iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
30. 4. - 26. 6. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava kladenských fotografů Sonii Šulek Carraro a Ivana Šulka z cest tam a zase zpátky.
Vernisáž 30. 4. 2022 v 15 hodin.

PLAKÁTEK 

Libochovické divadelní léto
Libochovice, U Tří lip
13. 5. - 11. 6. 2022
Již 63. přehlídka ochotnických divadelních souborů vám nabízí 4 představení pro dospělé a 2 pro dětské diváky. Vše v plakátku. Určitě se zajeďte na některé podívat, ochotníci umí.
 
PLAKÁTEK     

Mimi a Líza
kino Peruc
neděle 22. 5. 2022
15.30 hod.

Animovaný. Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi. Film Slovensko / Česko. Délka filmu 68 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Ženy a život
kino Peruc
pátek 27. 5. 2022
19.00 hod.

Komedie / Romantický. Eliška je hodná holka. Možná až moc. Chybí jí ostré lokty a přebývá slepá víra. O to akčnější je ovšem její všeho schopná sestra Ilona. Obě slečny se společně vrhnou do budování rodinného podniku, fungujícího tak trochu “ode zdi ke zdi”, stejně jako Eliščin vztah se samolibým populárním sportovcem. Film Česko. Délka filmu 87 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Hudba ve Smolnici
Koncert laureátů
Kostel sv. Bartoloměje Smolnice 
28.5.2022 16 hod.
Vystoupí laureáti mezinárodní houslové a kytarové soztěže. 
PLAKÁTEK    

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK     

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow Z Pátku až do Tengenenge
Z Pátku až do Tengenenge
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
17.8.2009

PÁTEK (toš) – Na tři desítky posluchačů se sešly dne 8. srpna odpoledne na zámku Pátek, kde se uskutečnila přednáška PhDr. Marie Imbrové o sochařské kolonii v Tengenenge spojená s bazárkem černošských výrobků.

 

    Dr. Imbrová spolu s rodinou svého příbuzného Jaromíra Tlustého srdečně vítali příchozí a pak se ujala komentování promítaných fotografií.
popis    
Seznámila posluchače s bývalou Rhodésií, dnešní Zimbabwe, kde v hlavním městě Harare řadu let působila jako vyslankyně naší republiky. Starší obyvatelé Zimbabwe jsou nejen gramotní, ale často i středoškolsky či vysokoškolsky vzdělaní, neboť donedávna měli perfektní systém školství. Vše padlo, když se moci ujal samozvaný vůdce Mugabe a ustanovil se doživotním prezidentem.
   
Zhruba sto padesát kilometrů od Harare leží sochařská kolonie Tengenenge, kterou roku 1965 založil majitel dolu Švéd Tom Bronfield a umožnil jejím obyvatelům, aby si každý mohl vzít z dolu kámen a tvořit. Do uměleckého opracovávání serpentinitu se pustili jak předáci v těžbě dřeva, pěstitelé tabáku nebo včelaři.
   
Jejich sochy zachycují zdejší živočichy, ale i výjevy ze života. Obyvatelé kolonie znají jen kámen. Děti už od útlého dětství v opracovávání kamene pomáhají svým otcům.
   
V současnosti v Tengenege žijí už tři generace sochařů, své výrobky nabízejí na prostranství u kolonie. Sochy váží od několika dekagramů po tuny.
    
K původní nejstarší generaci sochařů patří i můj přítel, čtyřiadevadesátiletý Amali Malola. Šamanským zvířetem zdejších obyvatel je slon. Živého slona však viděl málokdo. Malolův slon má vše podstatné – chobot a uši,  přibližuje Marie Imbrová.  Obyvatelé žijí velmi chudobně, mají prakticky jen to, co vypěstují nebo smění.
   
Dr. Imbrová je iniciátorkou různých forem humanitární pomoci. Nejprve děti v Tengenenge obula – obkreslila jejich nožičky a požádala tamní pobočku Baťovy továrny o vyrobení zakázky. Továrna tehdy zhotovila dětem boty zdarma.
   
Existuje přátelství mezi 16. mateřskou školou Louny a dětmi ze sochařské kolonie, které dostávají od českých kamarádů dárečky, pamlsky a knihy. Dr. Imbrová vybavila tengenenžskou knihovnu učebnicemi a dětskými knížkami, takže černoušci překvapivě znají Babičku Boženy Němcové nebo Krtečka Zdeňka Milera. Tamní učitelka a vychovatelka Stela se bude moci díky příspěvkům páteckých dárců ještě tento rok moci tamním padesáti dětem věnovat. 
    
Pro Tengenenge se na dobrovolném vstupném a prodejem afrických výrobků získalo 2500 korun, navíc jsme přijali dar ve výši 2000 Kč na úhradu platu tengenengské učitelky Stely, říká dr. Imbrová, která byla s akcí na Pátku velmi spokojená.
   
Setkat se s ní můžete v rámci Letního lounského vábení tuto neděli od 10 do 16 hodin v Černčicích v Galerii Emila Juliše, kde jsou vystavena díla zimbabwského sochaře Lazara Takawiry.
   
Brzy na to se všemi dary a dárky odlétá za  svými  dětmi do Afriky.

Text i foto K. Tošnerová, Svobodný hlas

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde