kolonie, které dostávají od českých kamarádů dárečky, pamlsky a knihy. Dr. Imbrová vybavila tengenenžskou knihovnu učebnicemi a dětskými knížkami, takže černoušci překvapivě znají Babičku Boženy Němcové nebo Krtečka Zdeňka Milera. Tamní učitelka a vychovatelka Stela se bude moci díky příspěvkům páteckých dárců ještě tento rok moci tamním padesáti dětem věnovat.
Pro Tengenenge se na dobrovolném vstupném a prodejem afrických výrobků získalo 2500 korun, navíc jsme přijali dar ve výši 2000 Kč na úhradu platu tengenengské učitelky Stely, říká dr. Imbrová, která byla s akcí na Pátku velmi spokojená.
Setkat se s ní můžete v rámci Letního lounského vábení tuto neděli od 10 do 16 hodin v Černčicích v Galerii Emila Juliše, kde jsou vystavena díla zimbabwského sochaře Lazara Takawiry.
Brzy na to se všemi dary a dárky odlétá za svými dětmi do Afriky.
Text i foto K. Tošnerová, Svobodný hlas
|