iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií zajímavých míst naší vlasti pořizovaných při společných letech s bratrem pilotem Vojtěchem Hanzlikem letadlem Navigator.
PLAKÁTEK 

Velká premiéra 
Kino Peruc
30. září 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie / Drama/ Pro herce Šnajdra je život jedna velká hra. Málokdo pozná, kdy věci myslí vážně. Jeho žena Markéta je už na něj alergická a manželskou krizi se snaží řešit u psychologa. Film Česko. Délka filmu 90 min.
  
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Putování papírového
draka
 
Kino Peruc
2. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Pohádka pro nejmenší děti.  Animovaný. Program krátkých tematicky i stylisticky rozmanitých animova-ných filmů pro diváky od čtyř do cca deseti let. Pásmo představuje současné snímky ze střední a východní Evropy. Délka filmu  70 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Jan Žižka 
Kino Peruc
7. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Historický/Akční/Drama. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Film Česko. Délka filmu  125 min.
Nevhodný do 15 let
.
Vstupné 100 Kč 

Song Ladies
Za Dubem
Peruc

sobota 15.10.2022
18 hod.
Koncert kladenského ženského vokálního souboru Song Ladies.
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic 2
Kino Peruc
16. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Akční/Dobrodružný/Komedie/Rodinný/Sci-Fi. Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného schopného nepřítele. A začal se nudit. Občas pomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů. Film  USA / Japonsko. Délka filmu  122. 
Přístupný film
Vstupné 50 Kč 

Pánský klub 
Kino Peruc
21. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie. Terapie pro „eroticky závislé“ svede dohromady naprosto nesourodou pětici. Setkání nabírají nečekaný spád a rozjíždí se svižná mozaika neuvěřitelných příběhů. Film Česko. Délka filmu 91 min. 
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Princezna Rebelka 
Kino Peruc
30. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Animovaný. Mia je dvanáctiletý sirotek. Žije v ulicích středověkého města, kde zná každý kout a které ji svým způsobem patří. S vrabčím hnízdem na hlavě a trochu umouněná je ale Mia samostatné, velmi vynalézavé a protřelé děvče. Film Francie. Délka filmu 89 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč   

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK
8. října 2022
sobota 16:00 hod.

Koncert v kostele sv. Bartoloměje Michaely Káčerkové (varhany) a Tomáše Strašila (violoncello).

PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow OBČANÉ DISKUTOVALI SE ZÁSTUPCI LESNÍ SPRÁVY
OBČANÉ DISKUTOVALI SE ZÁSTUPCI LESNÍ SPRÁVY
Napsal Honza   
Neděle, 10 březen 2002
10.3.2002

ALE KÁCET SE BUDE DÁL Ve středu 27. února 2002 měli všichni občané možnost veřejně se vyjádřit k systematickému kácení peruckého lesa, k němuž v posledních letech dochází. (Další názor účastníka besedy).

    Obec Peruc uspořádala přednášku s veřejnou diskuzí na téma „Lesní hospodářství, jeho ochrana a obnova“ a pozvala na ni ing. Šíra, vedoucího lesní správy Lesů ČR, závod Litoměřice se sídlem ve Velemíně, v jehož kompetenci se celá záležitost nachází. Ing. Šír měl tedy rozhodně co vysvětlovat. Bohužel valné většině občanů Peruce a přilehlých obcí je zřejmě osud jejich lesa lhostejný, neboť návštěvnost byla žalostná. Naštěstí se jich několik našlo občanů a nutno říci, že panu Šírovi nic nedarovali.
     Ten nejprve důkladně představil svého zaměstnavatele. Zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství, generální ředitelství sídlí v Hradci Králové, závod Litoměřice spravuje 16 revírů, ten perucký, od Loun až k Libochovicím, má označení 06 a revírníkem je tu pan Václav Bureš z Levous. Lesy ČR, s.p., nejsou majitelem lesů, jsou jeho „správcem s právem hospodaření k lesu“. Vlastní výkon tohoto hospodaření je vykonáván „na základě smluvního vztahu se smluvními partnery.“ To znamená, že „obnovu a ochranu lesa“ (přeloženo do běžného jazyka- kácení a výsadbu) na Peruci vykonává Lesní a.s. Litoměřice, jež byla na besedě zastoupena panem Elmanem z Peruce. Vše podle plánu a zákona To vše se děje na základě desetiletého lesního hospodářského plánu (nyní 1997-2006), který vypracovává Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem, a řídí tzv. „lesním zákonem“ č. 289/1995. Tento zákon mj. zakazuje „úmyslnou těžbu mýtní“ (tzv. obnovovací) u lesního porostu mladšího 80 let.
     Perucký les ale je (anebo byl?) prý již starý okolo sta let. Komu se to nezdálo, dostal vysvětlení, že např. smrku se na některých peruckých stanovištích nedaří (opukové podloží, srážkový stín) a proto jeho kmeny vypadají mnohem mladší. „Les věkem nad sto let ztrácí na své kvalitě,“ objasnil ing. Šír. Na dotaz, jak by definoval výraz „kvalita“, odpověděl samozřejmě, že je tím myšlena kvalita dřeva. Důrazně však odmítl, že by těžbu prováděli pro zisk. To bylo v rozporu s jeho předchozími slovy, podle nichž národní podnik Lesy ČR nedostává žádné finance ze státního rozpočtu a musí si na sebe vydělávat sám. „Velikost holé seče nesmí překročit 1 ha,“ uklidňoval ing. Šír a jen neochotně přiznával, že těchto sečí může být s dodržením stanoveného odstupu nepočítaně. „Lesní zákon nám přikazuje zalesnění holiny do 2 let, nepřekročení celkové výše těžby na 10 let a dodržení výchovy lesa,“ bránil se. Svědci potvrdili, že loňské holiny jsou už poctivě hloubkově zorány a připraveny pro sazečky. „Do pěti let tu budete mít krásný zdravý les,“ uklidňoval. Přítomné však příliš neuklidnil, protože přiznal, že „kácet se bude samozřejmě dál“. Ještě 23 hektarů .
     V té chvíli se do diskuze zapojil pan Elman, který sdělil,že zde není les ochranný, naopak, jedná se o „hospodářský les“, určený k hospodaření a občané si prý musí vybrat- buď nemocný prales bez zásahů, nebo čistý les s nutnými zásahy. Navíc připomněl skutečnost, že dřevo je zatím nenahraditelným materiálem. Někteří však protiargumentovali nebývalým rozsah nynější těžby, který je v nepoměru k malé rozloze zdejších lesů.
    Perucký starosta pan Vilhelm, jenž svůj negativní názor na aktivitu „lesáků“ vyjádřil diplomatickými prostředky hned v úvodu, na to reagoval také. Informoval o své snaze převést tento les pod status tzv. biokoridoru, pod nímž by se mu již dostávalo jakéstakés ochrany, což ale zmařil nedostatek finančních prostředků. Navíc zde prý existovala snaha OÚ Litoměřice zvětšit přírodní park Dolní Poohří až k Lounům, což by zahrnulo i údolí Débeřského potoka až k Mlýnskému rybníku nedaleko Peruce. Podle slov ing. Šíra o to ale lounský okresní úřad neprojevil zájem.
       Pak padlo to, co občany zajímalo asi nejvíce a příliš je nepotěšilo. Zatím bylo v celém revíru 06 vytěženo přibližně 100 ha a do roku 2006 to bude dalších 23 ha. Z toho ještě 7 ha letos. Holina z těžby za těchto 10 let tedy bude 123 ha. Nutno dodat, že tyto údaje poskytli bez vytáček sami pánové Šír a Elman.
      Po kritice se ale ing. Šír dočkal i uznání. Renovovaná studánka v „Lázních“, zastřešené odpočívadlo na Krásné vyhlídce, revitalizace Mlýnského rybníka a návrat jedle na Peruc- to vše financovaly „jeho“ Lesy ČR.
     Pozůstatek minulosti? Závěrem zavládl konsensus, že vzniklou situaci zavinily, jak jinak, chyby minulosti, kdy byla obnova peruckého lesa zanedbávána. Proto dnes musí být obnovovací těžba tak masivní. Nevyřčenou otázkou zůstalo, na kolik jsou oba pánové v této minulosti namočeni.
     Jak tedy celou besedu zhodnotit? Kdo čekal dramatický obrat a zastavení těžby, byl naivní. Jisté je ale jedno, je dobře, že se setkání občanů se zástupci lesní správy uskutečnilo a patří dík peruckému Obecnímu úřadu, že ho zorganizoval. V bezchybně fungující občanské společnosti by však veřejné mínění donutilo odpovědné činitele vysvětlovat okolnosti již před takovým zásahem. Je totiž bez diskuze, že lesy patří k trvalým přírodním hodnotám a přirovnání lesu k zemědělskému porostu, které použil jeden z diskutujících, je naprostým nepochopením funkce lesa v krajině. Doufejme tedy, že se ho na Peruci ještě dožijeme.

    ( Jan Vnouček, podklad ke článku ve Svobodném hlase)

Jan Vnouček

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde