iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc 
Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025 
V červnu o víkendy zavřeno.

Návštěvu možno sjednat pomocí SMS a Facebooku.
Výstava fotografických magických obrazů z Panenského Týnce.
PLAKÁTEK 

Tady a tam
Mirek Vavřín
Peruc, Galerie u Plazíka
30. 6. - 31. 8. 2025 
Otevřeno na zazvonění, popř. po domluvě.
Vernisáž 30.6. v 16:30 h.

Výstava fotografií. Cyklus Tady a tam se věnuje hrůznému místu, krajské vyšetřovací věznici Státní bezpečnosti v Uherském Hradišti po roce 1948.
PLAKÁTEK 

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

66. Libochovické divadelní léto
Libochovice, KS U Tří lip
23.5. - 20.6. 2025 Tradiční divadelní přehlídka ochotnickýcg souborů. Na programu 6 představení - viz plakátek.
PLAKÁTEK    

Pochod života 2025
Domoušice - Louny
28. 6. 2025 11 h.

48. ročník tradiční akce Strany přátel piva Louny. Odjezd vlakem z Loun v 9:37, cíl restaurace Ája Louny.
PLAKÁTEK     

Moje krajina
Věra Drápalová 
Zámek Nový Hrad 
1. 7. 2025 18 h.

Vernisáž výstavy fotografií.
PLAKÁTEK

Plutofest 
Peruc, zámecký park 
19. 7. 2025 15 h.

21. ročník hudebního festivalu.
PLAKÁTEK

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Červen
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 
Koncert laureátů
14.6.2025
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow OBČANÉ DISKUTOVALI SE ZÁSTUPCI LESNÍ SPRÁVY
OBČANÉ DISKUTOVALI SE ZÁSTUPCI LESNÍ SPRÁVY
Napsal Honza   
Neděle, 10 březen 2002
10.3.2002

ALE KÁCET SE BUDE DÁL Ve středu 27. února 2002 měli všichni občané možnost veřejně se vyjádřit k systematickému kácení peruckého lesa, k němuž v posledních letech dochází. (Další názor účastníka besedy).

    Obec Peruc uspořádala přednášku s veřejnou diskuzí na téma „Lesní hospodářství, jeho ochrana a obnova“ a pozvala na ni ing. Šíra, vedoucího lesní správy Lesů ČR, závod Litoměřice se sídlem ve Velemíně, v jehož kompetenci se celá záležitost nachází. Ing. Šír měl tedy rozhodně co vysvětlovat. Bohužel valné většině občanů Peruce a přilehlých obcí je zřejmě osud jejich lesa lhostejný, neboť návštěvnost byla žalostná. Naštěstí se jich několik našlo občanů a nutno říci, že panu Šírovi nic nedarovali.
     Ten nejprve důkladně představil svého zaměstnavatele. Zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství, generální ředitelství sídlí v Hradci Králové, závod Litoměřice spravuje 16 revírů, ten perucký, od Loun až k Libochovicím, má označení 06 a revírníkem je tu pan Václav Bureš z Levous. Lesy ČR, s.p., nejsou majitelem lesů, jsou jeho „správcem s právem hospodaření k lesu“. Vlastní výkon tohoto hospodaření je vykonáván „na základě smluvního vztahu se smluvními partnery.“ To znamená, že „obnovu a ochranu lesa“ (přeloženo do běžného jazyka- kácení a výsadbu) na Peruci vykonává Lesní a.s. Litoměřice, jež byla na besedě zastoupena panem Elmanem z Peruce. Vše podle plánu a zákona To vše se děje na základě desetiletého lesního hospodářského plánu (nyní 1997-2006), který vypracovává Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem, a řídí tzv. „lesním zákonem“ č. 289/1995. Tento zákon mj. zakazuje „úmyslnou těžbu mýtní“ (tzv. obnovovací) u lesního porostu mladšího 80 let.
     Perucký les ale je (anebo byl?) prý již starý okolo sta let. Komu se to nezdálo, dostal vysvětlení, že např. smrku se na některých peruckých stanovištích nedaří (opukové podloží, srážkový stín) a proto jeho kmeny vypadají mnohem mladší. „Les věkem nad sto let ztrácí na své kvalitě,“ objasnil ing. Šír. Na dotaz, jak by definoval výraz „kvalita“, odpověděl samozřejmě, že je tím myšlena kvalita dřeva. Důrazně však odmítl, že by těžbu prováděli pro zisk. To bylo v rozporu s jeho předchozími slovy, podle nichž národní podnik Lesy ČR nedostává žádné finance ze státního rozpočtu a musí si na sebe vydělávat sám. „Velikost holé seče nesmí překročit 1 ha,“ uklidňoval ing. Šír a jen neochotně přiznával, že těchto sečí může být s dodržením stanoveného odstupu nepočítaně. „Lesní zákon nám přikazuje zalesnění holiny do 2 let, nepřekročení celkové výše těžby na 10 let a dodržení výchovy lesa,“ bránil se. Svědci potvrdili, že loňské holiny jsou už poctivě hloubkově zorány a připraveny pro sazečky. „Do pěti let tu budete mít krásný zdravý les,“ uklidňoval. Přítomné však příliš neuklidnil, protože přiznal, že „kácet se bude samozřejmě dál“. Ještě 23 hektarů .
     V té chvíli se do diskuze zapojil pan Elman, který sdělil,že zde není les ochranný, naopak, jedná se o „hospodářský les“, určený k hospodaření a občané si prý musí vybrat- buď nemocný prales bez zásahů, nebo čistý les s nutnými zásahy. Navíc připomněl skutečnost, že dřevo je zatím nenahraditelným materiálem. Někteří však protiargumentovali nebývalým rozsah nynější těžby, který je v nepoměru k malé rozloze zdejších lesů.
    Perucký starosta pan Vilhelm, jenž svůj negativní názor na aktivitu „lesáků“ vyjádřil diplomatickými prostředky hned v úvodu, na to reagoval také. Informoval o své snaze převést tento les pod status tzv. biokoridoru, pod nímž by se mu již dostávalo jakéstakés ochrany, což ale zmařil nedostatek finančních prostředků. Navíc zde prý existovala snaha OÚ Litoměřice zvětšit přírodní park Dolní Poohří až k Lounům, což by zahrnulo i údolí Débeřského potoka až k Mlýnskému rybníku nedaleko Peruce. Podle slov ing. Šíra o to ale lounský okresní úřad neprojevil zájem.
       Pak padlo to, co občany zajímalo asi nejvíce a příliš je nepotěšilo. Zatím bylo v celém revíru 06 vytěženo přibližně 100 ha a do roku 2006 to bude dalších 23 ha. Z toho ještě 7 ha letos. Holina z těžby za těchto 10 let tedy bude 123 ha. Nutno dodat, že tyto údaje poskytli bez vytáček sami pánové Šír a Elman.
      Po kritice se ale ing. Šír dočkal i uznání. Renovovaná studánka v „Lázních“, zastřešené odpočívadlo na Krásné vyhlídce, revitalizace Mlýnského rybníka a návrat jedle na Peruc- to vše financovaly „jeho“ Lesy ČR.
     Pozůstatek minulosti? Závěrem zavládl konsensus, že vzniklou situaci zavinily, jak jinak, chyby minulosti, kdy byla obnova peruckého lesa zanedbávána. Proto dnes musí být obnovovací těžba tak masivní. Nevyřčenou otázkou zůstalo, na kolik jsou oba pánové v této minulosti namočeni.
     Jak tedy celou besedu zhodnotit? Kdo čekal dramatický obrat a zastavení těžby, byl naivní. Jisté je ale jedno, je dobře, že se setkání občanů se zástupci lesní správy uskutečnilo a patří dík peruckému Obecnímu úřadu, že ho zorganizoval. V bezchybně fungující občanské společnosti by však veřejné mínění donutilo odpovědné činitele vysvětlovat okolnosti již před takovým zásahem. Je totiž bez diskuze, že lesy patří k trvalým přírodním hodnotám a přirovnání lesu k zemědělskému porostu, které použil jeden z diskutujících, je naprostým nepochopením funkce lesa v krajině. Doufejme tedy, že se ho na Peruci ještě dožijeme.

    ( Jan Vnouček, podklad ke článku ve Svobodném hlase)

Jan Vnouček

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde